Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na randkę, na obiad, do kina i łóżka. Dzisiaj, 13 lipca ich święto. Porcja duża czy mała? Kto skoczy po frytki?

Aneta Kasprzyk
Aneta Kasprzyk
To kto skoczy po frytki?
To kto skoczy po frytki? kwejk, jeja, demotywatory
Jadasz je z ketchupem, majonezem czy sosem czosnkowym? Kaloryczne? Wszyscy kochamy krągłości. Dzisiaj święto frytek, szybkiego dania pochodzącego z Belgii. W galerii MEMY. Zgłodniałeś?

Dzisiejszy czwartek należy do znanego fast fooda. 13 lipca obchodzimy Dzień Frytek! To na jakie się skusisz? Klasyczne czy belgijskie?

Kto wpadła na to, aby pokroić ziemniaka w paseczki i usmażyć?

Wielu z nas frytki kojarzą się z Ameryką, jako ojczyzną fast foodów. Frytka jest jednak narodowym daniem Belgów, to stamtąd popularna przekąska powędrowała na cały świat. W XVII wieku, a dokładnie w 1680 roku zostały pierwszy raz przyrządzone w belgijskim mieście Dinant. Nie jest znane nazwisko pomysłodawcy tego szybkiego dania, ale wiadomo, że zamieszkujący w pobliżu płynącej przez Walonię rzeki Mozy łowili małe rybki i smażyli je w głębokim tłuszczu. Zimą, gdy rzeka zamarzała, nie mogli ich łowić, kroili więc ziemniaki w kształcie rybek, które następnie smażyli.

Kiedy frytki stały się daniem popularnym na całym świecie

Przysmak szybko zyskał miano fast foodu. Stało się to w drugiej połowie XIX wieku, mniej więcej w roku 1857 r. To wtedy powstał pierwszy kiosk z gotowymi frytkami. Gazeta „Courrier de Verviers” opublikowała wówczas artykuł o niejakim Fritzu, którego nazywano „królem frytek”. Sprzedawał frytki duże i małe. Kolejne bary rosły jak grzyby po deszczu. Sto lat później, w połowie XX w. Belgia liczyła 20 tys. osiedlowych barów-smażalni. Międzynarodową popularność frytki zawdzięczają Anglikom. Podczas I wojny światowej wspierali militarnie Belgię i rozsmakowali się w tanim daniu z ziemniaka. Nazwali je „french fries” (francuskie frytki), ponieważ dookoła nich słychać było wyłącznie język francuski - ówczesny język urzędowy Belgii.

W Polsce i Ameryce ziemniaczany fast food był daniem luksusowym

Di Polski frytki przywędrowały w XIX wieku. Wtedy też pojawiają się pierwsze przepisy na to danie w książkach kucharskich. W wydanej w 1919 roku publikacji "200 potraw z ziemniaków", znajduje się przepis na "ziemniaki frit". Ówcześnie w naszym kraju frytki były produktem luksusowym. Podobnie fast food traktowano w Ameryce, gdzie jadali go prezydenci.

Współcześnie nie ma w zasadzie miejsca na mapie świata, gdzie ta szybka potrawa byłaby nieznana. Zjedzona jako dodatek do głównego dania czy samodzielna potrawa, w Dniu Frytek obowiązkowo powinna znaleźć się na talerzu. Do wyboru jest wiele wariantów fast fooda, tak jak i sosów, z którymi go jadamy. To gdzie na frytki?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Surówka z rzodkiewki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Na randkę, na obiad, do kina i łóżka. Dzisiaj, 13 lipca ich święto. Porcja duża czy mała? Kto skoczy po frytki? - śląskie Nasze Miasto

Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto