Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najlepsze miejsca do wędkowania na Opolszczyźnie [TOP 10]

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Jezioro Nyskie (Głębinów)

Jezioro Nyskie (Głębinów) powstało w 1971 r. przez zalanie wodą znacznego obszaru gminy Nysa. Większość stanowił las, ale wysiedlono także kilka wsi. Zajmuje obszar ok. 2 tys. ha. Długość zbiornika wynosi ok. 7 km, szerokość waha się od 2 do 3,8 km. Maksymalna głębokość wynosi 12 m, średnia 5,3 m. W  zbiorniku  nyskim  od  lat  utrzymuje  się  liczna  i  silna  populacja  sandacza.  Łowi  się  je  z  łódek,  spinningując  głównie  miękkimi  przynętami.  W  ostatnim  czasie  w  zbiorniku  pojawiło  się  dużo boleni, wiele sztuk osiągnęło już rozmiary powyżej metra. Rapy najczęściej trzymają się otwartej wody przy wpływie rzeki oraz w rejonie zapory czołowej. Coraz  głośniej  mówi  się  o  wielkich  sumach.  Na  Głębinowie  te  drapieżniki  znalazły schronienie w zatopionych drzewach i karczach, skąd wyparły sandacze. Z takich miejsc trudno je wyholować nawet doświadczonym wędkarzom. Co prawda sumy stanowią pewne zagrożenie dla populacji sandacza, niemniej  jednak  są  jedynymi  (poza  szczupakami,  których  w  zbiorniku  jest  mało)  drapieżnikami  zdolnymi  w  naturalny  sposób  redukować  nadmierną  populację leszcza i krąpia.
Jezioro Nyskie (Głębinów) Jezioro Nyskie (Głębinów) powstało w 1971 r. przez zalanie wodą znacznego obszaru gminy Nysa. Większość stanowił las, ale wysiedlono także kilka wsi. Zajmuje obszar ok. 2 tys. ha. Długość zbiornika wynosi ok. 7 km, szerokość waha się od 2 do 3,8 km. Maksymalna głębokość wynosi 12 m, średnia 5,3 m. W zbiorniku nyskim od lat utrzymuje się liczna i silna populacja sandacza. Łowi się je z łódek, spinningując głównie miękkimi przynętami. W ostatnim czasie w zbiorniku pojawiło się dużo boleni, wiele sztuk osiągnęło już rozmiary powyżej metra. Rapy najczęściej trzymają się otwartej wody przy wpływie rzeki oraz w rejonie zapory czołowej. Coraz głośniej mówi się o wielkich sumach. Na Głębinowie te drapieżniki znalazły schronienie w zatopionych drzewach i karczach, skąd wyparły sandacze. Z takich miejsc trudno je wyholować nawet doświadczonym wędkarzom. Co prawda sumy stanowią pewne zagrożenie dla populacji sandacza, niemniej jednak są jedynymi (poza szczupakami, których w zbiorniku jest mało) drapieżnikami zdolnymi w naturalny sposób redukować nadmierną populację leszcza i krąpia. pixabay.com
Na Opolszczyźnie jest sporo miejsc, które zadowolą najbardziej wymagających wędkarzy. Gdzie warto pojechać na ryby w regionie?

Dość tylko powiedzieć, że opolskie akweny przyciągają miłośników takiej formy spędzania wolnego czasu z całej Polski. I trudno się temu dziwić.

Wody Opolszczyzny cechuje duża bioróżnorodność. Z ryb objętych ochroną gatunkową możecie tu spotkać ślizy, różanki, strzeble, piskorze, głowacze, kozy, piekielnice czy minogi strumieniowe. Masowo występują u nas sumiki karłowate, karasie srebrzyste i czebaczki amurskie. Przewodnim gatunkiem górnych odcinków rzek górskich jest pstrąg potokowy. W rzekach i potokach sporadycznie zdarzają się też certy, trocie wędrowne i łososie.

Ciekawych gatunków jest jednak znacznie więcej. Dziś przedstawiamy wam 10 najwspanialszych miejsc do wędkowania na Opolszczyźnie. W naszej galerii znajdziecie informacje na temat tego, na jakie okazy możecie trafić w poszczególnych akwenach, a także garść wskazówek przydatnych dla wędkarzy, wybierających się na dany zbiornik.

Materiał powstał we współpracy z Opolskim Okręgiem Polskiego Związku Wędkarskiego. Informacje na temat akwenów pochodzą z publikacji „Opolskie kwitnące. Wędkarstwo”, opracowanej na zlecenie Województwa Opolskiego.

Złap okazje haczyk

Materiały promocyjne partnera

Na końcu galerii podajemy link do przewodnika, w którym znajdziecie mnóstwo przydatnych informacji dla wędkarzy. Zarówno dla tych początkujących, jak i bardzo zaawansowanych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Najlepsze miejsca do wędkowania na Opolszczyźnie [TOP 10] - Opole Nasze Miasto

Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto