Narasta konflikt w JSW. Prezes odpiera zarzuty o braku dialogu. Do akcji wkroczy mediator. Do sądu trafi inna sprawa?

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Konflikt na linii władze - związki w JSW nabiera na sile.
Konflikt na linii władze - związki w JSW nabiera na sile. arc.
Narasta konflikt w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Wszystko zaczęło się od nieporozumienia w sprawie podwyżek. Spółka z powodów finansowych zaoferowała niższy wzrost wynagrodzeń niż oczekiwane przez związki. Obecnie spór eskaluje. Związki zarzucają prezes brak dialogu, a władze JSW poddają wątpliwości porozumienie z 2020 roku.

Narasta konflikt w JSW. Prezes odpiera zarzuty o braku dialogu. Do akcji wkroczy mediator

Trwa spór w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Związki zawodowe zarzucają Barbarze Piontek, prezes JSW brak dialogu i zapowiadają protesty. Szefowa spółki odpiera zarzuty i nazywa działania trzech organizacji związkowych rozczarowującymi.

- JSW starała się w ramach dialogu społecznego wdrożyć nową jakość w kontaktach ze związkami zawodowymi, jakiej w historii Spółki nie było - odpiera ataki związków Barbara Piontek, prezes JSW. - 5 maja 2021 r. odbyło się pierwsze takie spotkanie, na które zaproszono wszystkie 64 organizacje związkowe działające w JSW - dodaje Piontek.

Konflikt w spółce urósł już do takiego stopnia, że do akcji ma wkroczyć mediator. Jego wyznaczeniem ma się zająć Ministerstwo Aktywów Państwowych.

- Podczas spotkania z ROZ (Reprezentatywne Organizacje Związkowe - przyp.red), 15 czerwca, na którym podtrzymano stanowiska, strony podpisały protokół rozbieżności i zwróciły się do Ministra Aktywów Państwowych o wyznaczenie mediatora. Oznacza to, że nadal trwa dialog społeczny, lecz teraz już na II etapie, czyli mediacji - tłumaczy Sławomir Starzyński, rzecznik prasowy JSW.

JSW chce iść do sądu. Chodzi o porozumienie z 2020 roku

Mimo wkroczenia do rozmów mediatora, władze JSW, spółka nosi się z zamiarem pójścia do sądu. Dlaczego? Sprawa, którą spółka chce zweryfikować na drodze sądowej dotyczy dokumentu stanowiącego o 4-procentowych podwyżkach dla załogi. JSW ma wątpliwości co do jego wiarygodności.

- Zespół złożony m.in. z radców prawnych i adwokatów z trzech różnych kancelarii prawnych, analizując fakty, ustalił, że Porozumienie mogło być jedynie projektowanym dokumentem i nie wywołuje skutków prawnych - mówi Sławomir Starzyński, rzecznik prasowy JSW.

Adwokaci i radcy prawni zarekomendowali spółce wystąpienie do Sądu Powszechnego Celem, tego działania miałoby być ustalenie nieistnienia porozumienia w celu uzyskania jednoznacznego potwierdzenia charakteru prawnego dokumentu oraz wynikających z niego skutków.

- Zarząd JSW S.A. rozważa decyzję o skierowaniu sprawy do wyjaśnienia przez właściwy sąd - tłumaczy Starzyński.

Spór w JSW. Poszło o pieniądze

Nieporozumienia w JSW trwają już od jakiegoś czasu. O co poszło? O pieniądze. Reprezentatywne Organizacje Związkowe działające przy JSW S.A wystąpiły z żądaniem 6 procentowych podwyżek dla wszystkich pracowników zatrudnionych w spółce.

Dodatkowo oprócz podwyżek, związki domagały się finansowej rekompensaty. Miała być ona swoistym zadośćuczynieniem za brak wzrostu płac od 2019 roku. Pracownicy dołowi mieli według żądań otrzymać 5 tysięcy złotych, pracownicy przeróbki 4 tysiące, a zatrudnieni na powierzchni i w administracji po 3,5 tysiąca złotych jednorazowej wypłaty.

- Inflacja w 2019 roku wyniosła 2,3 proc, w 2020 3,4 proc. Tymczasem inflacja w maju 2021 roku wyniosła 4,8 proc., co oznacza, że rok będzie rekordowy pod względem inflacji - zauważali w piśmie wysłanym do Barbary Piontek, prezes JSW, związkowcy.

Górnicy JSW odrzucili tym samym propozycję 3,4 procent podwyżki, jaką zaoferowała prezes spółki. Dosadnie nazwali ją kpiną i ponurym żartem.

Tymczasem, Barbara Piontek, szefowa spółki po raz kolejny zaznacza, że ponad 3-procentowa podwyżka to wszystko, na co w obecnej chwili stać Jastrzębską Spółkę Węglową.

- Bezpieczeństwo i gwarancja pracy oraz płacy dla naszej załogi to priorytet całego Zarządu JSW. Dlatego będą podwyżki dla wszystkich pracowników o 3,4% już od lipca 2021 r. To maksymalne podwyżki na jakie dziś JSW stać - broni się Barbara Piontek.

Prezes JSW podkreśla, że spółka zawarła także z górnikami gwarancję pracy na dziesięć kolejnych lat. Dodaje, że to o pięć lat więcej, niż początkowo domagały się związki. Jak zauważa Barbara Piontek, prezes JSW, podwyżki, jakich domagają się górnicy mogłyby spowodować utratę stabilności finansowej spółki, obecnie niezagrożonej.

JSW w pierwszym kwartale 2021: 179 milionów złotych na minusie

Obecny rok pod względem dochodów dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej nie rozpoczął się najlepiej. W pierwszych trzech miesiącach 2021 roku spółka odnotowała 179 milinów złotych straty.

JSW powoli ma jednak wychodzić na prostą. Jak zapewnia prezes Barbara Piontek poziom sprzedaży idzie w górę.

- Obserwujemy wyraźne zwiększenie zapotrzebowania na produkty JSW. Po wielomiesięcznym zastoju gospodarka zaczyna wracać na dobre tory, a to bardzo dobry sygnał dla naszej spółki - przyznaje Barbara Piontek, prezes JSW.

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie