Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nasza ,,Frania” na wystawie. Są też proszki „IXI" lub mydełko „Zefir" [FOTO]

Bartosz Wojsa
Magiel służył do prasowania bielizny, pościeli i ręczników. Proces „maglowania” wygładzał zagniecenia i uelastyczniał, zmiękczał powierzchnię płótna. Poruszany był ręcznie za pomocą korby, która przez przekładnie zębatą obracała drewniane wałki. Model „Piast” został wyprodukowany przed wojną w legnickiej fabryce, należącej do niemieckiego fabrykanta.
Magiel służył do prasowania bielizny, pościeli i ręczników. Proces „maglowania” wygładzał zagniecenia i uelastyczniał, zmiękczał powierzchnię płótna. Poruszany był ręcznie za pomocą korby, która przez przekładnie zębatą obracała drewniane wałki. Model „Piast” został wyprodukowany przed wojną w legnickiej fabryce, należącej do niemieckiego fabrykanta. Bartosz Wojsa
Wystawa w Jastrzębiu: dawne sprzęty do prania i przybory toaletowe. Nowa wystawa robi wrażenie. Mnóstwo w niej ciekawostek. Mamy na zbliżeniu kilka z tych ciekawych przedmiotów. Zobaczcie!

Wystawa w Jastrzębiu: dawne sprzęty do prania i przybory toaletowe

Pralka elektryczna typu „Frania”, magle korbowe czy „romple” - pewnie w wielu piwnicach naszych domów zalegają dawne maszyny i urządzenia do prania. A pamiętacie proszki „IXI”, „Orion super” czy „Opal”, albo mydełko ,,Zefir”? Te i inne przedmioty znajdziecie w Galerii Historii Miasta przy ul. Witczaka w Jastrzębiu-Zdroju, gdzie można zwiedzać wystawę, na której prezentowane są dawne sprzęty do prania oraz inne przybory toaletowe.

- Choć higiena na dawnej wsi nie odgrywała aż tak ważnej roli jak dziś, to jednak mnogość i różnorodność zebranych eksponatów, dotyczących procesu prania i czyszczenia odzieży, a także sposobów dbania o higienę, świadczy o rozwoju technik i sprzętów służących do tych czynności - zachęcają w GHM.

Eksponaty pochodzą ze zbiorów Miejskiego Ośrodka Kultury w Jastrzębiu-Zdroju, Galerii Historii Miasta oraz Muzeum Szenderów w Suszcu. Autorami tekstów oraz scenariusza wystawy są: Anna Lerch-Wójcik oraz Katarzyna Nowak-Gardecka.

Na wystawie zaprezentowano narzędzia i urządzenia – drewniane, szklane, metalowe oraz marmurowe: tary do prania, dzwon do prania, pralki ręczne, balie do mycia i prania, maglownice ręczne, magle korbowe, żelazka i inne. Zdjęcia, które upiększają ekspozycję zostały wykonane przez fotografów z JKF „Niezależni”, a w sesji fotograficznej wystąpiły panie z Zespołu Folklorystycznego „Jastrzymbioki” i ich rodziny.

Wystawę można zwiedzać do 21 października w Galerii Historii Miasta w Parku Zdrojowym. Placówka czynna jest od pon. do pt. w godz. 8.-17.30.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto