Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe turystyczne produkty Jastrzębia. Szlak Wolności ma przyczynić się do promocji miasta. Władze Jastrzębia chcą przedstawić go mieszkańcom

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Jastrzębie przejdzie kolejne w swojej historii przeobrażenie.
Jastrzębie przejdzie kolejne w swojej historii przeobrażenie. UM Jastrzębie
Nowe turystyczne produkty Jastrzębia. Szlak Wolności i Park Zdrojowy mają ściągać do Jastrzębia turystów. Miasto przygotowuje się do zmian przemysłowych. Wkrótce będzie zmuszone odejść od węgla i zdecydowało się postawić na turystykę. Nowe turystyczne produkty chce przedstawić mieszkańcom.

Nowe turystyczne produkty Jastrzębia. Szlak Wolności ma przyczynić się do promocji miasta. Władze Jastrzębia chcą przedstawić go mieszkańcom

Koniec "epoki" węglowej zbliża się nieubłaganie. Zdążyli się już z tym pogodzić w opartym w głównej mierze na przemyśle górniczym Jastrzębiu-Zdroju, gdzie trwają już przygotowania do kolejnej w historii miasta przemiany jego charakteru.

Tym razem, miasto zamierza stawiać na turystykę i tzw. przemysł czasu wolnego. To swego rodzaju powrót do korzeni i czasów, gdy Jastrzębie było jeszcze miejscowością uzdrowiskową, do którego zjeżdżały się tłumy właśnie po to, by spędzić w nim swój czas wolny.

Turystów do miasta mają ściągać przede wszystkim nowe wizytówki Jastrzębia-Zdroju, którymi władze miasta chcą, żeby stały się Szlak Wolności i Park Zdrojowy. Zanim jednak miasto zaprezentuje je przyjezdnym, chce pokazać je jastrzębianom.

- W pierwszej kolejności - w promocji kierunku tych zmian - miasto zaprasza swoich mieszkańców, którzy mogą bezpłatne wziąć udział w prezentacjach - tłumaczy Izabela Grela, naczelnik wydziału Informacji, Promocji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miasta w Jastrzębiu-Zdroju.

Do zapoznania się z nowymi miejskimi produktami turystycznymi, miasto szczególnie zachęca mieszkańców dzielnic oddalonych od centrum Jastrzębia. Jak wyjaśniają w Urzędzie Miasta, to ukłon w stronę osób, które na co dzień najrzadziej korzystają z "uroków" miasta.

Prezentacje będą odbywać się w każdy weekend do końca wakacji. W soboty, 14 i 28 sierpnia zaprezentowany zostanie Park Zdrojowy i Szlak Wolności mieszkańcom sołectw. Zaś w niedzielę, 22 sierpnia będzie się z nim można zapoznać przy okazji imprezy "Piknik w kurorcie" w Parku Zdrojowym. Prezentacje są możliwe po wcześniejszym umówieniu się pod numerem: 692 84 84 28.

Jastrzębie stawia na turystykę, ale nie zrywa z przemysłem

Stworzenie nowych turystycznych produktów na mapie Jastrzębia oznacza spore zmiany w przemyśle miasta. Nie oznacza jednak całkowitego zerwania z nim. Jak zaznacza prezydent Anna Hetman, władze Jastrzębia mają nadzieję, że między innymi na Szlaku Wolności uda się stworzyć miejsce dla wielu małych i średnich przedsiębiorstw. Miasto chce postawić na branżę nowych technologii - IT.

- Przygotowujemy koncepcję zagospodarowania na rzecz tego pomysłu terenów po kopalni Jastrzębie - mówiła już jakiś czas temu prezydent Anna Hetman, która dodała, że w tej kwestii miasto prowadziło już rozmowy z ościennymi gminami.

Tworzony obecnie w Jastrzębiu Szlak Wolności będzie ścieżką historyczno-dydaktyczną, na której znajdą się punkty takie jak: Pomnik Porozumienia Jastrzębskiego, Park Zdrojowy czy kościół "na górce", nawiązujące do historii miasta.

Podobnie jak Szlak Wolności wizytówką miasta ma zostać również Park Zdrojowy, czyli jego część. Władze Jastrzębia już od kilku lat starają się przywrócić mu świetność. Niegdyś serce miasta przeszło już pierwsze remonty, zakrojone na szeroką skalę.

- Roboty ujęły odwodnienie terenu z włączeniem do kanalizacji deszczowej, oświetlenie terenu, schody terenowe, murki oporowe i elementy małej architektury. Wszystko pod okiem wojewódzkiego konserwatora zabytków w Katowicach - wyjaśniała nam Izabela Grela z jastrzębskiego magistratu.

Obecnie wokół Parku Zdrojowego trwają prace związane z budową placu reprezentacyjnego. - W ramach zadania zaplanowano budowę placu wraz z jego odwodnieniem, schodów terenowych, fontann terenowych na skarpie, przebudowę napowietrznej linii telekomunikacyjnej na podziemną, przeniesienie w inną lokalizację istniejącej stacji transformatorowej, budowę siedzisk oraz przebudowę istniejącej drogi dojazdowej do Domu Zdrojowego - słyszymy w Urzędzie Miasta w Jastrzębiu-Zdroju.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto