Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowości w autobusach MZK Jastrzębie. Alkoblokady i płatność kartą to tylko część z nich. Na trasy wyjedzie także 13 nowych pojazdów

OPRAC.:
Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Od kwietnia szykują się zmiany w zakresie taboru, usprawnienia w płaceniu za przejazd i poprawa bezpieczeństwa pasażerów MZK Jastrzębie
Od kwietnia szykują się zmiany w zakresie taboru, usprawnienia w płaceniu za przejazd i poprawa bezpieczeństwa pasażerów MZK Jastrzębie MZK Jastrzębie
KOMUNIKACJA MIEJSKA. Sporo zmian czeka pasażerów komunikacji miejskiej organizowanej przez MZK Jastrzębie. Od kwietnia szykują się zmiany w zakresie taboru, usprawnienia w płaceniu za przejazd i poprawa bezpieczeństwa pasażerów. Wiadomo też, kto obsłuży pasażerów z Czerwionki-Leszczyn i Żor.

Płatności kartą i alkoblokady w autobusach MZK Jastrzębie. Nowości będzie więcej

Międzygminny Związek Komunikacyjny rozstrzygnął przetarg na obsługę komunikacji zbiorowej na trasach Czerwionki-Leszczyn, Pawłowic, Suszca, Żor i gmin ościennych. Liderem konsorcjum, które od kwietnia będzie realizować usługi jest firma Kłosok.

Elektryki i nie tylko

Jeszcze tyko do grudnia wspomniany obszar działania MZK obsługiwać będą głównie autobusy spalinowe. Mimo, że dysponują najniższym współczynnikiem emisji spalin szybko zostaną zastąpione pojazdami elektrycznymi i gazowymi. Na trasy wyjedzie 13 nowych autobusów, z czego 6 to elektryki.

- Choć umowa zakłada, że mają pojawić się w styczniu przyszłego roku, to już wiadomo, że pierwsze pojazdy bezemisyjne będą przewozić pasażerów MZK pół roku wcześniej. Uzupełnieniem taboru mają być także autobusy z napędem gazowym - podkreśla Rafał Jabłoński z MZK Jastrzębie.

Co ważne, w autobusach pojawią się kasowniki z możliwością płacenia za przejazd tradycyjną kartą bankomatową. Kolejną nowością będzie najnowocześniejszy monitoring wizyjny. Pracownicy obsługi MZK i dyspozytorzy będą mogli śledzić na bieżąco to, co dzieje się we wnętrzu autobusu, a także zdalnie obserwować otoczenie pojazdu.

- Takie rozwiązanie pozwala śledzić na bieżąco sytuację na drodze poprzez połączenie się z kamerami zainstalowanymi w autobusie. Dyspozytor może sprawdzić na przykład, jakie niezależne okoliczności sprawiły, że autobus się spóźnił czy nie dojechał na przystanek. Krótko mówiąc, pojazd będzie mógł być stale kontrolowany - dodaje Rafał Jabłoński.

Więcej informacji – lepszy rozkład jazdy i alkoblokady

Dostosowanie rozkładów jazdy do realnych potrzeb ułatwi z kolei system automatycznego zliczania pasażerów, tzw. bramki zainstalowane przy drzwiach pojazdów. Jak tłumaczy rzecznik MZK, rozwiązanie to pozwoli szybko reagować na przepełniony tabor, ale także ustalić odcinki kursów autobusowych z bardzo małą lub zerową liczbą pasażerów. Analiza danych pomoże z kolei stworzyć optymalny rozkład jazdy na danym obszarze działania MZK.

Nowe autobusy mają być wyposażone w klimatyzację i udogodnienia dla niepełnosprawnych. Po raz pierwszy zastosowany zostanie natomiast system badania trzeźwości kierowców. Będą oni stale kontrolowani – nie tylko na początku kursu, ale także w trakcie jazdy. W momencie wykazania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu kierowcy, silnik automatycznie się wyłączy.

Nowe autobusy spalinowe o najniższej emisji spalin pojawią się już w marcu w Jastrzębiu-Zdroju. Jak szacuje MZK, jest również szansa na pojazdy elektryczne. Do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej trafił już wniosek na dofinansowanie 10 takich maszyn, a także stacji do ich ładowania. Szacowany koszt inwestycji to blisko 40 mln zł.

Od kwietnia szykują się zmiany w zakresie taboru, usprawnienia w płaceniu za przejazd i poprawa bezpieczeństwa pasażerów MZK Jastrzębie

Nowości w autobusach MZK Jastrzębie. Alkoblokady i płatność ...

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto