Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nurkowie wkraczają do akcji w kopalni Zofiówka. Wciąż bez przełomu ZDJĘCIA+WIDEO

Bartosz Wojsa
Kopalnia Zofiówka w Jastrzębiu: nurkowie wkraczają do akcji
Kopalnia Zofiówka w Jastrzębiu: nurkowie wkraczają do akcji Arkadiusz Biernat
Kopalnia Zofiówka w Jastrzębiu: nurkowie wkraczają do akcji. Przygotowano trzy różne rodzaje działań ratowników, lecz mimo tego czas trwania akcji znacząco się wydłuży. Wciąż pod ziemią uwięzionych jest trzech górników, których dokładne położenie nie jest znane.

WIĘCEJ O AKCJI RATUNKOWEJ NA ŻYWO CZYTAJ TUTAJ

Kopalnia Zofiówka w Jastrzębiu: nurkowie wkraczają do akcji

Dzisiaj, 9 maja, o godz. 8.30 w Jastrzębskiej Spółce Węglowej rozpoczęła się konferencja prasowa, podczas której przedstawiciele spółki mówili o postępach w akcji ratowniczej, która prowadzona jest w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju nieprzerwanie od soboty. Jak mówił prezes JSW, Daniel Ozon, praca ratowników wciąż odbywa się w ekstremalnie trudnych warunkach.

Bartosz Wojsa o stanie akcji na godz. 11 (wideo: Arkadiusz Biernat)

- Aktualnie w akcji bierze udział 17 zastępów ratowniczych, łącznie dziś w akcji wezmą udział 34 ekipy - mówił prezes JSW. - Hipoteza z wczoraj zdaje się być właściwa. Górnicy mogą być w rejonie, w którym jest także rozlewisko, dlatego nasza zastępy bardzo mocno pracują właśnie tam - dodawał.

Niestety, okazuje się, że na miejsce akcji przez całą noc dotarła dopiero pierwsza pompa powietrzna. Mają się tam znaleźć jeszcze trzy. Efekt: bardzo niewiele wody udało się pozbyć do tej pory. Instalacja kolejnych pomp, które będą zasilane sprężonym powietrzem, może potrwać nawet kilka godzin. Szacowana objętość wody to 300-400 metrów sześciennych, jej głębokość to prawdopodobnie kilka metrów. Dodatkowo więc, na całość pompowania zbiornika, trzeba będzie przeznaczyć 8-10 godzin.

- Pozytywną informacją jest fakt, że poziom wody nie podnosi się - mówił prezes Ozon.

Na tę okoliczność przygotowano trzy różne rodzaje działań ratowników. W skrócie są to: odpompowywanie wody z rozlewiska, użycie zastępu nurków do przeszukania lustra wody, a także stworzenie odwiertu technologicznego z możliwie najbliższego, innego przekopu.

- Zastęp nurkowy KGHM Polska Miedź włączy się do akcji ratowniczej, to najlepsi specjaliści - zapewniał prezes JSW. - Minimum jest takie, że dwie osoby mogą wejść do takiego zbiornika, pojedynczy nurek nie może tego zrobić. Trzeba też zapewnić atmosferę zdatną do oddychania w miejscu akcji, do momentu rozpoczęcia akcji z nurkami - podkreśla.

Mimo tych wszystkich działań, akcja się wydłuży. Do stworzenia otworu technologicznego użyta zostanie wiertnia. Przewidywany czas wiercenia: 20-24 godziny...

- Warunki atmosfery w aktualnym miejscu pracy (przed lustrem wody - red.) są dobre, poziom stężenia metanu jest niski - podkreślał Tomasz Śledź, wiceprezes JSW ds. technicznych. W bliskim rejonie rozlewiska stężenie metanu jest jednak nadal wysokie. To sprawia, że niemożliwe jest użycie sprzętu wywołującego iskry. Nie mogą się także w tamtym miejscu przebrać nurkowie, bo stężenie metanu jest zbyt wysokie, by swobodnie oddychać.

Ratownicy wciąż odbierają sygnały z lamp górniczych w rejonie rozlewiska, dlatego tam koncentrują swoje działania. Nadajniki z lamp mogą być albo pod wodą, albo kawałek za lustrem wody. Tego na sto procent ratownicy nie wiedzą.

- Jest nadzieja, że górnikom w porę udało się ewakuować w bezpieczniejsze miejsce - podtrzymywał prezes JSW, Daniel Ozon.

Kolejna konferencja prasowa dopiero o godzinie 18.00. - Możliwe jednak, że w międzyczasie pojawią się nowe, istotne informacje, wtedy spotkanie odbędzie się nieco wcześniej - zastrzega prezes JSW.

Wideo: Arkadiusz Biernat

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto