Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obywatelski projekt w sprawie liberalizacji aborcji trafił do Sejmu. Komitet „Legalna Aborcja. Bez Kompromisów” zebrał 201 735 podpisów

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
201 735 podpisów za Legalną Aborcją Bez Kompromisów trafiło do Sejmu. Magdalena Lempart i jej koleżanki są dumne, że dzięki oddolnej społecznej mobilizacji taki projekt ustawy będzie rozpatrzony w ciągu najbliższych 3 miesięcy!
201 735 podpisów za Legalną Aborcją Bez Kompromisów trafiło do Sejmu. Magdalena Lempart i jej koleżanki są dumne, że dzięki oddolnej społecznej mobilizacji taki projekt ustawy będzie rozpatrzony w ciągu najbliższych 3 miesięcy! Adam Jankowski Polska Press
Obywatelski Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Legalna Aborcja. Bez Kompromisów” 31 marca złożył w Sejmie projekt ustawy dotyczącej liberalizacji przepisów aborcyjnych. Parlament ma teraz 3 miesiące na jego rozpatrzenie.

Projekt ustawy przedstawiony przez „Legalną aborcję. Bez kompromisów” mówi o zalegalizowaniu możliwości przerywania ciąży do 12. tygodnia bez konieczności podania powodów jej terminacji. Zabiegi miałyby być finansowane przez NFZ. Po tym okresie aborcja miałaby być darmowa i legalna jedynie w trzech przypadkach:

  • gdy ciąża jest wynikiem czynu zabronionego,
  • zagraża zdrowiu lub życiu kobiety,
  • gdy wykryto ciężkie i nieodwracalne uszkodzenia płodu.

Takiego rozwiązania chce ponad 200 tys. obywateli, którzy złożyli swój podpis pod projektem.

W skład komitetu, który przygotował projekt i zebrał pod nim podpisy, wchodzą przedstawicielki Strajku Kobiet, Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Aborcyjnego Dream Teamu, Dziewuch Dziewuchom, Wielkiej Koalicja za Równością i Wyborem, Centrum Praw Kobiet, Kobiet w Sieci, Akcji Demokracja, a także Lewicy, Zielonych i PPS.

Pomysłodawczynie projektu tak mówią o debacie na temat aborcji:

Chcemy doprowadzić do rzetelnej debaty o aborcji w polskim Sejmie. Debaty o prawie do przerywania ciąży, o realnych potrzebach i rzeczywistości aborcyjnej w naszym kraju. Debaty opartej o fakty i dane naukowe, a nie mity i stygmatyzację. Debaty, której w polskim Sejmie jeszcze nie było.

A Katarzyna Kotula, wicepełnomocniczka komitetu, powiedziała:

Wedlug nas kobiety w Polsce zasługują na pełną ochronę swoich praw, w tym reprodukcyjnych – szczególnie dziś, kiedy do naszego kraju przyjeżdżają tysiące Ukrainek uciekających przed wojną – dodajmy: uciekających z państwa, które gwarantuje dostęp do bezpiecznej, legalnej i darmowej aborcji. Każda z nas jest inna i każda z nas ma prawo decydować o sobie. Aborcja nie jest doświadczeniem, które możemy przewidzieć – jest potrzebna po to, abyśmy mogły zadecydować, czy i kiedy chcemy z niej skorzystać. Ten projekt to europejski standard. Chcemy mieć dostęp do aborcji tak jak mają nasze koleżanki Niemki, Francuzki, Czeszki czy Irlandki.

Co jeszcze zakłada projekt „Legalnej aborcji. Bez kompromisów”?

W dokumencie jest również mowa o uchyleniu przepisów karnych, przewidujących odpowiedzialność lekarzy i osób trzecich za przeprowadzanie i pomoc przy aborcji. Projekt zakłada również rozszerzenie programu badań prenatalnych o test PAPP-A i ßhCG na wszystkie pacjentki w ciąży. A także określenie ścisłych terminów udzielania świadczeń w postaci przerwania ciąży oraz nakładania na dyrektorów szpitali obowiązku zatrudniania podwykonawców w przypadku odmowy aborcji z powodu klauzuli sumienia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co włożyć, a czego unikać w koszyku wielkanocnym?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Obywatelski projekt w sprawie liberalizacji aborcji trafił do Sejmu. Komitet „Legalna Aborcja. Bez Kompromisów” zebrał 201 735 podpisów - Strona Kobiet

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto