Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od poniedziałku zakupy zrobisz w galerii handlowej . Morawiecki: 4 maja będą mogły być otwarte galerie handlowe

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Przypomnijmy, galerie handlowe zostały zamknięte 21 marca. Jednak w ich ramach mogą funkcjonować apteki, drogerie oraz sklepy spożywcze.
Przypomnijmy, galerie handlowe zostały zamknięte 21 marca. Jednak w ich ramach mogą funkcjonować apteki, drogerie oraz sklepy spożywcze. Lucyna Nenow / Polska Press
Premier Mateusz Morawiecki przedstawił szczegóły dotyczące drugiego etapu "odmrażania" gospodarki. 4 maja otwarte zostały m.in. galerie handlowe, hotele, muzea i biblioteki. - Teraz galerie handlowe będą mogły być otwarte ale w podobnym reżimie obostrzeń. Czyli na 15 m kw. w jednym sklepie może przebywać jeden klient- powiedział premier Morawiecki.

- Otwieramy gospodarkę, ale ani na centymetr nie luzujemy obostrzeń, dotyczących ochrony zdrowia. Trzymajmy się tych zasad - ogłosił premier Mateusz Morawiecki. - W drugiej fazie możemy podjąć odpowiedzialną decyzję, bo widzimy, jak zachowaliśmy się my, społeczeństwo, ale także jak agresywny jest koronawirus przez ostatnie dwa tygodnie- dodał.

Centra handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe zostaną otwarte, ale z limitem osób i bez spożywania posiłków. Na jedną osobę musi przypadać 15m2 powierzchni handlowej. Co ważne – do powierzchni sprzedażowej nie wlicza się powierzchnia korytarzy. W centrach handlowych nie mogą funkcjonować jednak kluby fitness i przestrzeń rekreacyjna (np. place zabaw). Nie mogą funkcjonować także miejsca, w których spożywa się posiłki na miejscu (tzw. food court).

- Otwarcie sklepów w galeriach handlowych niewątpliwie będzie dla gospodarki sygnałem, który pozwoli nieco poprawić nastroje przedsiębiorców i konsumentów. Należy jednak zadbać o to, żeby firmy mogły przejść przez okres, w którym sprzedaż będzie znacząco obniżona, pomimo jej dopuszczenia. Trudno będzie wrócić do poziomu sprzedaży pozwalającego przynajmniej na pokrycie kosztów działalności. Firmy z niecierpliwością czekają na środki z tzw. Tarczy Finansowej oraz na pozytywne decyzje o wsparciu przewidzianym w ramach Tarczy Antykryzysowej. Cieszy ogłoszenie uruchomienia od dziś Tarczy Finansowej. Niestety z sygnałów jakie otrzymujemy od firm, uzyskanie obiecanego wsparcia jak dotąd, nie jest ani tak szybkie, ani tak łatwe, jak ogłaszano na konferencjach prasowych- komentuje Grzegorz Baczewski, dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan.

Przypomnijmy, galerie handlowe zostały zamknięte 21 marca. Jednak w ich ramach mogą funkcjonować apteki, drogerie oraz sklepy spożywcze.

W środę w zeszłym tygodniu odbyła się wideokonferencja Premiera Morawieckiego oraz przedstawicieli resortów zdrowia i rozwoju z przedstawicielami sektora centrów i galerii handlowych. Głównym celem spotkania było omówienie zasad funkcjonowania różnych formatów obiektów handlowych przy ponownym otwieraniu nieczynnych dotychczas lokali.

Jak podkreślano na spotkaniu cały sektor obiektów handlowych, bez względu na wielkość czy typ centrów, zdaje sobie sprawę z konieczności wprowadzania daleko idących procedur związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa dla klientów i pracowników.

Zdaniem przedstawicieli branży, w obecnym czasie należy systemowo ograniczyć, a wręcz wyeliminować wszelkie funkcje obiektu związane ze spędzaniem wolnego czasu na rzecz funkcji stricte zakupowej. Kluczowe jest także wspieranie edukacji klientów poprzez komunikację, a także rozwiązania technologiczne obecne w obiektach pod hasłem #centrabezpiecznychzakupów.

- Na naszym spotkaniu z Premierem nie padły żadne daty. Konsultujemy obecnie wytyczne dla bezpiecznego otwierania centrów handlowych oraz obiektów wielkopowierzchniowych i branża stoi w gotowości, ale termin będzie uzależniony od sytuacji epidemicznej- mówi AIP Radosław Knap, Dyrektor Generalny i Członek Zarządu Polskiej Rady Centrów Handlowych.

W poniedziałek 20 kwietnia rozpoczął się pierwszy z czterech etapów odmrażania gospodarki. Co się zmieniło? Przede wszystkim zwiększono dopuszczalną liczbę osób w sklepach spożywczych oraz w miejscach kultu religijnego. Umożliwiono przemieszczania się w celach rekreacyjnych, zostały otwarte parki i lasy, a także poluzowano obostrzenia poruszania się nieletnich od 13. roku życia bez rodziców.

Kolejne fazy nie miały wtedy zakreślonych ram czasowych, a galerie handlowe miały zostać otwarte w trzecim etapie, wraz z zakładami fryzjerskimi i kosmetycznymi. Jednak wszystko miało być uwarunkowane rozwojem epidemii w Polsce. Jak mówił podczas konferencji w połowie kwietnia premier Morawiecki "może to nastąpić za kilka tygodni, być może w maju lub w czerwcu".

Odmrażanie powinno bazować na zestawie precyzyjnie zdefiniowanych kryteriów i ryzyk sanitarno-epidemiologicznych na poziomie pojedynczej firmy. - Odmrażać można pojedyncze firmy, a nie czekać na całe branże, i tak szybko, jak się da – uważa główny ekonomista Pracodawców RP dr Sławomir Dudek. Jeśli restart będzie przebiegał tylko według podziału branżowego, wiele firm może zniknąć z rynku zanim doczekają swojej kolei.

- Trzeba jak najszybciej zdefiniować warunki i ryzyka sanitarno-epidemiologiczne dla firm i dać im szansę na spełnienie tych warunków – nie w ‘etapie III’ czy ‘IV’, ale teraz. Te warunki muszą oczywiście być odpowiednie dla danej branży. Należy zdefiniować te warunki i pozwalać spełniającym je firmom uruchamiać biznes bez zbędnej zwłoki, a nie czekać na otwarcie całej branży. Dajmy szansę solidnym sanitarnie firmom– uważa dr Dudek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto