Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oddali hołd poległym w Marszu Śmieci. Za nami 72. rocznica [FOTO]

Bartosz Wojsa
Rocznica w Jastrzębiu: dla uczczenia ofiar "Marszu Śmierci"
Rocznica w Jastrzębiu: dla uczczenia ofiar "Marszu Śmierci" UM Jastrzębie-Zdrój
Rocznica w Jastrzębiu: dla uczczenia ofiar "Marszu Śmierci". W naszym mieście odbył się Rajd Szlakiem Martyrologii Narodów. Hołd poległym został oddany w Parku Zdrojowym.

Rocznica w Jastrzębiu: dla uczczenia ofiar "Marszu Śmierci"

Dla uczczenia ofiar „Marszu Śmierci” oraz pamięci zesłanych na Sybir i w inne miejsca kaźni w Jastrzębiu-Zdroju odbył się Rajd Szlakiem Martyrologii Narodów. Hołd poległym oddany został w Parku Zdrojowym.

- Przy tablicy upamiętniającej męczeńską śmierć 15 więźniów KL Auschwitz Birkenau w czasie ewakuacji obozu od 19 do 20 stycznia 1945 roku z Oświęcimia do Wodzisławia m.in. przez przedstawicieli kombatantów, władz miasta i młodzieży jastrzębskich szkół złożone zostały kwiaty i zapalone znicze - mówi Katarzyna Wołczańska z jastrzębskiego urzędu miasta.

Przypomnijmy, że w styczniu 1945 roku z obozu oświęcimskiego i jego podobozów ewakuowano w pieszych kolumnach do Wodzisławia kilkadziesiąt tysięcy więźniów, konwojowanych przez uzbrojonych esesmanów. Większość skierowano przez Jastrzębie Zdrój. Mniej liczne kolumny popędzono przez Żory. Odcinki dziennej marszruty wynosiły około 20-30 km, noclegi improwizowane były najczęściej pod gołym niebem.

Pasiaki więźniarskie nie pozwalały w wystarczającym stopniu zachować ciepła ciała. Żywieniowe racje dzienne były wypadkową losu. Każdego, kto usiłował zbiec lub nie nadążał za współwięźniami z powodu wycieńczenia, karano natychmiastową śmiercią. Wodzisław Śląski był docelowym miejscem marszu. Stąd, mimo mrozu, otwartymi wagonami kolejowymi wywieziono więźniów do obozów w głąb Rzeszy.

- W Jastrzębiu-Zdroju znajdują się dwie zbiorowe mogiły ewakuowanych więźniów. Na cmentarzu w Bziu Zameckim pochowano ciała 11 zamordowanych bądź zmarłych z wycieńczenia oraz ciała 11 zebranych z terenu Pawłowic. Druga mogiła z pomnikiem nagrobnym znajduje się obok wejścia do kościoła p.w. św. Katarzyny w Jastrzębiu Górnym, gdzie pochowano zwłoki 34 więźniów, a w 1947 roku pochowano jeszcze dodatkowo szczątki dwóch ewakuowanych, znalezione podczas przekopywania podłogi piwnicznej domu jednego z tutejszych mieszkańców - mówi Katarzyna Wołczańska.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto