Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pamiętają o Porozumieniu Jastrzębskim. Będą świętować

Katarzyna Spyrka
W poniedziałek i za tydzień, 8 września w Jastrzębiu odbędą się obchody 32 rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego.

Wolne soboty i niedziele, wprowadzenie pensji minimalnej, obniżenie wieku emerytalnego dla górników i zaliczenie pylicy do grona chorób zawodowych - to tylko niektóre prawa i przywileje pracownicze, o które 32 lata temu dzielnie walczyli górnicy zrzeszeni w Międzyzakładowym Komitecie Strajkowym w kopalni Manifest Lipcowy (dzisiejszej Zofiówce). Postulaty spisano w dokumencie Porozumienia Jastrzębskiego dokładnie 3 września 1980 roku. Na pamiątkę tego wydarzenia, w Jastrzębiu znów odbędą się huczne obchody.

Oficjalne obchody 32. rocznicy podpisania Poruzumienia Jastrzębskiego zaplanowano na poniedziałek. W tym dniu na placu przy Zofiówce, obok upamiętniającego wydarzenia z 1980 roku pomnika, odbędzie się msza polowa.
- To będzie pierwsza msza polowa w historii obchodów organizowanych w Jastrzębiu-Zdroju. Takie msze odprawiane były podczas strajków w sierpniu 1980 roku - podkreśla Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności.
Msza rozpocznie się o godz. 18. Będzie jej przewodniczył metropolita górnośląski abp. Wiktor Skworc. W nabożeństwie mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy. Nie zabraknie też uczestników wydarzeń sprzed lat.

Do Jastrzębia wybiera się m.in. Grzegorz Stawski, jeden z sygnatariuszy Porozumienia i czołowych przywódców strajku w KWK Manifest Lipcowy. - Zawsze jestem obecny na uroczystościach, chyba, że jestem akurat za granicą - przyznaje Grzegorz Stawski, który nie ukrywa, że część "dekalogu", jak mówi o Porozumieniu dziś nie jest już szanowana.
- Nie dziwię się, że dochodzi do strajków. Górnicy nie powinni odbierać sobie podstawowych praw. Za najważniejsze uznaję wcześniejsze prawo przejścia na emeryturę i wolne soboty. Nie po to, kiedyś poświęciliśmy tyle zdrowia, żeby udało się nam wywalczyć godne warunki pracy, żeby teraz ktoś nam bez skrupułów to odebrał - dodaje Stawski.

W związku z tym, że podpisanie Porozumień Jastrzębskim było jednym z najważniejszych momentów w historii Jastrzębia, które przyniosło środowisku górniczemu wiele korzyści na przyszłość, jastrzębianie mają dziś powody do świętowania.
Wielka feta z tej okazji odbędzie się w sobotę na Stadionie Miejskim. Od godz. 16 wystąpią tam m.in. Kabaret Młodych Panów oraz zespół Dżem. Wstęp na imprezę jest bezpłatny. Organizatorzy przewidzieli również mnóstwo konkursów z nagrodami, a także szereg gier i zabaw dla najmłodszych .

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto