Podwyżki dla pielęgniarek. Ile zarabiają teraz, a ile będzie wynosić ich pensja od 1 lipca 2021?

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan

Wideo

Podwyżki dla pielęgniarek. Od 1 lipca zmienią się zasady wynagradzania pracowników służby zdrowia. Forsowane przez Senat wyższe współczynniki wyliczania wynagrodzeń dla medyków przepadły w sejmowym głosowaniu. Jak na tym wyjdą pielęgniarki i ile rzeczywiście zarabiają? Zdaniem działaczek Stowarzyszenia Pielęgniarki Cyfrowe ich pensje różnią się od wyliczeń ministerstwa. Sprawdźcie w galerii, ile wynoszą obecnie.

We wtorek, 15 czerwca, Sejm odrzucił proponowane przez Senat poprawki do projektu nowelizacji ustawy o najniższym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia.

Senatorzy, przypomnijmy, postulowali podnieść współczynniki wynagrodzeń dla wszystkich grup zawodowych w stosunku do tych, które zaproponował w nowelizacji przepisów rząd. Postulowały o to też działaczki Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP), które w dniu głosowania manifestowały na ul. Wiejskiej. Wcześniej, 7 czerwca, protestowały w tej sprawie także w 40 miastach Polski, w tym w Katowicach. Alarmowały, że wynagrodzenia w ich grupie zawodowej należą do najniższych w krajach Unii Europejskiej, a nowe przepisy nie gwarantują stabilnych zasad ich wzrostu.

Ile zarabiają pielęgniarki?

Sprawdź zarobki pielęgniarek i dodatki, jakie otrzymują
Kwoty podajemy w galerii zdjęciowej

Przed głosowaniem do propozycji senatorów odniósł się minister zdrowia, Adam Niedzielski. – Koszt półroczny tego podwyższenia to 6,5 mld zł, a roczny – 12 mld. To obietnica bez pokrycia. Namawiam do odpowiedzialnego wyboru – mówił szef resortu.

Sejmowa większość nie poparła poprawek do nowelizacji ustawy. Nowe przepisy wejdą w życie 1 lipca. Podwyżki w nich przewidziane kosztować będą blisko 4 mld zł. Na co mogą liczyć pielęgniarki i położne?

Co do zasady najniższą pensje zasadnicze lekarzy, pielęgniarek, położnych, farmaceutów, fizjoterapeutów i diagnostów laboratoryjnych określa ustawa z  2017 roku o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Minimum, jakie wynika z przepisów, to de facto iloczyn wskaźnika, jaki został przypisany danej grupie i kwoty bazowej. Ta ostatnia wynosi tyle, ile przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej w roku poprzednim, które podaje Główny Urząd Statystyczny. Za 2020 rok wynosiła 5 167,47 zł.

Ile wynoszą nowe współczynniki i jak przełożą się na pensje pielęgniarek? Zgodnie z nowelizacją uchwaloną przez Sejm:

  • dla pielęgniarki magister pielęgniarstwa i specjalizacją współczynnik wzrośnie z 1,05 do 1,06. W praktyce oznacza to, że najniższe wynagrodzenie wzrośnie z 5 426 zł do 5 478 (wzrost o 52 zł). Doliczając do tego dodatki pochodne od wynagrodzenia zasadniczego i dyżury, według ministerstwa zdrowia, pensja wyniesie 8 347 zł. Jak podaje portal prawo.pl, powołując się na dane MZ, wynagrodzenie w tej grupie w 2020 roku wynosiło 4 314, zatem wzrośnie o 1 164 zł. Pielęgniarek z tytułem magistra pielęgniarstwa i specjalizacją jest tylko 11 128;
  • dla pielęgniarki ze specjalizacją lub tytułem magistra czy licencjata współczynnik wzrośnie z 0,73 do 0,81. To oznacza, że najniższe wynagrodzenie zasadnicze wzrośnie z 3 772 do 4 186 zł (wzrost o 414 zł). Po doliczeniu dodatków i dyżurów poziom wynagrodzenia wyniesie 6 292 zł. Według MZ wynagrodzenie zawodowe w tej grupie w 2020 roku wynosiło 4 077  zł, a zatem realnie wzrośnie o 109  zł. W tej grupie zawodowej jest 30 145 etatów;
  • dla pielęgniarki i położnej bez tytułu specjalisty współczynnik wzrośnie z 0,64 do 0,73. Oznacza to, że najniższe wynagrodzenie zasadnicze wzrośnie z 3 307 do 3 772 zł (wzrost o 465 zł). Z dodatkami, według MZ, wynagrodzenie w tej grupie wyniesie 5 509 zł. Z wyliczeń MZ wynika, że ta grupa zawodowa miała już w styczniu 2020 roku wynagrodzenie zasadnicze na poziomie 3 893 zł, a zatem faktycznie wzrostu nie będzie. W tej grupie jest aż 158 409 etatów.

Tyle wynoszą wyliczenia resortu zdrowia, a jak do nich odnoszą się pielęgniarki? Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe przeprowadziło ankietę, której celem było sprawdzenie, ile rzeczywiście zarabiają pielęgniarki i położne w Polsce. Sprawdźcie w galerii, co z niej wynika. Znajdziecie w niej również przykładowe kwoty wynagrodzeń wraz z dodatkami pielęgniarek z różnym stażem pracy.

Sprawdź te kwoty, kliknij w galerię >>>

Podwyżki dla pielęgniarek. Ile zarabiają teraz, a ile będzie...

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie