Poprawia się sytuacja finansowa Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Spółka odrabia straty. Prezes, Tomasz Cudny: "Rynek nam sprzyja"

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Władze spółki podsumowały wyniki osiągnięte przez JSW w kolejnym kwartale.
Władze spółki podsumowały wyniki osiągnięte przez JSW w kolejnym kwartale. Dawid Lach/JSW
Udostępnij:
Znacznej poprawie uległa kondycja finansowa Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Władze przedsiębiorstwa podsumowały trzeci kwartał 2021 roku, w którym spółka wypracowała blisko ćwierć miliarda zysku. - Rynek nam sprzyja - mówi Tomasz Cudny, prezes JSW, zauważając, że handel koksem tak okazałych wyników nie osiągał od dekady.

Poprawia się sytuacja finansowa Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Spółka odrabia straty. Prezes, Tomasz Cudny: "rynek nam sprzyja"

Na plus oceniane są wyniki wypracowane przez Jastrzębską Spółkę Węglową w ciągu dziewięciu miesięcy 2021 roku. Wprawdzie po trzech kwartałach finanse górniczego przedsiębiorstwa nadal znajdują się pod kreską, to w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem, widoczna jest znaczna poprawa.

- Grupa Kapitałowa JSW po dziewięciu miesiącach 2021 roku odnotowała 62,7 mln zł straty netto wobec 1 088, 6 mln zł straty netto rok wcześniej - informuje w raporcie finansowym za ostatnie miesiące Jastrzębska Spółka Węglowa.

Ostatnie miesiące to w JSW okres wyraźnej hossy. - Za okres 3 miesięcy zakończony 30 września 2021 roku, JSW wypracowała zysk netto w wysokości 267,8 mln złotych - podkreśla Sławomir Starzyński, Rzecznik Prasowy JSW.

Przeszkodą w osiągnięciu niebotycznego zysku nie okazała się nawet mniejsza ilość wyprodukowanego węgla w porównaniu do zeszłego roku. W tym względzie produkcja "czarnego złota" jest w JSW o 4,1 procent mniejsza niż rok wcześniej i wyniosła 10,2 miliona ton. W JSW wzrosła za to produkcja węgla koksującego, która wyniosła niespełna 2,8 miliona ton, co stanowi wynik o ponad 15 procent lepszy w porównaniu do trzech kwartałów 2020 roku.

Jak wskazują władze Jastrzębskiej Spółki Węglowej, za poprawą finansowej sytuacji spółki stoi znaczna poprawa koniunktury na międzynarodowych rynkach nie tylko węgla i koksu, ale także stali, pozyskiwanej z węgla koksującego.

- Rynek nam sprzyja. Od połowy sierpnia obserwujemy dynamiczny wzrost notowań węgli koksujących - mówi Tomasz Cudny, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej, który zauważa, że tak dobrych wyników - w drugim kwartale 2021 roku, wyniósł on 7,2 miliona ton - jeśli chodzi o handel koksem na świecie nie było od co najmniej dekady.

Jak dodaje Tomasz Cudny, zapotrzebowanie na koks jest ogólnoświatowe, a w ostatnim czasie jeszcze szerzej, poza Chinami otworzyły się na niego kolejne rynki. To dobra wiadomość, ale zyskać chce na niej nie tylko JSW.

- Pamiętajmy, że rynek koksu jest rynkiem globalnym, a koks z Polski konkuruje z dostawami tego surowca z całego świata - zauważa prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Za odrabianiem strat przez Jastrzębską Spółkę Węglową stoi też rosnąca cena węgla metalurgicznego - koksującego - jak i samego koksu. Ich ceny we wrześniu 2021 roku, te w porównaniu do września 2020 roku wzrosły kolejno o 4,5 procenta w przypadku węgla koksującego oraz aż o 40,8 procent jeśli chodzi o sam koks.

- W rezultacie przyczyniło się to do wzrostu przychodów ze sprzedaży w Grupie Kapitałowej JSW aż o 31,1 proc. Od początku roku do końca września 2021 roku przychody Grupy Kapitałowej JSW osiągnęły poziom ponad 6,7 miliarda złotych - zaznacza Sławomir Starzyński.

W ciągu dziewięciu miesięcy 2021 roku JSW sprzedała kontrahentom 11,1 miliona ton węgla. To 11 procentowy wzrost w porównaniu do zeszłego roku. Wzrosła też nieco wartość sprzedanego koksu z 2,6 do 2,7 miliona ton.

W Puszczy Białowieskiej utonęło 21 żubrów

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie