18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Porozumienie Jastrzębskie: Obchody 33 rocznicy podpisania Porozumienia w Jastrzębiu ZDJĘCIA

Katarzyna Spyrka
zdjęcia Robert Cebula/ Urząd Miasta
Od rana w Jastrzębiu odbywają się uroczystości z okazji 33 rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego. Odbyła się msza w kościele "Na Górce", potem złożono kwiaty pod pomnikiem Solidarności na Zofiówce, a o godz. 17 odbędzie się spotkanie w Zespole Szkół Zawodowych im. Porozumienia Jastrzębskiego.

Porozumienie Jastrzębskie: Obchody 33 rocznicy podpisania Porozumienia w Jastrzębiu

Ostre słowa padły ze strony abp. Wiktora Skworca, który apelował do związkowców o rozwagę w czasie mszy w kościele Na Górce.

– Na dni od 11 do 14 września zaplanowaliście akcje protestacyjne w Warszawie. Przyczyny tej decyzji są wam najlepiej znane; przede wszystkim chodzi wam o obronę praw pracowniczych, bo z definicji stoicie na ich straży. Warto jednak uważnie zastanowić się, czy wyprowadzanie ludzi – związkowców na ulice stolicy – jest właściwym działaniem: łatwo przecież o prowokację, a następnie malowanie czarnego obrazu związkowców w mediach; szczególnie tych ze Śląska, jak to już nieraz bywało. Mówię o tym z największą troską, kierowany troską o ład społeczny – powiedział metropolita katowicki.

Zacytował też Katechizm Kościoła Katolickiego: „Związek zawodowy (KKK 2430) – będąc przede wszystkim narzędziem solidarności i sprawiedliwości, nie może nadużywać instrumentów walki (…) powinien umieć sam, za pomocą odpowiednich norm, regulować swoje postępowanie i oceniać skutki swoich wyborów w perspektywie dobra wspólnego”.

Po tym cytacie jednak arcybiskup zakończył: – Jeśli jednak istnieje – Waszym zdaniem – potrzeba wyjścia na ulice, to znak, że coś bardzo niepokojącego dzieje się w relacjach: władza – społeczeństwo – związki zawodowe; że nastąpiło jakieś fundamentalne pęknięcie. Brakuje społecznego dialogu, nie funkcjonują we właściwy i skuteczny sposób Komisje trójstronne – stwierdził.

Przy pomniku Solidarności, głos zabrał Piotr Duda, przewodniczący NSZZ Solidarność.

- Dzisiaj jesteśmy w tym miejscu w trosce o naszą najnowszą historię, jesteśmy tutaj po to, aby podziękować naszym bohaterom, którzy 33 lata temu walczyli o wolną demokratyczną i niepodległą naszą kochaną Ojczyznę. To czas refleksji, to czas zadumy, ale przede wszystkim ten dzień powinien być dniem radosnym, dniem, w którym cieszymy się, że możemy żyć w wolnym i demokratycznym kraju – mówił Piotr Duda.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto