Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Posłowie z okręgu rybnickiego (nr 30) złożyli oświadczenia majątkowe. Który z nich ma największy majątek?

JAK, PAP
Najbogatszy poseł z okręgu rybnickiego (nr 30)? Przyjrzeliśmy się oświadczeniom majątkowym parlamentarzystów X kadencji wybranym w ostatnich wyborach. Co z nich wynika? Między innymi to, że nasi parlamentarzyści to osoby zamożne, dobrze sytuowane, majętne. Wprawdzie do milionerów z pierwszych stron gazet wiele im brakuje, ale raczej nie muszą się liczyć z każdym groszem i żyć od przysłowiowego pierwszego do ostatniego. Posiadają oszczędności, często dom lub mieszkanie, standardem jest samochód, a nawet dwa.

Który poseł z okręgu rybnickiego jest najbogatszy? - KLIKNIJ TUTAJ, by to sprawdzić!

Na stronie internetowej Sejmu opublikowano oświadczenia majątkowe posłów X kadencji, które – zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora – muszą oni składać m.in. na początku kadencji. Wśród nich znalazły się też oświadczenia posłów z regionu nr 30 - rybnickiego.

Przeglądając oświadczenia majątkowe naszych posłów, nasuwa się jeden wniosek: nasi parlamentarzyści to osoby zamożne, dobrze sytuowane, majętne. Wprawdzie do milionerów z pierwszych stron gazet wiele im brakuje, ale raczej nie muszą się liczyć z każdym groszem i żyć od przysłowiowego pierwszego do ostatniego.

Każdy z naszych parlamentarzystów posiada jakieś oszczędności; wielu nie tylko w złotówkach, ale także w walucie obcej. Prawie każdy posiada także jakąś nieruchomość - mieszkanie, dom czy działkę.

Posłem z największymi oszczędnościami jest Bolesław Piecha z Prawa i Sprawiedliwości, który zgromadził 450 tys. zł i 42 tys. euro. Pokaźne oszczędności ma również poseł Paweł Jabłoński z PIS. Odłożył bowiem 280 tys. zł, 7,5 tys. euro, 4,5 tys. dolarów, a także 7,1 tys. franków szwajcarskich i 500 funtów (nie posiada nieruchomości).

Inni parlamentarzyści jak np. Roman Fritz z Konfederacji zdają się inwestować w nieruchomości. Pan poseł posiada m.in. dom i mieszkanie. Poseł Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Gadowski posiada nie tylko pokaźne oszczędności, ale także dom wart ponad 500 tys. zł i gospodarstwo. Standardem - oprócz posłanki Gabrieli Lenartowicz z Koalicji Obywatelskiej - jest także posiadanie samochodów, a nawet dwóch.

Zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora, posłowie i senatorowie są obowiązani do złożenia oświadczenia o swoim stanie majątkowym. Oświadczenie to dotyczy majątku odrębnego oraz objętego małżeńską wspólnością majątkową.

Oświadczenie zawiera na przykład informacje o zasobach pieniężnych, nieruchomościach, uczestnictwie w spółkach cywilnych lub w osobowych spółkach handlowych, udziałach i akcjach w spółkach handlowych, a także o prowadzonej działalności gospodarczej i stanowiskach zajmowanych w spółkach handlowych.

Dotyczy także dochodów osiąganych z tytułu zatrudnienia lub innej działalności zarobkowej, mienia ruchomego o wartości powyżej 10 tys. zł i zobowiązań pieniężnych o wartości powyżej 10 tys. zł, w tym zaciągniętych kredytów i pożyczek.

Oświadczenie o stanie majątkowym – zgodnie z ustawą – składa się Marszałkowi Sejmu albo Marszałkowi Senatu do dnia złożenia ślubowania oraz do 30 kwietnia każdego roku, według stanu na dzień 31 grudnia roku poprzedniego, a także w terminie miesiąca od dnia zarządzenia nowych wyborów do Sejmu i Senatu.

Informacje zawarte w oświadczeniu o stanie majątkowym są jawne, z wyłączeniem informacji o adresie zamieszkania posła albo senatora oraz o miejscu położenia nieruchomości.

Posłowie z okręgu rybnickiego (nr 30) złożyli oświadczenia m...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Posłowie z okręgu rybnickiego (nr 30) złożyli oświadczenia majątkowe. Który z nich ma największy majątek? - Rybnik Nasze Miasto

Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto