Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prawie jak nad morzem

Agnieszka Barzycka
Grzegorz Gomola z Jastrzębia Zdroju wierzy, że wkrótce mieszkańcy będą mogli relaksować się przy tężniach z solankami.
Grzegorz Gomola z Jastrzębia Zdroju wierzy, że wkrótce mieszkańcy będą mogli relaksować się przy tężniach z solankami.
Jak przyciągnąć turystów do górniczego Jastrzębia Zdroju? Postawić w Parku Zdrojowym najprawdziwszą tężnię, dzięki której mieszkańcy będą mogli powdychać zbawienny dla zdrowia i dobrej kondycji jod.

Jak przyciągnąć turystów do górniczego Jastrzębia Zdroju? Postawić w Parku Zdrojowym najprawdziwszą tężnię, dzięki której mieszkańcy będą mogli powdychać zbawienny dla zdrowia i dobrej kondycji jod.

Choć ostatni kuracjusze wyjechali z miasta w latach 60., to takie plany mają dwaj jastrzębianie, właściciele solanek w Zabłociu, którym marzy się powrót do uzdrowiskowego charakteru miasta.

- Solanka zabłocka ma rewelacyjny skład chemiczny i pod tym względem jest prawdziwym ewenementem na skalę światową - zachwala Grzegorz Gomola, jeden z pomysłodawców. - Pod względem zawartości jodu nie ma w sobie równych. W litrze ma go ponad 135 miligramów. Takiej ilości nie ma żadne z odkrytych do tej pory źródeł. Nawet sól z Morza Martwego zawiera mniej jodu i bromu - śmieje się pomysłodawca. - Tyle się wydaje na zielone szkoły dla dzieci, sanatoria, a przecież trzeba raczej zapobiegać niż potem wydawać pieniądze na leczenie.

Tężnia miałaby przypominać zwykłą altankę. Różnica jednak byłaby taka, że owa altanka miałaby niezwykłe właściwości. Znajdujący się w środku głaz pełniłby funkcję inhalatora. - Ludzie mogliby się poczuć jak nad morzem - dodaje Gomola.

Jego ojciec całe życie poświęcił solance zabłockiej.

- Był idealistą, wierzył, że jego ciężka praca nie pójdzie na marne. To on wpadł na pomysł przy poparciu specjalistów ze Śląskiej Akademii Medycznej, że solanka świetnie sprawdzi się jako dodatek do chleba.

- Kiedy umierał trzy lata temu, obiecałem mu, że jego wysiłek nie pójdzie na marne, że solanka jeszcze do Jastrzębia Zdroju powróci - dodaje Grzegorz Gomola.

Włodarze miasta z zainteresowaniem przyjęli propozycję biznesmena.

- Tężnie z solanką to świetny pomysł, choć zlokalizowanie ich w Parku Zdrojowym odpada, ponieważ nie zgodzi się na to konserwator zabytków - komentuje Marian Janecki, prezydent miasta. - Nie widzę jednak przeszkód, aby coś podobnego postawić, chociażby na terenie nowego basenu na ul. Witczaka. Myślę, że mieszkańcy byliby zadowoleni - dodaje Janecki.

Sposób rozpylania solanki jeszcze nie jest taki oczywisty, jedno jest za to pewne, miejscem uzdrawiającego relaksu miałyby być tereny w okolicach zdrojowego parku.

Są już wygodne ławeczki i piękna roślinność, dlaczego nie dorzucić do tego tężni? - cieszy się Edward Gowin, jeden z mieszkańców Zdroju. - Może doczekamy jeszcze czasów, kiedy zamiast pojechać nad morze, będziemy do parku przychodzić wdychać jod? - śmieje się mężczyzna.

Jest się z czego cieszyć, bo jeśli wierzyć starym przekazom, kąpiel z dodatkiem soli nie tylko przynosiła ulgę ciału, ale sprawiała, że ludzie pięknieli.

Zbawienne właściwości solanki

Historia solanki zabłockiej, jako leczniczego specyfiku, sięga lat 50. ubiegłego wieku. Wtedy eksploatację złoża rozpoczęło uzdrowisko w Jastrzębiu Zdroju. Miasto zaczęło wykorzystywać zabłocką sól jodowo-bromową w leczeniu, można ją było także kupić w aptekach. Oryginalna Solanka z Zabłocia wydobywana od ponad stu lat zawiera niezbędne mikroelementy, potrzebne do stworzenia unikalnego mikroklimatu morskiego, który podobno działa leczniczo, relaksacyjnie i uspokajająco na zdrowie i samopoczucie. Kuracjusze przyjeżdżali wykąpać się do Jastrzębia w leczniczych solankach, bo jak twierdzili, kąpiele oraz okłady z solanki były idealną formą regeneracji organizmu po całodziennym zmęczeniu psychicznym i fizycznym. Solankę zalecano do stosowania m.in. przy przeziębieniach, chorobach wieku dziecięcego, chorobach stawów i mięśni, w niedoczynności tarczycy czy w chorobie burgera.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto