Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja dawnej Łaźni KWK Moszczenica. Za rok w tym miejscu będzie Instytut Dziedzictwa i Dialogu. "To symbol przemiany Jastrzębia"

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Trwające obecnie prace w Łaźni Moszczenica mają się zakończyć za niecały rok.
Trwające obecnie prace w Łaźni Moszczenica mają się zakończyć za niecały rok. Barbara Englender/Piotr Chrobok/arc.
Rewitalizacja dawnej Łaźni KWK Moszczenica. Budynek dawnej kopalni jest w trakcie gruntownej przebudowy. Za niecały rok w tym miejscu w ponad połowie dawnego budynku będzie się mieścił Instytut Dziedzictwa i Dialogu. - To symbol przemiany Jastrzębia - tłumaczy prezydent Anna Hetman, która podkreśla, że miasto w ten sposób rozpoczyna drogę przemiany przemysłowej.

Rewitalizacja dawnej Łaźni KWK Moszczenica. "To symbol przemiany Jastrzębia"

Tu na razie jest pobojowisko, ale będzie... być może symbol przemiany miasta odchodzącego od przemysłu ciężkiego i węgla na rzecz przemysłu tzw. czasu wolnego. W Jastrzębiu rozpoczęły się prace przy przebudowie Łaźni Moszczenica, w kopalni o tej samej nazwie. Za niespełna rok, w tym miejscu ma działać nowa miejska instytucja - Instytut Dziedzictwa i Dialogu.

Anna Hetman, prezydent Jastrzębia ocenia, że to historyczna chwila. Metamorfoza pokopalnianego budynku ma być przykładem przeobrażenia miasta.

- To symbol przemiany Jastrzębia-Zdroju. Jastrzębie-Zdrój to wciąż miasto górnicze a jednocześnie budujące drugi filar gospodarki – przemysł czasu wolnego - tłumaczy Hetman.

Czym będzie się zajmować instytucja, mająca mieścić się w miejscu łaźni byłej kopalni? Jak tłumaczy prezydent Anna Hetman będzie to instytucja, której krąg zainteresowań będzie ściśle związany z szeroko rozumianym dziedzictwem kulturowym.

- W Instytucie Dziedzictwa i Dialogu - Łaźnia Moszczenica prowadzone będzie Centrum Porozumienia Jastrzębskiego, Izba Pamięci znanych jastrzębian ważnych dla naszej społeczności, Punkt Informacji Turystycznej oraz współpraca krajowa i międzynarodowa w ramach kultywowania dziedzictwa postindustrialnego - tłumaczy Izabela Grela, naczelnik wydziału Informacji, Promocji i Współpracy Zagranicznej UM w Jastrzębiu.

- Na bazie historii naszego miasta chcemy pokazać jak można przekształcić miasto przemysłowe w miasto turystyczne i nie tylko. W nowej instytucji będziemy pokazywać całą historię Jastrzębia, począwszy od powstania miasta, kopalń, poprzez walkę o wolność w latach 80-tych. Będziemy pokazywać to w nowej formule, by zainteresować naszą historią nie tylko mieszkańców ale też turystów - wyjaśnia z kolei Anna Hetman, prezydent miasta.

Czy to oznacza, że miasto na dobre zrywa z przemysłem? Nie do końca. Prezydent Anna Hetman przekonuje, że Jastrzębie stawia na nowy przemysł. Między innymi wspomniany przemysł czasu wolnego. Włodarz miasta podkreśla, że liczy, iż na ścieżce wolności - kolejnym planowanym przez miasto projekcie - powstanie miejsce dla wielu małych i średnich przedsiębiorstw.

Miasto chce postawić między innymi na branżę nowych technologii - IT. - Przygotowujemy koncepcję zagospodarowania na rzecz tego pomysłu terenów po kopalni Jastrzębie - mówi prezydent Hetman, która dodaje, że w tej kwestii miasto prowadziło już rozmowy z ościennymi gminami.

Instytut Dziedzictwa i Dialogu miał zastąpić Galerię Historii Miasta. Będzie symbioza instytucji?

- Do zadań Łaźni Moszczenica będzie również należeć: tworzenie, gromadzenie, upowszechnianie i ochrona dóbr kultury, inicjowanie i prowadzenie badań dotyczących historii i turystyki kulturowej, ochrona i popularyzacja dziedzictwa postindustrialnego, kultywowanie tradycji, historii i zwyczajów naszego miasta - zauważa Izabela Grela, z jastrzębskiego magistratu, dodając, że jej działalność będzie skierowana na edukację kulturalną dzieci i młodzieży jako przyszłych odbiorców oraz współtwórców kultury i historii miasta.

To oznacza, że poniekąd nowa instytucja przejmie część obowiązków działającej w Jastrzębiu Galerii Historii Miasta. Pojawiły się nawet głosy o wchłonięciu GHM, krytycznie oceniane przez mieszkańców. Prezydent Anna Hetman zdementowała jednak te informacje.

Jak wyjaśniła, Galeria Historii Miasta ma w dalszym ciągu funkcjonować, ale w nieco innym miejscu. Co ciekawe, nie będzie nią Łaźnia Moszczenica jak zakładano, a Letnisko Spółki Brackie. Władze miasta zapewniają, że obie instytucje mają działać w symbiozie.

Instytut Dziedzictwa i Dialogu w Moszczenicy już w przyszłym roku. W kolejnych latach dalsze prace przekształcające Łaźnię

Powstająca instytucja ma się wprowadzić do Łaźni Moszczenica w maju przyszłego roku. Obecnie w dawnym budynku KWK Moszczenica trwają prace budowlane. Wyburzana jest obecnie tak zwana Nowa Łaźnia. Część, którą dobudowano w latach 80.

- W ten sposób odkrywamy pierwotną łaźnię. Potem ekipa budowlana wejdzie do wnętrza i będzie przygotowywać pomieszczenia pod przyszłe ekspozycje - przyznaje Jarosław Piechaczek, zastępca naczelnika Wydziału Infrastruktury Komunalnej i Inwestycji UM w Jastrzębiu.

Obecne prace pozwolą zaadaptować na nowo 40% całości budynku KWK Moszczenica. Obiekt stanowić będzie między innymi muzeum węgla i industrializacji regionu, z salami warsztatowymi, widowiskowymi i konferencyjnymi.

A co z pozostałą częścią, ponad połową dawnej łaźni? Miasto ma plany, ale na przeszkodzie stanęły pieniądze. Konkretnie ich brak. Prezydent Hetman zapewnia jednak, że Jastrzębie będzie czyniło starania o pozyskanie środków na pełne zaadaptowanie budynku zlikwidowanej kopalni. Dodaje, że znajdą się pieniądze i nie będą one ze stratą dla innych celów.

Całość przebudowy Łaźni Moszczenica opiewa na ponad 13 milionów złotych. Dotychczasowa dotacja, jaką otrzymało miasto to niespełna 2 miliony euro, czyli około 9 milionów złotych.

Trwające obecnie prace w Łaźni Moszczenica mają się zakończyć za niecały rok.

Rewitalizacja dawnej Łaźni KWK Moszczenica. Za rok w tym mie...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto