Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruch Jas-Mos trafi do SRK. Akcjonariusze JSW są zgodni

Bartosz Wojsa
Jastrzębska Spółka Węglowa: Jas-Mos trafi do SRK
Jastrzębska Spółka Węglowa: Jas-Mos trafi do SRK Arc.
Jastrzębska Spółka Węglowa: Jas-Mos trafi do SRK. W środę, 28 września, akcjonariusze JSW zgodnie postanowili, że ruch Jas-Mos zostanie przeniesiony do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Jastrzębska Spółka Węglowa: Jas-Mos trafi do SRK

Ruch Jas-Mos jest częścią kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie, należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Jak informowaliśmy na początku września, ruch Jas-Mos miał zostać przekazany do Spółki Restrukturyzacji Kopalń do końca 2016 roku, a Krupiński w I kwartale 2017 roku. Łączne oszczędności w pierwszym roku funkcjonowania JSW bez tych zakładów mają wynieść ok. 436 mln zł.

JSW: Kopalnia Krupiński przez 10 lat przyniosła 900 mln zł strat

Dzisiaj, w środę, akcjonariusze JSW zgodnie zdecydowali o nieodpłatnym przekazaniu Jas-Mosu do SRK. Decyzja zapadła na nadzwyczajnym zgromadzeniu walnym JSW. Pracownicy nie muszą się jednak martwić, bo - tak jak w przypadku kopalni Krupiński - JSW zapewnia, że nikt nie straci pracy, ponieważ w spółce nadal obowiązują gwarancje zatrudnienia udzielone załodze po wejściu firmy na giełdę. Przypomnijmy, że na 30 czerwca 2016 roku liczba pracowników zatrudnionych w Jas-Mosie wynosi dokładnie 2881.

Nie wszyscy będą mogli jednak przejść do SRK. W JSW tylko 4 tys. pracowników jest uprawnionych do przejścia na specjalny urlop. A chęć wyraziło prawie 3 tysiące. - Liczba chętnych przewyższa limit, który został określony na poziomie 2,5 tys. osób - mówiła pod koniec lipca Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka JSW.

Przypomnijmy, że do urlopu górniczego są uprawnieni pracownicy zatrudnieni pod ziemią, którym brakuje do emerytury nie więcej niż 4 lata oraz pracownicy zakładu przeróbki mechanicznej węgla, którym zostało do emerytury nie więcej niż 3 lata.

- W pierwszym rzędzie bierzemy pod uwagę pracowników, którzy mają najkrótszy okres do odejścia, czyli tych „jedno-dwulatków”. W takim kierunku będziemy definiowali ostateczną listę pracowników, którzy będą odchodzili do SRK. To nie jest tylko decyzja pracowników, ale też pracodawcy. Nie możemy pozwolić na odejście najbardziej doświadczonych pracowników. Z punktu widzenia luki pokoleniowej i braku kadry rezerwowej, to ważny element, by przygotować pracowników do przejęcia obowiązków ludzi, którzy odejdą - mówi prezes Gawlik.

Dziś akcjonariusze JSW wyrazili również zgodę na odstąpienie od przetargu i sprzedaż koksowni Victoria na rzecz Agencji Rozwoju Przemysłu oraz Towarzystwa Finansowego Silesia. Jak pisaliśmy na łamach DZ w czerwcu, strony ustaliły cenę zakupu koksowni na 350 mln złotych.

Przypomnijmy, że podstawową działalnością WZK Victoria jest produkcja koksu oraz produktów węglopochodnych. Jak zapewniają w JSW, spółka jest obecnie największym w kraju i znaczącym w Europie producentem koksu odlewniczego o najwyższych parametrach wytrzymałości mechanicznej.

WZK Victoria produkuje także koks metalurgiczny i przemysłowy. Łączne moce produkcyjne wynoszą 500 tys. ton rocznie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto