Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sanatorium im. J.Piłsudskiego w Jastrzębiu-Zdroju. Otwarty na 10-lecie Polski niepodległej. Poznaj jego historię [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

M.Boratyn, D. Mazur
Sanatorium im. J.Piłsudskiego w Jastrzębiu-Zdroju
Sanatorium im. J.Piłsudskiego w Jastrzębiu-Zdroju NAC
Sanatorium im. J.Piłsudskiego w Jastrzębiu-Zdroju. Otwarty na 10-lecie Polski niepodległej. Poznaj jego historię [ARCHIWALNE ZDJĘCIA] Na 100-lecie tajemnice odkrywa nowy album, wydany przez Galerię Historii Miasta. Jakie tajemnice kryje gmach w Zdroju?

Sanatorium im. J.Piłsudskiego w Jastrzębiu-Zdroju. Otwarty na 10-lecie Polski niepodległej. Poznaj jego historię [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Galeria Historii Miasta wydała album „Sanatorium im. Marszałka Piłsudskiego” , prezentujący historię wspaniałego
gmachu w Zdroju. Nowy album jest ósmym tomem z serii wydawniczej „Perły jastrzębskiej architektury”
zainicjowanej przez Miejski Ośrodek Kultury w Jastrzębiu-Zdroju. Okazją do wydania była rocznica 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

- Sanatorium im. Marszałka Piłsudskiego wybudowano 90 lat temu, aby uczcić jubileusz dziesięciolecia Polski niepodległej. Obiekt służył bojownikom o wolność naszej Ojczyzny. Po II wojnie światowej pełnił rolę sanatorium dla dzieci z chorobą Heinego-Medina. Obecnie zaś jest siedzibą Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego dla Dzieci. Autorem publikacji jest Marcin Boratyn, kierownik GHM. - Album, dzięki wielu unikatowym fotografiom, ukazuje historię okazałego gmachu. Książka zawiera opisy w języku polskim i angielskim. Autorem książki jest Marcin Boratyn. Sanatorium im. Marszałka Piłsudskiego” można nabyć w cenie 18 złotych - słyszymy w GHM.

Z końcem grudnia 1924 r. weszła w życie ustawa powołująca fundację dla inwalidów wojennych i powstańczych. Państwo chciało wesprzeć tych, którzy w trakcie walk o granice Rzeczypospolitej postradali swoje zdrowie i siły. Kuratorium fundacji postanowiło więc wybudować dla nich sanatorium, które by „okazałością swoją i wspaniałem wyposażeniem jeszcze jeden dowód potęgi i mocarstwowej godności Rzeczypospolitej stanowiło”. Przetarg na budowę sanatorium ogłoszono w połowie 1927 r. i niebawem rozpoczęto jego realizację. Budowy imponującego gmachu podjął się budowniczy Henryk Madeja z Królewskiej Huty (obecnie Chorzów), pod kierownictwem inż. Antoniego Kawęckiego, według przerobionego projektu konkursowego architektów krakowskich: Kreislera, Boratyńskiego i Stadnickiego. Koszt budowy, łącznie z urządzeniem, wyniósł przeszło 700 tys. złotych i w całości został pokryty przez Skarb Śląski. Nazwę sanatorium nadano jeszcze w marcu 1928 r., a to dzięki hucznie obchodzonym imieninom Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Uroczyste otwarcie nastąpiło 14 października 1928 r. Budynek oddawano do użytku jako Pomnik Dziesięciolecia Niepodległości. Na uroczystość przybyło zacne grono osób z wojewodą śląskim Michałem Grażyńskim na czele, który w czasie przemówienia powiedział: - „Poświęcenie sanatorium w Jastrzębiu jest uroczystością radosną, powstaje bowiem jedna więcej instytucja socjalna, służąca dobru i interesom najbiedniejszych z pośród biednych ludności Śląska. Cieszę się osobiście dzisiaj, patrząc na urzeczywistnienie jednego ogniwa z tego programu socjalnego, jaki chciałbym w Województwie przeprowadzić, jaki przeprowadzam.

Jak podał krakowski „Ilustrowany Kurier Codzienny”:

W niedzielnej uroczystości wzięli udział wojewoda Grażyński, wicewoj. Żurawski, marszałek sejmu Wolny, posłowie śląscy Janicki, Biniszkiewicz, Karkoszka, naczelnicy wydziałów Ręgorowicz, dr. Rostek i dr. Hełmski, pierwszy burmistrz Wielkich Katowic dr. Kocur, starosta rybnicki Wyglenda, prez. Zw. Powstańców śląskich p. Kornke, sędzia p. Witczak i zaproszeni goście. Aktu poświęcenia dokonał ks. Kanonik Loss, w asystencji ks. Choroby z Górnego Jastrzębia.


Administracja Sanatorium im. Marszałka Piłsudskiego w Jastrzębiu-Zdroju spoczywała w ręku specjalnego kuratorium.
Sanatorium mogło przyjąć 100 chorych umieszczonych w 37 nowocześnie urządzonych pokojach, a w budynku znalazły się także mieszkania dla urzędników, zarządu i służby, co dawało w sumie 100 pomieszczeń. Wszystkie pokoje zaopatrzone były w łazienkę z zimną i ciepłą wodą oraz w elektryczność. Do dyspozycji gości była biblioteka z czytelnią oraz pokój towarzyski. Wokół budynku rozciągał się zadbany ogród oraz bliskie sąsiedztwo malowniczej Doliny Anny. Z wygód tych w pierwszym rzędzie mogli korzystać uczestnicy powstań śląskich i wojen niepodległościowych. W okresie okupacji hitlerowskiej sanatorium po pewnym czasie zostało zamienione w szpital wojskowy. Po zakończeniu wojny przywrócono sanatorium dawną świetność i ponownie na leczenie do Jastrzębia mogli przybywać weterani i inwalidzi wojenni. Z początkiem lat 50. XX wieku budynek został jednak przejęty przez Wojewódzki Zakład Rehabilitacyjny dla Dzieci Niepełnosprawnych. W 1952 r. szpital, kierowany przez dr. Kazimierza Kmiecia, rozpoczął działalność przyjmując na leczenie dzieci z chorobą Heine-Medina, a także z choroba Little’a. Na początku lat 60. placówka dysponowała 130 łóżkami i zatrudniała 120 osób.

5 października 1989 r. Wojewódzka Rada Narodowa w Katowicach przyjęła uchwałę o przemianowaniu placówki na Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny dla Dzieci przeznaczony dla najmłodszych mieszkańców Śląska ze schorzeniami neurologicznymi i ortopedycznymi. Szpital dysponował salą gimnastyczną i basenem do ćwiczeń rehabilitacyjnych, świadczył też elektroterapię oraz terapię zajęciową. W trakcie 2- lub 3-miesięcznego pobytu na rehabilitacji dzieci otrzymały możliwość pobierania nauki w przedszkolu i szkole znajdującymi się na miejscu. Obecnie w budynku funkcjonuje Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny dla Dzieci, a także szkoła podstawowa i przedszkole.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sanatorium im. J.Piłsudskiego w Jastrzębiu-Zdroju. Otwarty na 10-lecie Polski niepodległej. Poznaj jego historię [ARCHIWALNE ZDJĘCIA] - Jastrzębie-Zdrój Nasze Miasto

Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto