Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sezon grzewczy rozpoczęty! Bądź czujny ...

Katarzyna Spyrka
Od kilku dni niemal we wszystkich blokach i domach działa ogrzewanie. I choć sezon grzewczy dopiero się rozpoczyna, jastrzębscy strażacy już otrzymali kilka wezwań do mieszkań, w których istniało zagrożenie zatrucia czadem.

Na razie interwencje kończą się jednak tylko na sprawdzeniu poziomu tlenku węgla w mieszkaniu.
- Dobrze, że mieszkańcy dzwonią, jeśli zauważą coś niepokojącego. Tak naprawdę cały sezon grzewczy to czas wzmożonej ostrożności. Cały czas trzeba mieć rękę na pulsie. Dlatego też warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa - ostrzega Mirosław Juraszczyk, zastępca komendanta Miejskiej Straży Pożarnej w Jastrzębiu-Zdroju.Musimy o tym mówić, bo z roku na rok liczba akcji związanych z czadem w Jastrzębiu-Zdroju coraz większa.
- W 2010 roku interweniowaliśmy 17 razy, z czego w sześciu przypadkach mieliśmy do czynienia z podtruciami, a w 2011 roku, do tej pory odnotowaliśmy już 18 takich interwencji, a sezon grzewczy dopiero się rozpoczyna - mówi Wojciech Kruczek z jastrzębskiej straży. Co powinno zwrócić naszą uwagę?
Czad jest bezwonny i bezbarwny. Gdy domownicy nagle się źle poczują, mają zawroty głowy, nudności, silny ból głowy - to mogą być objawy pojawienia się tlenku węgla.
W razie wystąpienia takich objawów, należy jak najszybciej umożliwić osobie poszkodowanej dostęp do świeżego powietrza.
- Można na przykład otworzyć okna, wynieść poszkodowaną osobę na zewnątrz pomieszczenia lub w przypadku utraty przytomności, zastosować metodę "usta usta". Jeśli nie wyczuwamy akcji serca, należy natychmiast przystąpić do masażu serca i wezwać pogotowie - radzi Mirosław Juraszczyk.
Jak zaznaczają strażacy, szybka reakcja może mieć tutaj bardzo duże znaczenie, bo obecność czadu w organizmie może wyrządzić nieodwracalne skutki. I choć trudno wykryć czad, to można zapobiec jego obecności.
- Przede wszystkim regularnie należy czyścić wszystkie ciągi wentylacyjne i kominowe oraz regularnie wietrzyć pomieszczenia. W żadnym wypadku nie zatykajmy kratek wentylacyjnych w mieszkaniach czy drzwiach łazienkowych - dodają strażacy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto