Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Siatkarska młodzież z Ukrainy uciekła przed wojną do Polski. Mieszka i trenuje z grupami młodzieżowymi Jastrzębskiego Węgla i MUKS Sari Żory

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Blisko trzydziestoosobowa grupa siatkarek i siatkarzy z Ukrainy trenuje z MUKS Sari Żory i AT Jastrzębskiego Węgla.
Blisko trzydziestoosobowa grupa siatkarek i siatkarzy z Ukrainy trenuje z MUKS Sari Żory i AT Jastrzębskiego Węgla. Piotr Chrobok
MUKS Sari Żory i Akademia Talentów Jastrzębskiego Węgla mają nowych zawodników. Zespoły wzięły pod swoje skrzydła siatkarskich adeptów z Ukrainy, z której uciekali przed wojną. To dwadzieścia jeden dziewcząt trenujących w Żorach i sześciu chłopców w Jastrzębiu. Kluby odpowiedziały w ten sposób na apel PZPS i Ministerstwa Sportu.

Siatkarska młodzież z Ukrainy uciekła przed wojną do Polski. Mieszka i trenuje z grupami młodzieżowymi Jastrzębskiego Węgla i MUKS Sari Żory

Na Ukrainie każda i każdy z nich trenował siatkówkę. Gdy wybuchła wojna ukraińska federacja siatkarska w porozumieniu ze swoją polską odpowiedniczką i Ministerstwem Sportu i Turystyki zorganizowała im możliwość wyjazdu.

I tak od kilku tygodni, w Jastrzębiu w budynku udostępnionym przez jednego z rodziców podopiecznej MUKS Sari Żory oraz w bursie Akademii Talentów Jastrzębskiego Węgla przebywa i trenuje blisko trzydziestoosobowa grupa siatkarek i siatkarzy z Ukrainy.

We wtorek, 29 marca młodych ukraińskich adeptów odwiedziły władze polskiego sportu i polskiej siatkówki. Wizytę siatkarzom złożyli: Kamil Bortniczuk, minister sportu i turystyki oraz Sebastian Świderski, prezes PZPS. Nie zabrakło także przedstawicieli szefostwa klubów z Żor i Jastrzębia; Krzysztofa Biodrowicza, prezesa MUKS Sari Żory oraz Adama Gorola, prezesa Jastrzębskiego Węgla.

- Naszą ambicją jest to, żeby nie tylko zapewnić wam bezpieczeństwo, ale też żebyście w sposób normalny mogli kontynuować swoje sportowe pasje, żebyście jak najmniej odczuwali to, co się dzieje na Ukrainie - zapewnił przyjezdnych z Ukrainy minister Kamil Bortniczuk, życząc im jak najlepszego pobytu, ale też jak najszybszego powrotu do domu, co wiązałoby się oczywiście z końcem wojny.

Sebastian Świderski, szef polskiej siatkówki podkreślał z kolei, że pomoc to dowód na to, iż siatkówka w Polsce jest sportem, który łączy ludzi. - Cieszę się, że siatkarska rodzina wam pomogła. Mam nadzieję, że będzie to trwało, aczkolwiek chcielibyśmy, żebyście mogli w spokoju wrócić do rodziny i sportem cieszyli się z najbliższymi - zaznaczył prezes PZPS.

Wdzięczności za przyjęcie i możliwość kontynuowania siatkarskiej pasji nie kryli przyjezdni. - Dziękujemy bardzo za możliwość komfortowego pobytu - powiedziała krótko Wiktoria, najstarsza z grupy dziewczyn, która przyjechała do Jastrzębia, dodając, że w momencie, gdy wybuchła wojna były bardzo przestraszone.

Z MUKS Sari Żory trenuje obecnie dwadzieścia jeden dziewcząt z Ukrainy. To zawodniczki w różnym wieku z Zaporoża, okolic Charkowa i Kijowa.

- Postaraliśmy się zorganizować im takie życie, jakie miały na Ukrainie. Dziewczyny codziennie trenują z grupami kadetek i seniorek - wyjaśnia Krzysztof Biodrowicz, prezes MUKS Sari Żory, który dodaje, że oprócz sportu, siatkarkom zorganizowano także zajęcia języka polskiego.

Niemal identycznie przebiega pobyt w Jastrzębiu, sześciu chłopców w wieku 14-15 lat z grupy stacjonującej w bursie AT JW. - Uczą się, żyją i mieszkają z nami. Trenują razem z grupą młodzików - tłumaczy Jakub Dejewski, trener i szef internatu Akademii Talentów.

Przybyłym do Polski młodym siatkarkom i siatkarzom wręczono drobne upominki. W prezentowych torbach znalazły się m.in. podręczniki do nauki języka polskiego oraz piłki do siatkówki.

Jak zapewniano, siatkarska młodzież będzie mogła pozostać i uczestniczyć w treningach tak długo, jak tylko będzie to konieczne. Kluby siatkarskie z Żor i Jastrzębia nie są jedynymi w kraju, które udzieliły młodym zawodnikom takiej pomocy. Młodzież z Ukrainy schronienie znalazła także chociażby w Kielnarowej na Podkarpaciu, w której organizowane są kampy dla adeptów siatkówki.

Blisko trzydziestoosobowa grupa siatkarek i siatkarzy z Ukrainy trenuje z MUKS Sari Żory i AT Jastrzębskiego Węgla.

Siatkarska młodzież z Ukrainy uciekła przed wojną do Polski....

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto