Siatkarska reprezentacja Polski przygotowuje się w Jastrzębiu do Uniwersjady. W sparingach wysoko pokonała reprezentację Czech

Piotr Chrobok
Mecze sparingowe z reprezentacją Czech miały jednostronny przebieg.
Mecze sparingowe z reprezentacją Czech miały jednostronny przebieg. Piotr Chrobok
Dwie wygrane bez straty seta odniosła siatkarska reprezentacja Polski, która w Jastrzębiu przygotowuje się do Uniwersjady. Drużyna prowadzona przez znanego w Jastrzębiu trenera Dariusza Luksa, na hali w Szerokiej, ograła kadrę Czech 4:0.

Siatkarska reprezentacja Polski przygotowuje się w Jastrzębiu do Uniwersjady

Po czterech latach przerwy i dwóch nieudanych próbach jej organizacji, które z powodu pandemii koronawirusa nie doszły do skutku, w tym roku wreszcie odbędzie się Letnia Uniwersjada. Jej gospodarzem będzie chińskie Chengdu, a impreza odbywać się będzie na przełomie lipca i sierpnia, konkretnie od 28 lipca do 8 sierpnia.

Na uniwersyteckich Igrzyskach tradycyjnie nie zabraknie siatkówki. Nie zabraknie także siatkarskiej reprezentacji Polski. Do Chin pojadą dwie polskie kadry: siatkarek i siatkarzy. Ta druga do Uniwersjady przygotowuje się w Jastrzębiu, gdzie trenuje i rozgrywa sparingi.

Kadra Dariusza Luksa w sparingach wysoko pokonała reprezentację Czech

Takie rozegrała już dwa. Na hali w Szerokiej, ekipa prowadzona przez dobrze znanego w Jastrzębiu - związanego z Akademią Talentów Jastrzębskiego Węgla - Dariusza Luksa, zmierzyła się z reprezentacją Czech, która również szlifuje formę przez imprezą w Chinach.

W obu starciach z południowymi sąsiadami, górą byli biało-czerwoni, którzy odnieśli dwa gładkie zwycięstwa. W spotkaniach, które - jak ustalili to jeszcze przed ich rozpoczęciem, trenerzy - rozgrywano do czterech wygranych setów, polska reprezentacja nie dała przeciwnikom ugrać nawet jednego seta.

Zwłaszcza pierwszy z meczów był bardzo jednostronny. Premierową, a także drugą partię podopieczni trenera Luksa wygrali do 12 i do 13. Ze sporą przewagą Polacy zamknęli też trzeciego seta, wygranego do 18. Wynikiem 25:23 zakończyła się z kolei ostatnia z odsłon.

Drugi sparing przebiegał według podobnego scenariusza. Najpierw dwa okazale wygrane sety przez Polskę: do 14 i 15. Później potyczka stała się nieco bardziej wyrównana. W trzeciej partii konieczna była gra na przewagi. Ostatecznie szalę zwycięstwa na swoją korzyść przechylili biało-czerwoni, zwyciężając 28:26. Ostatnią odsłonę Polacy wygrali do 22.

W Chinach, Polska będzie bronić srebra wywalczonego w Neapolu

Jak na razie nieznany jest dokładny termin pierwszego meczu polskich siatkarzy na Uniwersjadzie w Chengdu. Od pewnego czasu wiadomo natomiast, że zespół trenera Dariusza Luksa rywalizował będzie w grupie "A", w której przyjdzie mu zagrać z: Portugalią, Koreą Południową oraz Hongkongiem.

W Chinach polska kadra będzie bronić wywalczonego przed czterema laty srebrnego medalu, po który sięgnęła w trakcie poprzedniej Uniwersjady rozgrywanej we włoskim Neapolu. Wśród powołanych na Uniwersjadę znaleźli się m.in. libero Kamil Szymura, przyjmujący Michał Gierżot, atakujący Dawid Dulski i występujący na tej samej pozycji, Kewin Sasak.

Siatkarska reprezentacja Polski przygotowuje się w Jastrzębi...