Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stan Wojenny w Jastrzębiu-Zdroju: Znani jastrzębianie wspominają

Katarzyna Spyrka
archiwum KWK Zofiówka
Stan Wojenny w Jastrzębiu-Zdroju! Dziś przypada kolejna rocznica wprowadzenia stanu wojennego w naszym kraju. Zapytaliśmy, jak pamiętają ten czas w Jastrzębiu.

Stan Wojenny w Jastrzębiu-Zdroju: Znani jastrzębianie wspominają

Dzisiaj przypada 32. rocznica wprowadzenia na terenie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej stanu wojennego. Słowa wygłoszone przez generała Wojciecha Jaruzelskiego zmieniły bieg historii Polski na zawsze. Jedni wspominają je chętnie, inni ze zgrozą. Jak te czasy wspominają znani jastrzębianie?

- Pamiętam, że wieczór poprzedzający wprowadzenie stanu wojennego spędziłem u kolegi na jego 18. urodzinach. W nocy wróciłem do domu i jeszcze nic nie wskazywało na to, że coś się dzieje. W niedzielę rano, tak jak chyba większość ludzi, włączyliśmy telewizor, a tam zamiast obrazu był tylko szum. Najpierw myśleliśmy, że się zepsuł, ale w radiu było to samo, a chwilę później zobaczyliśmy przemówienie generała Jaruzelskiego - wspomina Marian Janecki, prezydent Jastrzębia-Zdroju. - Potem nadszedł 15 grudnia 1981 roku, jeden z najczarniejszych dni w krótkiej historii naszego miasta. Od wczesnych godzin rannych odbywały się pacyfikacje jastrzębskich kopalń. Na "Manifeście Lipcowym" pluton specjalny milicji obywatelskiej po raz pierwszy od wprowadzenia stanu wojennego strzelał do strajkujących górników. Mój brat pracował na tej kopalni i bardzo się o niego martwiliśmy i niepokoiliśmy tym, co się tam dzieje - wspomina prezydent Janecki.

- Pamiętam jak ulicami w Bziu przejeżdżały czołgi i samochody opancerzone. To był przerażający widok. Szkoda, że w 1981 roku władza nie zdecydowała się na dialog, tylko na siłowe rozwiązanie - dodaje prezydent.
Jastrzębianie doskonale pamiętają moment wprowadzenia stanu wojennego, tym bardziej, że Jastrzębie i górnicy, byli w tym czasie wyjątkowo narażeni na niebezpieczeństwo. Jednym z tych górników był w 1981 roku Marian Górny, pracownik KWK "Pniówek".

- Skończyłem pracę, wyszedłem z kopalni i ze wszystkich megafonów dochodziła informacja o wprowadzeniu stanu wojennego. Pamiętam, że cała ulica Rybnicka była zablokowana. W stronę "Manifestu Lipcowego", dzisiejszej "Zofiówki" jechały czołgi. Wszyscy pamiętamy, że górnicy z tej kopalni najdłużej się bronili - wspomina Marian Górny, dziś szef Towarzystwa Miłośników Ziemi Jastrzębskiej.

- Mieszkałem wtedy na ulicy Długiej (niedaleko dzisiejszej stadniny koni). Tego dnia, po pracy, do domu dotarłem późnym wieczorem, bo wszyscy mnie po drodze zatrzymywali i pytali, co się stało. Każdy się bał. W domu też pół rodziny płakało. Żona, dwójka dzieci, rodzice obok, wszyscy martwili się, że mnie zatrzymali albo postrzelili - wspomina Marian Górny.

Nawet ci młodsi wtedy jastrzębianie, pamiętają doskonale 13 grudnia 1981 roku. - Chodziłem wtedy do Szkoły Podstawowej Nr 1. Miałem 14 lat, jak ulicą Pszczyńską obserwowałem przejeżdżające czołgi, który jechały na pacyfikację "Manifestu Lipcowego" - wspomina radny Ryszard Piechoczek. Jeszcze młodszy wtedy, Marcin Boratyn, kierownik Galerii Historii Miasta, pamięta kilka szczegółów.

- Jedyne co tli się w mojej pamięci, to sytuacja z ostatnich miesięcy stanu wojennego, gdy z ojcem maszerowałem Aleją Pokoju i na widok milicjanta zawołałem głośno: "Tata, tata, żołnierz idzie!". "Cii, nie żołnierz, tylko milicjant" - pouczył mnie ojciec. "A, milicjant to fe!" - odparł bez skrupułów. Milicjant obruszył się i wylegitymował ojca, może i go nastraszył jakimiś konsekwencjami. Tata później chwalił się, jakiego ma odważnego syna - wspomina z uśmiechem Marcin Boratyn.

A jak Wy pamiętacie moment wprowadzenia stanu wojennego?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto