Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Solidarności w Jastrzębiu w cieniu oskarżeń

Katarzyna Spyrka
Katarzyna Spyrka
Podczas wczorajszych obchodów 32 rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego nie brakowało oskarżeń i krytyki władz, które według byłych i obecnych działaczy Solidarności nie szanują praw pracowników. Czytaj relację.

Z mniejszym optymizmem niż 32 lata temu świętowano wczoraj w Jastrzębiu rocznicę podpisania Porozumienia Jastrzębskiego. Powód?

- Nie szanuje się tego dokumentu, o który górnicy tak ciężko przed laty walczyli. Niszczy się po kolei wszystkie 21 postulatów zawartych w porozumieniu, które dla władzy, tak jak dla górników, powinno być swoistym testamentem. Ktoś chyba zapomniał tam dopisać 22 postulat, który powinien brzmieć następująco: szanujmy wszystkie pozostałe punkty – grzmiał Piotr Duda, przewodniczący Solidarności.

W podobnym tonie podczas homilii, na uroczystej mszy polowej, która odbyła się pod kopalnią Zofiówka mówił metropolita katowicki, abp Wiktor Skworc. – Dziś w Polsce sieje się tyle nienawiści, że aż się boję pomyśleć, co z tego zasiewu może wyrosnąć. Dlatego siejmy ziarna solidarności, bo tylko to nas może uratować, tak jak kiedyś strajkujących i nie szanowanych przez władze górników – mówił abp Skworc.

Ale brak poszanowania dla postulatów Porozumienia to nie jedyny temat, który przewijał się wczoraj w kuluarach. Pojawiło się bowiem poparcie dla inicjatywy rzecznika praw obywatelskich, sprzed kilku dni, kiedy to zaproponowano by na wzór domów dla zasłużonych artystów, stworzyć domy dla byłych działaczy związkowych. Wśród elity, która popiera ten pomysł jest m.in. były premier, Jerzy Buzek.

– Absolutnie popieram pomysł utworzenia tzw. Domów Solidarności. Dobrze byłoby gdyby taka placówka powstała właśnie w Jastrzębiu, bo to m.in. tu działy się najważniejsze wydarzenia w najnowszej historii Polski. Myślę, że na budowę takiego obiektu, miasto mogło by się starać nawet o pieniądze z Unii – przyznał Jerzy Buzek. Pomysł popierają także władze Jastrzębia.

– Jeśli tylko polskie władze zwrócą się do nas z taką propozycją i zapewnią, że będą współfinansować tą inicjatywę, jesteśmy jak najbardziej za utworzeniem tej placówki właśnie u nas – zapewniał Marian Janecki, prezydent Jastrzębia.

Póki co jastrzębskich działaczy z sierpnia 1980 roku odznaczono wczoraj Krzyżami Wolności i Solidarności z inicjatywy Stowarzyszenia "Pamięć Jastrzębska". Otrzymali je m.in. sygnatariusze Porozumienia Jastrzębskiego oraz ksiądz prałat Bernard Czernecki, który pomagał górnikom w tym trudnym okresie.

Dalsze świętowanie 32 rocznicy Porozumienia zaplanowano na sobotę. W Jastrzębiu na Stadionie Miejskim Solidarność organizuje wielki piknik. Wystąpi m.in. zespół Dżem i Kabaret Młodych Panów. Początek o godzinie 16.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto