Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital w Jastrzębiu-Zdroju: wstrzykują botoks ciężko chorym pacjentom. To nowoczesna metoda leczenia!

Jacek Bombor
Jacek Bombor
W Jastrzębiu botoks pomaga leczyć ciężko chorych pacjentów po udarach
W Jastrzębiu botoks pomaga leczyć ciężko chorych pacjentów po udarach WSS nr 2
Jeśli myśleliście, że botoks wykorzystywany jest tylko w kosmetologii do wypełniania ust czy policzków, jesteście w błędzie. Pomaga leczyć kurczliwość rąk i nóg ciężko chorych pacjentów po udarach czy krwotokach mózgu.

Mówisz botoks, myślisz: wypełniacz ust. Nieprawda, w Jastrzębiu pomaga leczyć ciężko chorych pacjentów po udarach

Ta metoda jest stosowana w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju. Toksyna botulinowa, potocznie zwana botoksem, weszła na stałe do arsenału metod leczenia spastyczności kończyny górnej i dolnej u pacjentów po udarze i krwotoku mózgu.
- Metoda ta jest stosowana w ramach poradni neurologicznej w naszym szpitalu, a program lekowy umożliwia jej zastosowanie nieodpłatne. Terapia za pomocą toksyny botulinowej jest skuteczna między innymi w zmniejszaniu napięcia mięśniowego, zwiększaniu zakresu ruchów w stawach i ograniczaniu bólu oraz częściowo w zakresie odzyskiwania utraconych funkcji – wyjaśnia Marcelina Kowalska, rzecznik WSS nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju.

To, że taka terapia jest skuteczna, mówi jedna z pacjentek, pani Urszula.
- Kiedyś miałam zupełnie przykurczone palce w stopie, ale zastrzyki i rehabilitacja pomogły i teraz mogę poruszać się sama. Trochę jeszcze się podpieram, ale już nie używam wózka – mówi pacjentka.

Jak wygląda sam proces leczenia? Najpierw jest dokonywana wstępna kwalifikacja, aby rozstrzygnąć, czy ta terapia spowoduje zmniejszenie objawów spastyki. Następnie toksyna botulinowa podawana jest w wyznaczone mięśnie spastycznej kończyny górnej czy dolnej, w bardzo małej objętości w formie zastrzyków. Lek działa około trzy, cztery miesięcy, po których należy tą terapię powtórzyć. - Po przeprowadzonych wstrzyknięciach chory wchodzi w cykl regularnych rehabilitacji, aby uzyskać możliwie najlepszą sprawność kończyny i powrót fizjologicznego ruchu, czy to ruchomości ręki czy to sprawnej pracy kończyny dolnej przy chodzeniu – iformują w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju.

Anna Smołka, lekarz oddziału neurologii w szpitalu tłumaczy, że dzięki takiej terapii ustępują napadowe kurcze mięśniowe. - Łącznie z rehabilitacją ta terapia powoduje zmniejszenie napięcia i na przykład całkowicie zamknięta, przykurczona ręka, częściowo się otworzy. Ta terapia może spowodować, że powróci częściowo ruch zginania czy prostowania w ręce czy w stawie skokowym - mówi Anna Smołka.

Osoby, które przeszły udar lub krwotok mózgu i zmagają się z problemem spastyczności kończyny górnej i dolnej zachęcamy do kontaktu z poradnią neurologiczną: Tel. 32 47 84 267 – codziennie w godzinach 7.30-9..
Lub 32 47 84 728 – w pierwszy i ostatni piątek miesiąca, między godziną 10.00 i 11.00

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto