Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tragedia w Jastrzębiu-Zdroju. 39-latka nie żyje. Zasłabła w wannie. Prawdopodobnie zatruła się czadem

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Prawdopodobnie zatruła się czadem, przyczyną niesprawny piecyk gazowy
Prawdopodobnie zatruła się czadem, przyczyną niesprawny piecyk gazowy arc, zdjęcia poglądowe
Tragiczny wieczór 24 kwietnia w Jastrzębiu-Zdroju. W jednym z mieszkań znajdujących się przy ulicy Szarych Szeregów doszło do zasłabnięcia 39-kobiety, najprawdopodobniej na skutek niesprawnego piecyka gazowego i ulatniającego się czadu. Strażackie mierniki wielogazowe wykazały bardzo wysokie stężenie tlenku węgla w pomieszczeniu. Niestety, kobiety nie udało się uratować.

Tragedia w Jastrzębiu-Zdroju. 39-latka zatruła się czadem

W poniedziałek 24 kwietnia, w mieszkaniu znajdującym się w jednym z budynków wielorodzinnym przy ulicy Szarych Szeregów interweniowali strażacy Państwowej Straży Pożarnej w Jastrzębiu-Zdroju. Po godzinie 21, doszło tam do zasłabnięcia 39-letniej kobiety, która przebywała w łazience. Podejrzewano, że może chodzić o ulatniający się czad.

Gdy strażacy przybyli na miejsce, przy użyciu mierników wielogazowych zmierzyli stężenie tlenku węgla w pomieszczeniu. W urządzeniach zaczęło brakować skali, gdyż stężenie tlenku węgla wynosiło powyżej 1000 PPM. Dopuszczalne przez WHO stężenie wynosi 35 ppm.

- W mieszkaniu strażacy zmierzyli atmosfery przy włączonym przepływowym, gazowym podgrzewaczu wody. Okazało się, że piecyk jest niesprawny, następuje emisja tlenku węgla, co mogło być pośrednią lub bezpośrednią przyczyną śmierci kobiety - przekazuje st. kpt. Łukasz Cepiel, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jastrzębiu-Zdroju.

Przeprowadzona sekcja zwłok wykaże co było bezpośrednią przyczyną śmierci 39-letniej kobiety, lecz wiele wskazuje na to, że nie doszłoby do tragedii, gdyby nie ulatniający się czad.

Tlenek węgla to cichy zabójca. Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa

Wciąż dochodzi do wielu zatruć tlenkiem węgla, które najczęściej mają miejsce w sezonie grzewczym. Niemal równie często, przyczyną zatruć czadem są niesprawne gazowe, przepływowe ogrzewacze wody, czyli popularne junkersy. Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. To bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku związek chemiczny, który ma silne własności toksyczne. Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć.

- Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z: nieszczelności, braku konserwacji, w tym czyszczenia, wad konstrukcyjnych, niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe - informuje Państwowa Straż Pożarna.

Dlatego strażacy apelują o montowanie specjalnych czujników dymu i tlenku węgla.

- Domowe czujki tlenku węgla to są strażnicy naszego bezpieczeństwa - apeluje PSP.

Prawdopodobnie zatruła się czadem, przyczyną niesprawny piecyk gazowy

Tragedia w Jastrzębiu-Zdroju. 39-latka nie żyje. Zasłabła w ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto