Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Umowa podpisana! Kolej wróci do Jastrzębia. Powstanie nowa linia Katowice-Ostrawa. Do Warszawy z Jastrzębia pojedziemy w dwie godziny

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Umowa na budowę kolei na trasie Katowice-Ostrawa została podpisana w Jastrzębiu.
Umowa na budowę kolei na trasie Katowice-Ostrawa została podpisana w Jastrzębiu. Piotr Chrobok
Umowa podpisana! Wszystko jest na dobrej drodze, by po latach przerwy do Jastrzębia znów zawitała kolej. Jastrzębie-Zdrój znajdzie się na trasie budowanej trasy pomiędzy Katowicami a Ostrawą. Jak podkreślają władze miasta to historyczny moment. Po dziesięciu latach starań, kolej znacząco zbliżyła się do Jastrzębia. Tak blisko miasta w ostatnich latach jeszcze nie była.

Umowa podpisana! Kolej wróci do Jastrzębia. Powstanie nowa linia Katowice-Ostrawa. Do Warszawy z Jastrzębia pojedziemy w dwie godziny

Coraz krótsza droga dzieli Jastrzębie-Zdrój od powrotu do miasta kolei. Po dwudziestu latach odkąd z jastrzębskiego dworca odjechał ostatni pociąg i po dziesięciu latach starań ze strony władz miasta, jeszcze niedawno żarzące się w tunelu światełko na powrót kolei do Jastrzębia, rozbłyska mocniej niż kiedykolwiek dotychczas.

We wtorek, 20 lipca w Jastrzębiu-Zdroju podpisana została umowa pomiędzy spółką Centralny Port Komunikacyjny odpowiadająca nie tylko za budowę największego lotniska w kraju, ale i szybkich połączeń kolejowych a firmą Egis Poland, która ma być odpowiedzialna najpierw za studium wykonawcze, a następnie za roboty budowlane.

Podpisany projekt dotyczy budowy polskiego odcinka linii kolejowej pomiędzy Katowicami a Ostrawą, na trasie którego ma znaleźć się Jastrzębie-Zdrój. Roman Foksowicz, I zastępca prezydent miasta Jastrzębia podkreśla, że to historyczny moment.

- To realna szansa na powrót kolei do Jastrzębia-Zdroju, pokazująca, że marzenia się spełniają - mówi Roman Foksowicz. - Działania, które podejmowaliśmy od wielu lat przyniosły skutek - dodaje I zastępca prezydent Jastrzębia, który jako przykład starań o powrót kolei podając wpisanie jej w strategiczne cele miasta już w 2012 roku.

Tadeusz Sławik, miejski radny zaznacza, że w przeszłości, kiedy Jastrzębie było jeszcze miastem zdrojowym, kolej pomogła mu się rozwinąć. Rajca wierzy, że i tym razem będzie tak samo.

- Na początku XX wieku, kolej dała podstawy sukcesu kurortu oprócz wód solankowych. Mam nadzieję za parę lat zostanie wbita pierwsza łopata i w stolicy będziemy w ciągu dwóch godzin - żywi nadzieje radny Sławik.

Sygnatariusze złożyli podpisy pod umowami nieopodal jastrzębskiego dworca autobusowego, ale jak przyznaje Roman Foksowicz, to miejsce szczególne, w pobliżu którego prawdopodobnie stanie dworzec kolejowy.

- We wszystkich analizach wskazywaliśmy to miejsce jako dobre na powstanie dworca kolejowego - zauważa Foksowicz, zaznaczając, że przemawia za tym niedaleka odległość od centrum miasta i wielu osiedli.

Umowa na budowę nowej linii kolejowej to szansa nie tylko dla Jastrzębia, na co wskazują władze spółki CPK.

- Katowice - Ostrawa to ważny odcinek Kolei Dużych Prędkości, który z jednej strony zwiększy atrakcyjność regionu, a z drugiej połączy kraje Grupy Wyszehradzkiej. Z jednej strony przyniesie efekt lokalny dla Śląska, a z drugiej będzie stanowić przykład międzynarodowego charakteru inwestycji kolejowych CPK - zapewnia Mikołaj Wild, prezes spółki CPK.

Dzięki KDP czas podróży z Katowic do Warszawy zmniejszy się do 1 godziny 40 minut. Z Rybnika i Jastrzębia do stolicy podróż ma trwać równe dwie godziny, zaś trasę Katowice-Ostrawa pociągi mają pokonywać w nieco ponad trzydzieści minut.

Jak wyjaśnia Marcin Horała, wiceminister infrastruktury, a zarazem pełnomocnik rządu ds. CPK kolej w Jastrzębiu będzie realnym dowodem na walkę z wykluczeniem komunikacyjnym, która prowadzona jest w całej Polsce, a równocześnie będzie stanowić nowe rozdanie.

- Mamy szansę dojścia do poziomu średniej europejskiej. Żeby tak się stało potrzebujemy nowych motorów rozwojowych polskiej gospodarki i jednym z takich może stać być najlepszej światowej klasy system transportowy - mówi Horała.

- Przez ostatnie trzydzieści lat kolej w Polsce niszczono, likwidowano połączenia. Po 1989 roku praktycznie nie budowano nowych linii kolejowych. To raptem kilkadziesiąt kilometrów przy kilku tysiącach kilometrów linii zlikwidowanych - tłumaczy pełnomocnik rządu ds. CPK.

Podpisanie umowy na kolej linii Katowice-Ostrawa w Jastrzębiu jest ważnym wydarzeniem, ale jednocześnie dopiero jednym z wielu kroków, jakie trzeba postawić, zanim do miasta dotrą pierwsze pociągi. Odpowiedzialne za kwestie techniczne przedsiębiorstwo Egis Poland od momentu złożenia podpisu pod porozumieniem ma niespełna rok na ich wykonanie. Ten czas może jednak zostać wydłużony do blisko półtorej roku z powodu przygotowania dokumentacji geologicznej.

Pierwsze prace budowlane na trasie łączącej stolicę województwa śląskiego z czeską Ostrawą są planowane na 2024 rok. Jej finalne wykonanie ma zostać oddane do użytku za niespełna dziesięć lat, w 2030 roku. Linia ma zostać zaprojektowana w taki sposób, aby możliwe było poruszanie się nią najszybszymi pociągami pasażerskimi, rozwijającymi prędkość nawet 250km/h.

Cezary Saganowski prezes firmy Egis Poland wierzy, że dowodzone przez niego przedsiębiorstwo podoła temu zadaniu i dotrzyma terminów.

- Jestem niezwykle dumny, że nasze konsorcjum wybrano nasze konsorcjum. Szczerze wierzę w to, że nie zawiedziemy i wykonamy dobrą robotę zgodnie z harmonogramem - przyznaje Saganowski.

Podpisana w Jastrzębiu umowa jest kolejną, pod jaką CPK parafowało w ostatnim czasie. Spółka będzie budować nowe linie w całym kraju. Tylko w samym województwie śląskim w ramach programu kolejowego CPK wybudowanych zostanie 100 kilometrów nowych tras kolejowych, a kolejnych 246 zostanie zmodernizowanych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto