MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Filharmonii Opolskiej wybrzmiały „Treny Katyńskie”. IPN zorganizował koncert dla młodzieży

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Prezentacja "Treny Katyńskie" powstała na zamówienie Muzeum II wojny światowej. Premiera miała miejsce 3 dni temu w Gdańsku.
Prezentacja "Treny Katyńskie" powstała na zamówienie Muzeum II wojny światowej. Premiera miała miejsce 3 dni temu w Gdańsku. Marcin Żukowski
W poniedziałek (11 kwietnia) w Filharmonii Opolskiej zaprezentowano „Treny Katyńskie”. W wydarzeniu uczestniczyła głównie młodzież. Organizatorem wydarzenia był Instytut Pamięci Narodowej.

W kwietniu 1940 roku funkcjonariusze NKWD zamordowali ok. 22 tys. Polaków, w tym kilkanaście tysięcy przedstawicieli elity polskiej. Byli to głównie oficerowie rezerwy, wzięci do niewoli w wyniku sowieckiej agresji na Polskę zapoczątkowanej 17 września 1939 r. Ofiary grzebano w masowych mogiłach, układając warstwami przesypywanymi piaskiem. W niektórych miejscach było nawet od sześciu do dwunastu warstw. Symbolem tej zbrodni jest Katyń.

– Zbrodnia katyńska jest jednym z najboleśniejszych i najtragiczniejszych wydarzeń w historii naszego kraju – powiedziała dr Iwona Demczyszyn, naczelnik Delegatury IPN w Opolu.

Podkreśliła, że ten tragizm przejawiał się na wielu płaszczyznach: masowości, cierpieniu rodzin, trwającym kilkadziesiąt lat kłamstwie i utracie znacznej części elity narodu polskiego.

– Ich jedyną zbrodnią było to, że byli Polakami. To jest bardzo bolesne, że cała współczesna cywilizacja przez wiele tych lat nie potrafiła doprowadzić do ukarania zbrodniarzy. Nie udało się to w zasadzie do dzisiaj – stwierdził z ubolewaniem wicewojewoda Tomasz Witkowski.

Polityk odniósł się do aktualnych wydarzeń za naszą wschodnią granicą. Wyraził nadzieję, że nigdy nie dojdzie do takiej relatywizacji w kontekście zbrodni Rosji popełnianych obecnie na Ukraińcach.

Instytut Pamięci Narodowej postawił na edukację młodzieży poprzez sztukę. „Treny Katyńskie” to utwór kameralny na sekstet złożony z głosu solowego, instrumentów smyczkowych i dętych. Powstał dwa lata temu na zlecenie Muzeum II wojny światowej w Gdańsku i tam też przed trzema dniami (8 kwietnia) miała miejsce premiera. Twórcą kompozycji jest Adam Tański. W prezentacji wykorzystano utwory literackie Władysława Sebyły. Całość wzbogacono o taniec i projekcję multimedialną.

– Do nas taka forma przekazu jest trafiająca. Nie wiem jak młodzież – powiedziała pani Wanda, mieszkanka Domu Pomocy Społecznej „Kombatant”. – Żyliśmy w tych czasach. Przeżywaliśmy to wszystko. Straciliśmy swoich bliskich, których opłakujemy do dziś. No i wreszcie czekamy na prawdę o Katyniu do końca.

– Świetny program, nowoczesna muzyka, poezja Władysława Sebyły. Temat ciężki, trudny, ale świetne instrumentarium. Kapitalne wykonanie młodych wykonawców. No i zaskakująco ciekawy taniec dający duże pole do wyobraźni, odwołujący się do indywidualnych przeżyć tych, którzy ginęli na „nieludzkiej ziemi” – podzielił się wrażeniami Wiesław Janicki, wychowawca, polonista, autor tekstów.

Przedstawiciele młodego pokolenia zdradzili, że sztuka w takiej formie nie była dla nich łatwa w odbiorze

– Nie do końca zrozumiałam, ale bardzo mi się podobało. I choreografia, i muzyka, i taniec – powiedziała Nadia, uczennica klasy 7. Szkoły Podstawowej nr 10 w Opolu.

W wydarzeniu uczestniczyli przede wszystkim uczniowie opolskich szkół średnich i starszych klas szkoły podstawowej.

Koncert odbył się pod patronatem medialnym NTO.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Filharmonii Opolskiej wybrzmiały „Treny Katyńskie”. IPN zorganizował koncert dla młodzieży - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto