Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Jastrzębiu powstał pierwszy w kraju Centralny Akademicki Ośrodek Siatkarski. Sprawdźcie szczegóły!

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
W Jastrzębiu zostało podpisanych w sumie jedenaście umów o współpracy.
W Jastrzębiu zostało podpisanych w sumie jedenaście umów o współpracy. Piotr Chrobok
Jastrzębski Węgiel i Akademia Talentów Jastrzębskiego Węgla jako pierwsze w Polsce wspólnie z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej stworzyły Centralny Akademicki Ośrodek Siatkarski. Klub podpisał w sumie kilkanaście umów ze związkiem, uczelniami, gminami i klubami sportowymi. - To wielki krok do rozwoju polskiej siatkówki - zaznaczył Sebastian Świderski, prezes PZPS.

W Jastrzębiu powstał pierwszy w kraju Centralny Akademicki Ośrodek Siatkarski. Jastrzębski Węgiel podpisał umowy z PZPS i uczelniami

Jastrzębski Węgiel wytycza trendy. Prowadzona przez mistrzów Polski Akademia Talentów, będąca miejscem szkolenia przyszłych siatkarzy stała się pierwszym w kraju Centralnym Akademickim Ośrodkiem Siatkarskim.

W hali widowiskowo-sportowej, gdzie na co dzień występują zawodnicy Pomarańczowych zostało łącznie podpisanych jedenaście umów, w tym ta najważniejsza pomiędzy Jastrzębskim Węglem, a Polskim Związkiem Piłki Siatkowej. Oprócz tego, jastrzębianie porozumieli się także co do współpracy z samorządami, m.in z gminami Czerwionką-Leszczyny, czy Pawłowicami, jak również uczelniami, chociażby katowickim AWF-em, czy klubami siatkarskimi.

Porozumienie klubu ze związkiem zakłada stworzenie wspomnianego Centralnego Akademicki Ośrodka Siatkówki, dzięki któremu adepci będą mogli nie tylko szkolić się siatkarsko, ale też dzięki współpracom z uczelniami wyższymi rozwijać się w zakresie edukacji. Zdaniem Adama Gorola, prezesa Jastrzębskiego Węgla, który od kilku lat orędował właśnie za taką inicjatywą to przebudowa, która zapewni dalszy rozwój systemu szkolenia młodych siatkarzy.

- Te umowy to przełom w Jastrzębskim Węglu, w Akademii Talentów Jastrzębskiego Węgla, ale też potwierdzenie planów rozwoju. Jestem przekonany, że ta idea ma sens i się spełni - przyznał Adam Gorol, dziękując sponsorom oraz instytucjom współpracującym z mistrzami Polski i zapraszając do niej kolejne. Jak dodał sternik mistrzów Polski, ma nadzieję, że powstanie kolejnych takich Akademii będzie tylko kwestią czasu.

W kilkugodzinnej konferencji udział brali ministrowie, samorządowcy, prezesi spółek. Wszyscy o nowatorskim pomyśle wyrażali bardzo pochlebne opinie. W opinii Sebastiana Świderskiego, prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej, a w przeszłości także utytułowanego zawodnika to inicjatywa, która będzie miała znaczący wpływ na rozwój siatkówki nad Wisłą.

- To wielki krok do rozwoju polskiej siatkówki, którzy pokaże, że nie tylko w szkołach (dotychczas młodzieżowa siatkówka w kraju rozwijała się głównie za sprawą Siatkarskich Ośrodków Szkolenia przeznaczonych głównie dla młodzieży - przyp. red), ale i na uczelniach wyższych można się rozwijać. Chciałbym zaręczyć, że ten projekt Centralnych Akademickich Ośrodków Siatkówki stanie się elementem szkoleniowym - zapewnił Świderski, dodając, że ze swojej strony dołoży wszelkich starań, żeby w przyszłości można było cieszyć się ligą akademicką.

Jak zauważył Kamil Bortniczuk, Minister Sportu i Turystyki szkoły prowadzone przez kluby sportowe już wkrótce będą ważnym elementem kształcenia pozwalającym łączyć sport i edukację. - Łączenie aktywności sportowych z edukacyjnymi jest niezbędnego do tego, żeby był to proces efektywny. Przykład Jastrzębskiego Węgla jest w tym przypadku wzorem do naśladowania - chwalił drużynę mistrzów Polski minister edukacji, który podkreślił, że z zaciekawieniem będzie obserwował rozwój tego projektu, nazywając go inwestycją w młode pokolenie.

Obecna podczas podpisywania umowy Anna Hetman, prezydent Jastrzębia-Zdroju zwróciła z kolei uwagę, że to wydarzenie ważne nie tylko dla Jastrzębskiego Węgla i sportu w mieście, ale i dla samego Jastrzębia. - To bardzo ważne dla jastrzębian, by rozwijał się sport. Talenty, które tutaj są dają efekty. Jako włodarze jesteśmy otwarci na to, żeby wspierać sport i pomysły, które się rodzą - zaznaczyła Anna Hetman, obiecując wsparcie i życząc sobie kolejnych tego typu nowatorskich pomysłów w Jastrzębiu.

Łączenie edukacji i sportu Jastrzębski Węgiel przetestował na poziomie szkoły średniej, a po części także podstawowej na własnej skórze. Klub od kilku lat prowadzi sportowe Liceum Ogólnokształcące, które może pochwalić się zdawalnością matury na poziomie stu procent.

Do tego dochodzą także sukcesy sportowe. W dłuższym, bo dziewięcioletnim okresie, zawodnicy Akademii Talentów Jastrzębskiego Węgla wywalczyli blisko sześćdziesiąt medali Młodzieżowych Mistrzostw Polski i Mistrzostw Śląska. Wśród adeptów AT JW znajduje się obecnie czterech złotych medalistów Mistrzostw Świata do lat 19.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto