W Jastrzębiu powstaną dwa nowe skwery. Będą przypominać o Porozumieniu Jastrzębskim
Pamięć o wydarzeniach z przełomu sierpnia i września 1980 roku, gdy przez Polskę przelała się fala strajków zwieńczona podpisaniem porozumień pomiędzy władzą a strajkującymi mimo upływu lat nie zanika. Pamięta się o nich zwłaszcza w miastach, które miały swój szczególny wkład w ich podpisanie.
Takim miastem było Jastrzębie, gdzie strajkujący górnicy podpisali 3 września Porozumienie Jastrzębskie, dokładając do wcześniej sformułowanych przez innych robotników z całego kraju postulatów, swoje własne, w tym chociażby prawo do wolnych sobót.
Do dziś w Jastrzębiu mocno pielęgnuje się tę historię. Dowód? Jest ich kilka, zaczynając chociażby od pomnika Porozumienia Jastrzębskiego, stojącego tuż przed kopalnią Zofiówka - wówczas nosiła ona nazwę Manifest Lipcowy - kilkaset metrów od miejsca, gdzie górnikom i władzy udało się osiągnąć i podpisać porozumienie.
O Porozumieniu Jastrzębskim w Jastrzębiu przypominają także murale. Jeden z nich znajduje się na ścianie jednego z bloków przy ul. Śląskiej. Kolejny - wyjątkowy - mural 3D znajduje się na placu im. WOŚP.
Ponadto jest też ulica Porozumienia Jastrzębskiego, a dawne Rondo Centralne niedawno przemianowano właśnie na rondo Porozumienia Jastrzębskiego. W pobliżu obu tych miejsc powstanie jeszcze jedno, a w zasadzie dwa, które będą przypominać ważną historię sprzed kilkudziesięciu lat.
Będą nimi dwa skwery, które mają się mieścić u zbiegu al. Józefa Piłsudskiego i ul. Arki Bożka. Jak wskazują władze Jastrzębia, mają to być miejsca, gdzie będzie można odpocząć, ale nie tylko.
Na nowych skwerach rośliny i tablice mówiące o historii podpisanego Porozumienia
- Będzie to forma uczczenia zbiorowego bohatera - zaznacza Małgorzata Krzeszkiewicz, rzecznik prasowa Urzędu Miasta w Jastrzębiu-Zdroju.
Miasto odpoczynek z "lekcją historii" chce połączyć dokonując nasadzeń i instalując tablice informacyjne, dotyczące rzecz jasna historii Porozumienia Jastrzębskiego.
- Podczas tej inwestycji będą wykonane nasadzenia roślin. Na placach zostaną zamontowane elementy małej architektury - ławki i kosze na śmieci. Zostaną na nich też umieszczone cztery tablice, które będą przedstawiały informacje związane z Porozumieniem Jastrzębskim - zapowiada Małgorzata Krzeszkiewicz.
Nowe skwery znajdą się na Szlaku Wolności. Będą tam świętowane patriotyczne uroczystości
Nowe jastrzębskie skwery, jako że przypominają o wydarzeniach, które ostatecznie przyczyniły się do upadku w Polsce komuny, trafią na jastrzębski Szlak Wolności. Dodatkowo będą też miejscem, gdzie świętowane będą wszelkiego rodzaju uroczystości patriotyczne. Chodzi chociażby o świętowanie Dnia Niepodległości, 11 listopada.
- Tutaj będziemy się będziemy spotykać w ważnych chwilach dla wszystkich mieszkańców, by wspólnie uczcić święta patriotyczne - mówi Roman Foksowicz, wiceprezydent Jastrzębia-Zdroju.
Jak na razie nie wiadomo, kiedy obok skwerków odbędą się pierwsze obchody świąt państwowych. Prace przy ich budowie już się rozpoczęły. Koszt ich stworzenia opiewa na ok. 1,4 miliona złotych.
Port Lotniczy Olsztyn-Mazury zmodernizował swoją infrastrukturę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Szydło: Zwykli Ukraińcy rozumieją, kto udzielił ich państwu prawdziwej pomocy
- Sadyści zamordowali popularnego DJ-a. Bili go kijem, oblewali wrzątkiem i zgwałcili
- Słynny aktor mówi o końcu kariery. Ten film może być jego ostatnim
- Wenezuelskie więzienie odbite z rąk mega-gangu. W akcji brało udział 11 tys. ludzi