Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Szerokiej stanął pomnik Henryka Sławika. W czasie wojny uratował życie tysiącom żydowskich dzieci

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Pomnik Henryka Sławika ustawiono tak, że bohater spogląda w kierunku rodzinnego domu.
Pomnik Henryka Sławika ustawiono tak, że bohater spogląda w kierunku rodzinnego domu. Barbara Englender
W Szerokiej stanął pomnik Henryka Sławika. Bohater drugiej wojny światowej został upamiętniony w rodzinnej miejscowości. W czasie okupacji Sławik na Węgrzech założył sierociniec, w którym na podstawie sfałszowanych dokumentów ratował życie żydowskich dzieci.

W Szerokiej stanął pomnik Henryka Sławika. W czasie wojny uratował życie tysiącom żydowskich dzieci

Jastrzębie-Zdrój nie zapomina o swoich bohaterach. W Szerokiej, rodzinnej miejscowości Henryka Sławika stanął jego pomnik. Pamięć herosa drugiej wojny światowej została uczczona odlaną z brązu półtorametrową rzeźbą i ławeczką, na której każdy może usiąść, zrobić sobie zdjęcie i przeczytać o wojennych dokonaniach Sławika. A jest o czym.

W czasie okupacji, na Węgrzech w Vácu nad Dunajem, Henryk Sławik wraz z Józsefem Antallem założyli sierociniec. Fałszowali dokumenty, co pozwoliło im uratować z rąk nazistów około 5 tysięcy polskich Żydów.

- Ja wierzę, że on był boskim posłańcem. To Niemcy sprawili, że zostałam sama na tym świecie. Jeśli więc dziś żyję i mieszkam w Izraelu i mam tak dużą, własną rodzinę, dzieci, wnuków i prawnuków, w sumie ponad 30 osób, to dlatego, że Sławik mnie uratował – mówiła po latach jedna z ocalonych przez Henryka Sławika dziewczynek, Cipora Lewawi z d. Cyla Ehrenkranz.

Jak przyznaje prezydent Jastrzębia-Zdroju, Anna Hetman miastu już od dłuższego czasu zależało na upamiętnieniu postaci Henryka Sławika.

- To niesamowita postać, prawdziwy bohater, na skalę międzynarodową. Dzięki niemu udało się uratować mnóstwo ludzi. Sam zapłacił za to najwyższą cenę – został zamordowany przez gestapo – mówi prezydent Anna Hetman.

Podkreśla heroizm Sławika, który bohater zachował do samego końca. - Nawet na torturach nie wydał swoich współpracowników. To niezmiernie wzruszające, że możemy dziś oglądać w Jastrzębiu-Zdroju, jego rodzinnej miejscowości, ten pomnik – dodaje prezydent.

Pomnik Henryka Sławika został wykonany w skali 1:1. Za jego koncepcję odpowiedzialne było Biuro Projektowe A1. Rzeźbę wykonało z kolei Studio Rzeźby Jagenemeer.

Twórcy pomnika zauważają, że niełatwo było zdecydować się, w jaki sposób przedstawić postać Henryka Sławika, tak aby nietuzinkowo pokazać bohatera.

- Uznaliśmy, że jeśli wyrzeźbimy po prostu pana w garniturze, to nie będzie się on wyróżniał spośród wielu tego typu pomników. A nam chodziło o ujęcie jakiegoś rysu, który mógłby naprowadzić odbiorcę na ślad tego, w jaki sposób działał Henryk Sławik – wyjaśnia Maciej Jagodziński-Jagenmeer, projektant rzeźby.

- Zdecydowaliśmy się na ukazanie Sławika w lekko dynamicznym ruchu, jakby w chwili zastanowienia. W ręku trzyma dokumenty które pozwalały ratować ludzkie życie. Chcieliśmy uchwycić go w pewnym błysku, w jednym momencie, kiedy zastanawia się nad jakąś konkretną sprawą, nad tym, jak ocalić kolejną osobę – tłumaczy Jagodziński-Jagenmeer.

Pomnik Henryka Sławika można już podziwiać. Nieprzypadkowo wybrano jego lokalizację. Oprócz tego, że Szeroka była rodzinną miejscowością bohatera, rzeźbę ustawiono tak, że jastrzębianin spogląda na swój rodzinny dom. Oficjalne odsłonięcie pomnika Henryka Sławika odbędzie się w połowie lipca, w 127. rocznicę urodzin bohatera.

Henryk Sławik oprócz nowo powstałego pomnika w Jastrzębiu jest honorowany także innymi sposobami. Jego imię nosi SP nr 18 w Jastrzębiu-Zdroju Szerokiej oraz jedna z ulic w mieście. Pomniki Sławika stoją w Warszawie i Budapeszcie. W 2019 roku Poczta Polska wydała znaczek obiegowy z podobizną bohatera.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto