Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Walczyli o wolność, a dziś mogą razem świętować

Barbara Musiałek
Warto było wtedy protestować - ocenia Hieronim Ochnio.
Warto było wtedy protestować - ocenia Hieronim Ochnio. fot. Barbara Musiałek.
- Pamiętam, jak jeden z ministrów w Dzienniku Telewizyjnym mówił o podwyżkach dla stoczniowców i hutników. A o górnikach nic nie powiedział. Pomyśleliśmy - a my to co? Czemu nas się ignoruje? - mówi Eugeniusz Zandler, były górnik kombajnista z kopalni Manifest Lipcowy, oddelegowany do komitetu strajkowego 28 sierpnia 1980 roku. To tego dnia górnicy postanowili upomnieć się o swoje prawa.

Wywalczyli je 3 września przypieczętowując ten fakt podpisaniem porozumienia jastrzębskiego, które m.in. gwarantowało im wolne soboty i niedziele.

Jutro Jastrzębie-Zdrój będzie świętować 30. rocznicę tego wydarzenia. Imprezy towarzyszące obchodom zaczęły się już wczoraj otwarciem w Miejskiej Bibliotece Publicznej wystawy fotografii autorstwa Stanisława Sputy. Autor uwiecznił na nich moment podpisania pamiętnego dokumentu i strajkujących górników.

Natomiast dzisiaj o godz. 7, na pływalni Laguna, mieszczącej się przy ulicy Warszawskiej, rozpocznie się Sztafeta Pływacka pod nazwą "30 km na XXX-lecie NSZZ "Solidarność".

Główne uroczystości rocznicowe rozpoczną się jutro o godzinie 9 mszą świętą w kościele pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. O godzinie 11 uroczystości przeniosą się pod pomnik Porozumienia Jastrzębskiego przy kopalni Zofiówka. Na obchody rocznicowe zaproszono m.in. szefa Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka. Natomiast o godzinie 15 w magistracie odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta, podczas której rajcy m.in. głosować będą nad przyjęciem uchwały w sprawie ustanowienia 3 września Dniem Solidarności Jastrzębskiej. W sobotę na stadionie miejskim odbędzie się festyn, podczas którego wystąpią: Lady Pank, Shakin Dudi oraz zespół De Press.

Chcieliśmy uczciwej Polski

Z łącznikiem strajkujących górników z 1980 roku, Hieronimem Ochnią, rozmawia Barbara Musiałek

Jak Pan wspomina tamte wydarzenia? Jakie emocje im towarzyszyły?
Pracowałem wtedy w administracji Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej i kursowałem między kopalniami przywożąc górnikom meldunki oraz pieniądze na żywność. W czasie strajków dostałem od znajomego z Gdańska 21 postulatów wysuniętych przez Wybrzeże. A kiedy je zaniosłem górnikom, pytali, czy to na pewno te. Moja żona z sąsiadkami gotowały obiady i razem przywoziliśmy je na kopalnię. To była dla nas radość pomagać strajkującym, gdy walczyli o lepszą Polskę.

Czy dziś uważa Pan, że było warto walczyć?
Zdecydowanie tak, warto było się poświęcić. Po zakończeniu strajków spodziewaliśmy się, że w Polsce będzie żyło się lepiej, ale stan wojenny już rok później na chwilę rozwiał te marzenia. Jednak ostatecznie zwyciężyliśmy, mamy wolność.


Tam świętują
Nie tylko u nas Solidarność będzie świętować
5 września w Katowicach odbędzie się wielki koncert plenerowy z okazji 30. urodzin związku. W tamtejszym Parku Leśnym wystąpią gwiazdy polskiej i światowej estrady.
Początek imprezy zaplanowano na godz. 15.
Pierwszy koncert o godz. 17.30 - wystąpi wówczas Oddział Zamknięty. Na godz. 19.30 zaplanowano koncert zespołu Dżem, a o 21.30 ma wystąpić Alphaville. Finał urodzin i sztuczne ognie o 23.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto