Wrócili na podium MP i zdobyli srebro w pucharze. 2019 w wykonaniu Jastrzębskiego Węgla [ZDJĘCIA]

Piotr Chrobok
Jastrzębski Węgiel w roku 2019.
Jastrzębski Węgiel w roku 2019. Piotr Chrobok
Od kilkunastu godzin mamy rok 2020. Nie przeszkadza to jednak w podsumowaniu minionych już ostatnich dwunastu miesięcy w wykonaniu siatkarzy Jastrzębskiego Węgla. Emocji i wrażeń było sporo. Pomarańczowi sięgnęli po brązowy medal Mistrzostw Polski. Wywalczyli też srebro w krajowym pucharze.

W roku 2019, po sezonie przerwy siatkarze Jastrzębskiego Węgla powrócili na podium rozgrywek PlusLigi. Udało im się także wywalczyć srebro w Pucharze Polski, przez co minione 12 miesięcy mogą uznać za jedne z lepszych w kilku ostatnich latach.

PlusLiga – wiosna 2019

Wraz z początkiem roku rozpoczęła się też druga część siatkarskiego sezonu. Jastrzębianie prezentowali się w niej dobrze. Wygrywając na początku trzy mecze, w których stracili zaledwie dwa sety. Z kwitkiem podopieczni wówczas Roberto Santilliego odprawiali Aluron Virtu Wartę Zawiercie (3:1), MKS Będzin (3:0) oraz PGE Skrę Bełchatów (ponownie 3:1). Później forma Pomarańczowych zaczęła nieco falować. I taki stan rzeczy utrzymał się aż do końca rundy zasadniczej sezonu. Dobrą passę przerwała porażka z Zaksą Kędzierzyn-Koźle (0:3). Następnie udało się wygrać z Treflem Gdańsk (3:1), jednak tylko po to, by w kolejnym tygodniu uznać wyższość Indykpolu AZS Olsztyn (2:3). Następnie siatkarze Jastrzębskiego Węgla wygrali z Chemikiem Bydgoszcz (3:0) i w takim samym stosunku przegrali z Asseco Resovią Rzeszów. W ostatnim domowym meczu u siebie w fazie zasadniczej jastrzębianie ograli Cuprum Lubin (3:0). Zaś na wyjazdach przegrali z Onico Warszawa (0:3) i wygrali z GKS-em Katowice (3:1). 22 punkty zdobyte w rozegranych w 2019 roku 11 meczach uplasowały Pomarańczowych na 3. miejscu w tabeli i dały przepustkę do ćwierćfinału fazy play-off. W niej, jastrzębianie dwukrotnie pokonali PGE Skrę Bełchatów (3:0) i awansowali do strefy medalowej. Boje o finał podopieczni Roberto Santilliego toczyli z Onico Warszawa. W pierwszym meczu na wyjeździe jastrzębianie wygrali (3:1) i walka o złoto była o krok. Kolejne dwa spotkania padły jednak łupem stołecznej drużyny, która zwyciężyła (3:0 i 3:2). Wobec tego jastrzębianom pozostała walka o brązowy medal Mistrzostw Polski. W pojedynku o najniższy stopień podium rywalem JW była Aluron Virtu Warta Zawiercie dowodzona przez byłego trenera jastrzębian, Marka Lebedewa. Pomarańczowi bez sentymentu rozprawili się jednak z drużyną byłego trenera wygrywając dwukrotnie 3:2 i zwycięstwem 3:0 pieczętując zdobycie brązowego lauru, który dał im przepustkę do Ligi Mistrzów w kolejnym sezonie.

Puchar Polski

W 2019 roku jastrzębianie rywalizowali także w rozgrywkach o Puchar Polski. Uczestnictwo w PP Pomarańczowi rozpoczęli od fazy ćwierćfinałowej. W 1/4 finału siatkarze Jastrzębskiego Węgla pokonali BBTS Bielsko-Biała 3:0. W półfinale jastrzębianie pokonali Onico Warszawa (ponownie 3:0), zaś w finale ulegli Zaksie Kędzierzyn-Koźle 1:3.

PlusLiga – jesień 2019

Kolejny sezon Pomarańczowi rozpoczęli w końcówce października. Po udanej inauguracji w Bydgoszczy (zwycięstwo 3:0), jastrzębianie gładko rozprawili się z Cuprum Lubin, ponownie wygrywając bez straty seta. Dwie wygrane w pierwszych dwóch meczach pozwoliły z optymizmem spoglądać na nadchodzące mecze z medalistami poprzedniego sezonu – Zaksą Kędzierzyn-Koźle i Onico Warszawa, która w sezonie 2019/2020 najpierw nosiła nazwę Projekt, a obecnie Verva Orlen Paliwa. Mistrz i wicemistrz Polski nie dały się jednak pokonać, nawet mimo tego, że mecze odbywały się w Jastrzębiu. Najpierw Pomarańczowych pokonali Trójkolorowi, a następnie stołeczny zespół. W starciu z jastrzębianami nie tracąc nawet seta. Kiepska forma pozostała w Jastrzębiu na kolejne mecze. Przegrana 0:3 z Indykpolem AZS Olsztyn i wygrana po mękach z BKS-em Visłą Bydgoszcz 3:2 kosztowały posadę Roberto Santilliego. Włocha nie uratowały nawet wcześniejsze wygrane z MKS-em Będzin i Ślepskiem Suwałki (obie 3:0). Po zwolnieniu Santilliego, władze klubu postawiły na tymczasowe rozwiązanie. Funkcję pierwszego trenera na pewien czas zaoferowano Luke'owi Reynolds'owi, który pełnił wcześniej funkcję trenera przygotowania motorycznego. Pod wodzą Australijaczyka jastrzębianie zwyciężyli we wszystkich trzech meczach, w których prowadził on JW. Pomarańczowi nie dali się pokonać Aluronowi Virtu Warcie Zawiercie (zwycięstwo 3:0), Cerradowi Czarnym Radom (wyjazdowa wygrana 3:1) i PGE Skrze Bełchatów (domowa victoria 3:2). 1 grudnia stery pierwszego trenera objął Slobodan Kovac, który kontynuuje dobrą passę zapoczątkowaną jeszcze przez Reynolds'a. Serb również prowadził jastrzębian w trzech ligowych meczach i wszystkie wygrał (zwycięstwo z Resovią 3:0, z GKS-em Katowice 3:2 oraz z Treflem Gdańsk 3:1).

CEV Champions League

W końcówce roku, konkretnie w grudniu, jastrzębianie zaczęli występować w Lidze Mistrzów. Co prawda pierwszy mecz miał odbyć się w listopadzie, jednak ze względu na wyjazd Zenitu Kazań na Klubowe Mistrzostwa Świata, spotkanie przeniesiono na styczeń 2020 roku. Dotychczas podopieczni Slobodana Kovaca (w Lidze Mistrzów Pomarańczowych prowadził tylko Serb) wygrali wszystkie mecze w Europie. W inaugurującym rozgrywki spotkaniu pokonali Halkbank Ankara, zaś w drugiej kolejce zwyciężyli z Greenyardem Maaseik. W obu meczach nie tracąc seta.