Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyburzyli szyb Krywałd w kopalni Knurów-Szczygłowice. Chcą wydobyć więcej węgla

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Po 62 latach zlikwidowano szyb Krywałd w kopalni Knurów-Szczygłowice
Po 62 latach zlikwidowano szyb Krywałd w kopalni Knurów-Szczygłowice JSW
Jastrzębska Spółka Węglowa zdecydowała o wyburzeniu szybu Krywałd z powodów ekonomicznych, organizacyjnych i logistycznych. 15 lipca, po 62-latach konstrukcja zniknęła z powierzchni ziemi. Jak zapewniają w spółce, nie wpłynie to negatywnie na pracę kopalni Knurów-Szczygłowice. Jego zadania z powodzeniem przejął zmodernizowany szyb Foch II.

Chcą wydobyć węgiel spod szybu

Najważniejszym argumentem, który zdecydował o likwidacji szybu Krywałd, były złoża węgla koksowego znajdujące się w obrębie jego filara ochronnego.

- W filarze szybu Krywałd udokumentowano około 13 mln ton węgla zasobów bilansowych, z tego około 6,8 mln ton przewidzianych jest do eksploatacji. Szyb zlokalizowany był w środku parceli eksploatacyjnej i dzieli ją na dwie części. Diametralnie skracało to wybiegi ścian, zmniejszając ich walory ekonomicznej opłacalności. Uwolnienie zasobów z filaru może zwiększyć nawet trzykrotnie możliwości wykorzystania tamtejszych zasobów – powiedział Leszek Palarz, główny inżynier BHP i szkolenia w KWK Knurów - Szczygłowice.

Prace rozbiórkowe obiektów budowlanych szybu Krywałd rozpoczęły się na początku lipca, zgodnie z planem zaakceptowanym przez dyrektora Specjalistycznego Urzędu Górniczego. Najpierw wyburzono budynku maszyny wyciągowej i nadszybia. Równolegle zabezpieczono zasyp na rurze szybowej.

Rozbiórkę szybowej wieży wyciągowej przeprowadzono metodą mechaniczną przy użyciu liny ciągniętej przez ciężki sprzęt budowlany. Wcześniej podcięto konstrukcje zastrzału i słupów trzonowych, aby wymusić kierunek zachodni przewracania wieży szybowej. Cała operacja zakończyła się pełnym sukcesem, a metalowa konstrukcja wieży upadła dokładnie w planowanym obszarze.

62 lata historii

Szyb Krywałd został zgłębiony w 1958 roku do ponad 450 metrów. W tym samym roku postawiono jednozastrzałową wieżę szybową. Przez wiele lat pełnił rolę szybu wydechowego, a w ostatnich latach - po likwidacji stacji wentylatorów głównych przy szybie Krywałd - zmienił funkcję na wdechowy.

Był wykorzystywany do jazdy ludzi oraz transport materiałów i elementów długich zarówno dla Ruchu Knurów, jak i Szczygłowice.

Po 62 latach zlikwidowano szyb Krywałd w kopalni Knurów-Szczygłowice

Wyburzyli szyb Krywałd w kopalni Knurów-Szczygłowice. Chcą w...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto