Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trasy na rower do 7 km od Jastrzębia-Zdroju. Pomysły na jednodniowy wypad. Gdzie w weekend 30 - 31 marca?

Redakcja Strony Podróży
Redakcja Strony Podróży
Wideo
od 16 lat
Szukasz pomysłu na wycieczkę rowerową z Jastrzębia-Zdroju? Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać. Mamy 5 ciekawych propozycji. Mają różne stopnie trudności czy dystansu, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Wspólnie z Traseo proponujemy Wam 5 tras na wyprawę rowerową w odległości do 7 km od Jastrzębia-Zdroju. Co tydzień wybieramy inny zestaw. Sprawdź, jakie trasy rowerowe w okolicy Jastrzębia-Zdroju proponujemy na weekend.

Spis treści

Wycieczki rowerowe w okolicy Jastrzębia-Zdroju

We współpracy z Traseo wybraliśmy dla Was 5 tras rowerowych w odległości do 7 km od Jastrzębia-Zdroju, które przetestowali inni rowerzyści. Wybierz najlepszą dla siebie.

Jazda rowerem to bardzo lubiana forma aktywności szczególnie w ciepłych miesiącach. Oczywiście nie tylko. Najwięksi pasjonaci jeżdżą rowerem przez cały rok. Nic w tym dziwnego, ponieważ rower daje nam wiele korzyści. Ruch jest dobry dla naszego zdrowia, a przy okazji możemy odwiedzić ciekawe miejsca. Można również wybrać rower jako środek lokomocji i dojeżdżać nim do pracy czy na zakupy.

Jeśli więc szukasz pomysłów na trasy w okolicy miejsca zamieszkania, bardzo dobrze trafiłeś. Poniżej przedstawiamy 5 wybranych tras, które polecane są przez innych użytkowników. Wracaj do tego artykułu regularnie, ponieważ będzie on aktualizowany i będą pojawiać się nowe trasy.

Zanim wyruszysz w drogę, sprawdź prognozę pogody. W sobotę 30 marca w Jastrzębiu-Zdroju ma być 22°C. Nie powinno padać.

🚲 Trasa rowerowa: 20.11.2016 Jastrzębie-Zdrój - Góra Świętej Anny (Sankt Annaberg) 408 m n.p.m

  • Stopień trudności: 3.0
  • Dystans: 163,59 km
  • Czas trwania wyprawy: 8 godz. i 8 min.
  • Przewyższenia: 290 m
  • Suma podjazdów: 1 802 m
  • Suma zjazdów: 1 812 m

Rowerzystom z Jastrzębia-Zdroju trasę poleca Hakos

Temperatura: 8-14 st.C
Godz. startu: 6.40
Godz. mety: 14.50
Czas wycieczki: 8h 10min
Czas jazdy: 6h 46 min
max prędkość: 54 km/h
średnia prędkość: 24,1 km/h
dystans: 163,4 km

Podstawowy punkt każdego rowerzysty, który trzeba zdobyć. Trasa zaplanowana dużo wcześniej czekała na realizacje. Start skoro świt przy temp. 8 st.C więc nie tak zimno jak na środek listopada. Jadąc od Rybnika do Sławęcic przez Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe o tej godzinie można zapomnieć o jakiejkolwiek cywilizacji i ruchu. Cisza i spokój. W lasach tylko można natknąć się na myśliwych i zorganizowane polowania, gdzie nie można czuć się bezpiecznie - tylko strzały słuchać i szereg zielonych z flintami przy drodze:). Po drodze jest platforma widokowa ze ścieżką dydaktyczną nt. pożarów w lesie, następnie ciekawym punktem jest kopalnia piasku w Ktolarni, dalej Podobóz KL Aushwitz filia w Blachowni Ślaskiej. Obóz Blechhammer Sławięcice koło Blachowni Śląskiej Istniał IV 1944 – I 1945 więźniów wykorzystywano przy budowie zakładów chemicznych, 609 więźniów najemcą był O/S Hydrierwerke AG.
Podjazd na GŚA rozpoczął się od Leśnicy i jakoś nie specjalnie się ciągnął.
Zwiedzanie na GŚA. Pamnik Jana Pawła II, Grota Lurudzka, Sanktuarium Św. Anny, Pomnik Czynu Powstańczego, Amfiteatr.

Powrót inną dłuższą trasą aby nudno nie było :)

Poziom trudny ze względu na wzniesienia i dystans.

Wiedzie przez: Świerklany, Jankowice, Rybnik, Stodoły, Rudy, Kotlarnia, Stara Kuźnia, Sławęcice,Zalesie Śląskie, Lichynia, Leśnica, GÓRA ŚWIĘTEJ ANNY

Powrót: GÓRA ŚWIĘTEJ ANNY, Leśnica, Raszowa, Kędzierzyn-Koźle, Stare Koźle, Bierarwa, Lubieszów, Dziergowice, Solarnia, Kuźnia Raciborska, Nędza, Górki Śląskie, Lyski, Rydułtowy, Pszów, Wodzisław Śląski, Mszana, Jastrzębie- Zdrój.
Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: 10.05.2016 Jastrzębie-Zdrój-zapora Goczałkowicka i Łącka

  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 80,74 km
  • Czas trwania wyprawy: 4 godz. i 12 min.
  • Przewyższenia: 88 m
  • Suma podjazdów: 836 m
  • Suma zjazdów: 822 m

Hakos poleca trasę rowerzystom z Jastrzębia-Zdroju

Trasa bardzo atrakcyjna pod względem przyrodniczym, dużo zieleni i zwierząt w lesie. Szczególnie Lasy Zabrzeskie bardzo piękne ze niesamowitymi widokami na zb. goczałkowicki. Ścieżki leśne utwardzone, częściowo wyłożone płytami betonowymi, więc cross wystarczy. Obie zapory o tej porze roku bardzo atrakcyjne, życie budzi się na nich. Na Goczałkowickiej, jak zwykle zacznie się pojawiać mnóstwo ludzi uprawiających sporty, za to na łąckiej trochę ciszy i spokoju od gwaru a tylko delikatny szumek wody :) Okolice zb. Łąka przepiękne - sama natura! Polecam wszystkim na relaks!

Według licznika:
Czas jazdy: 3h 22min
Czas wycieczki: 4h 14min
max prędkość: 52km/h
średnia prędkość: 23,8 km/h
Dystans: 80,4 km
Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: 4.12.2016 Jastrzębie-Zdrój - stawy hodowlane- Zamek Zebrzydowice

  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 30,32 km
  • Czas trwania wyprawy: 1 godz. i 53 min.
  • Przewyższenia: 80 m
  • Suma podjazdów: 418 m
  • Suma zjazdów: 398 m

Trasę rowerową mieszkańcom Jastrzębia-Zdroju poleca Hakos

Temperatura: 0 st.C
Godz. startu: 12.30
Godz. mety: 14.20
Czas wycieczki: 1h 50min
Czas jazdy: 1h 18 min
max prędkość: 47 km/h
średnia prędkość: 23,3 km/h
dystans: 30,3 km

Wycieczka w zimowej aurze na stawy hodowlane w Pielgrzymowicach, które o tej porze roku mają całkiem inny wyraz i charakter niż latem. Karpie hodowane w Pielgrzymowicach odżywiają się zdrowo przez cały rok i żyją tutaj od wieków. Dlatego są takie smaczne. To pawłowickie sołectwo słynie z hodowli ryb i niezliczonej ilości stawów hodowlanych.Stawy zarybiane są także innymi gatunkami ryb, to cały czas najwięcej hodowców hoduje karpie. - W Pielgrzymowicach bardzo dobrze zaaklimatyzowały się u nas amury i tołpygi, liny, okonie, karasie, ale tradycyjnego karpia jest najwięcej.

Przy okazji odwiedziłem zamek w Zebrzydowicach.
Pierwszy zamek został wzniesiony na przełomie XV/XVI wieku. Świadczą o tym odkryte fragmenty ścian o gotyckim rodowodzie. Także same umiejscowienie obiektu sugeruje jego obronny charakter.
Zamek przebudowany został na otoczony parkiem pałac (rezydencje reprezentacyjną) w stylu barokowym w 1764 r. przez barona Jana Ryszarda von Mattencloit i jego małżonkę Marię Renatę von Beess. Przy wykorzystaniu starych murów wzniesiono pałac na planie prostokąta w stylu niemieckiego baroku.
Podczas II wojny światowej pałac spłonął, lecz po zniszczeniach wojennych został zrekonstruowany w latach 1958-1963 r., a po rozbudowie w 1970 r. przeznaczony na cele kulturalne.

Pogoda sprzyjająca mimo delikatnego mrozu.
Nawiguj


Jaka będzie pogoda?

🚲 Trasa rowerowa: 1.11.2016 Jastrzębie-Zdrój - Obszar Umocnień CZ-SK Hlučín-Darkovičky

  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 77,78 km
  • Czas trwania wyprawy: 4 godz. i 7 min.
  • Przewyższenia: 144 m
  • Suma podjazdów: 1 144 m
  • Suma zjazdów: 1 195 m

Rowerzystom z Jastrzębia-Zdroju trasę poleca Hakos

Według licznika:
Temperatura: 8 st.C
Godz. startu: 10.00
Godz. mety: 14.00
Czas wycieczki: 4h 00min
Czas jazdy: 3h 04min
max prędkość: 58 km/h
średnia prędkość: 25,4 km/h
Dystans: 77,9 km

Wyprawa do Obszar Umocnień Czechosłowackich Hlučín-Darkovičky. Jest wysoko cenioną w Europie ekspozycję unikatowego systemu fortyfikacji byłej Czechosłowacji. Jest to ekspozycja o charakterze wojskowo – technicznym, gdzie zwiedzający mogą się zapoznać z istotnym okresem historii pierwszej połowy XX wieku.

Przez rzekę Odrę...
Zatrzymałem się gdyż moją uwagę zwróciła stara konstrukcja (nie wiem do czego służyła). Przy okazji podjechałem pare metrów do wrót przeciwpowodziowych.

Przez Silherovice...
W Silherovicach jest pałac przy polu golfowym jego Historia ma swój początek pod koniec XVIII. wieku, kiedy rodzina Eichendorffów zleciła postawienie pałacu Šilheřovice w miejsce wcześniejszej renesansowej twierdzy. Pierwotnie chodziło o pałac w stylu romantycznym, który później został przebudowany w stylu pseudobarokowym. Od 1844 do 1945 roku majątek pozostawał w rękach rodziny Rotschildów. Pałac otacza rozległy park w stylu angielskim z rzadkimi okazami drzew z całego świata i jest jednocześnie jednym z największych 18-dołkowych pól golfowych w Czechach. W parku pałacowym znajduje się również zamek myśliwski, który pełni obecnie funkcję restauracji. Warto zajrzeć !

Za Silherovicami znajduje się bażantarnia przy której koniecznie trzeba strzelić fotkę :).

Darkovice...
Możemy z zewnątrz i wewnątrz (jak dla mnie niestety muzeum było nieczynne)pooglądać sprzęt bojowy oraz budynki fortyfikacyjne (bunkry). W Darkovicach można zobaczyć 5 czołgów, 1 działa smobieżne i mnóstwo (małych i dużych) bunkrów przeciwpiechotnych, porozstawianych w polu.

Przy okazji muszę pochwalić aplikację Traseo. PO aktualizacji działa jak należy!
Nawiguj


Sprawdź rowery i akcesoria dla Ciebie

Materiały promocyjne partnera

🚲 Trasa rowerowa: 26.11.2016 Jastrzębie-Zdrój-Palowice-Szczejkowice

  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 55,13 km
  • Czas trwania wyprawy: 2 godz. i 36 min.
  • Przewyższenia: 73 m
  • Suma podjazdów: 543 m
  • Suma zjazdów: 605 m

Hakos poleca trasę mieszkańcom Jastrzębia-Zdroju

Traska przyjemna prowadzi do Palowic za Żorami w miłej leśnej atmosferze :)
Temperatura: 8 st.C
Godz. startu: 12.30
Godz. mety: 15.00
Czas wycieczki: 2h 30min
Czas jazdy: 2h 18 min
max prędkość: 44 km/h
średnia prędkość: 23,3 km/h
dystans: 53,8 km

Niestety część trasy dorysowana ponieważ aplikacja Traseo, po aktualizacji przerywa nagrywanie. Z tego co widzę to co druga aktualizacja jest nieudana. Reszta nagrana inna apką.
Z tego co ustaliłem problem z aplikacją Traseo był spowodowany złymi ustawieniami w moim telefonie, po reinstalacji i restarcie telefonu działa już bez zarzutu.
Nawiguj


Pora na serwis roweru?

traseo

Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.

Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!

Okazje

Kochasz rower ale zakupy robisz rozważnie? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!

Zadbaj o stan techniczny roweru

Utrzymywanie roweru w odpowiednim stanie technicznym to klucz do sukcesu. Co najmniej raz w roku rób przegląd swojego jednośladu. Idealnie jest robić to dwukrotnie - przed oraz po sezonie. W Internecie znajdziesz wiele poradników na ten temat, jak robić to poprawnie. Możesz również oddać swój sprzęt to serwisu rowerowego.

Sprawność roweru przełoży się na komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy. Jeśli regularnie będziesz go serwisować na pewno dłużej Ci posłuży.

Akcesoria rowerowe

Akcesoria rowerowe możemy podzielić na te niezbędne oraz dodatkowe. Wymagane jest:

  • oświetlenie, które nie zawsze jest na wyposażeniu, gdy kupujemy rower
  • a także dzwonek. Tak jak w przypadku lamp, najczęściej trzeba go dokupić.

Lampka z przodu powinna być biała, a z tyłu czerwona. Przy wybieraniu dzwonka zwróć uwagę na dźwięk, jaki wydaje.

Z dodatkowego wyposażenia warto wybrać:

  • błotniki - szczególnie istotne są, gdy nie zraża Cię brzydka pogoda do jazdy
  • odblaski na koła, bagażnik oraz siodełko - dla zwiększenia widoczności
  • stopka lub inaczej nóżka - by móc zaparkować rower
  • zapięcie do roweru - by móc go bezpiecznie spuścić z oczu
  • saszetka na rower - często z przeźroczystym przodem i specjalną kieszonką na telefon, by móc widzieć ekran podczas jazdy
  • uchwyt na bidon oraz bidon
  • koszyk na rower - jeśli chcesz nim jeździć na zakupy
  • fotelik dla dziecka - dla rodziców
  • pompka
  • stojak rowerowy - jeśli będziesz samodzielnie serwisować rower
  • akcesoria i narzędzia do serwisowania roweru

Omówiliśmy przydatne akcesoria rowerowe, to teraz czas na strój na rower. Oczywiście wygodne, sportowe buty oraz strój to podstawa. Ciekawą alternatywą są specjalnie spodenki, majtki lub legginsy na rower, które zapobiegają obtarciom i bólom. Przydatne będą również rękawiczki na rower, czapka z daszkiem lub zwykła oraz okulary - niekoniecznie przeciwsłoneczne. Okulary rowerowe są specjalnie dopasowane do twarzy, by nie odstawały. Znajdziesz takie przeciwsłoneczne oraz z przeźroczystymi szkiełkami, które chronią oczy przed owadami i wysuszaniem oczu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto