Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyniki JSW w okresie, kiedy trwały strajki. Nie jest źle

KASIA
Znamy wyniki JSW za pierwszy kwartał tego roku, w którym w JSW doszło do 17-dniowego strajku.

Z komunikatu JSW wynika, że spółka w pierwszym kwartale bieżącego roku, dzięki wdrożeniu programu poprawy płynności, zachowała bezpieczny poziom gotówki, mimo dalszego spadku cen węgla koksowego na świecie i trwającego ponad dwa tygodnie strajku. Od stycznia do marca spółka zredukowała zapasy węgla o ponad 20 procent.

Produkcja węgla w JSW za I kwartał 2015 roku wyniosła ponad 3,6 miliona ton. Z powodu strajku była ona o jedną szóstą niższa niż kwartał wcześniej. Jednak dzięki intensyfikacji prac wydobywczych już w marcu spółka wróciła do najwyższych historycznie poziomów wydobycia miesięcznego (ponad 1,5 mln ton) i dziennego (69 tys. ton).

Spółce mimo niskich cen węgla koksowego udało się w I kw. br. utrzymać poziom sprzedaży zbliżony do IV kw. 2014 roku. W trzech pierwszych miesiącach tego roku sprzedaż była tylko o 7 procent niższa niż kwartał wcześniej. Łączna sprzedaż węgla do odbiorców zewnętrznych przekroczyła 2,6 mln ton. W efekcie, o ponad 20 proc. zredukowano zapasy węgla, do poziomu 994,6 tys. ton na koniec marca br., z 1259,1 tys. ton na koniec grudnia 2014 roku.

Zgodnie z założeniami programu poprawy płynności kontynuowano obniżanie w I kw. br. nakładów na inwestycje w całej Grupie Kapitałowej. Były one o 56 procent niższe niż kwartał wcześniej, zamykając się kwotą 263,2 mln zł.

- „Straty będące wynikiem akcji strajkowej i niesprzyjające otoczenie makroekonomiczne spowodowały, że wdrażamy bardziej pogłębiony program restrukturyzacji. Nacisk położyliśmy na istotne ograniczenie kosztów działalności, aby przywrócić rentowność Grupy. Porozumienie ze związkami zawodowymi umożliwiło również oszczędności w sferze pracowniczej.” – mówi Edward Szlęk, Prezes Zarządu JSW. – „Koncentrujemy się na wydobyciu węgla typu hard, na którym zarabiamy najwięcej i na który jest stałe zapotrzebowanie w kraju i zagranicą. Do tego celu dostosowaliśmy politykę inwestycyjną JSW”.

Pomimo wyjątkowości pierwszego kwartału z uwagi na strajk skutkujący długotrwałą przerwą w produkcji i stratami oraz z uwagi na wypłatę części 14. pensji stan środków pieniężnych i lokat krótkoterminowych JSW na koniec marca wyniósł prawie 570 mln zł. Ubytek gotówki był więc zdecydowanie mniejszy niż w poprzednim kwartale, a dalsze redukcje kosztów mają skutecznie wspierać płynność Grupy Kapitałowej.

Spółka rozważa pozyskanie partnerów zewnętrznych, którzy mogliby współfinansować przedsięwzięcia, charakteryzujące się wysoką stopą zwrotu tj.: w kopalniach Budryk, Knurów-Szczygłowice oraz budową szybu Bzie-Dębina.
Zarząd spółki zamierza wrócić do akcji zachęcania pracowników, którzy nabyli już uprawnienia emerytalne do przechodzenia na emerytury, co wraz ze wstrzymaniem przyjęć na wszystkie stanowiska nie związane bezpośrednio z produkcją węgla ma przynieść kolejne oszczędności. Spółka radykalnie ogranicza wszystkie wydatki niezwiązane z podstawową działalnością.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto