Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa Jastrzębie-Zdrój – Perła uzdrowisk śląskich. Do zwiedzania zaprasza Galeria Historii Miasta. Unikalna oferta galerii ZDJĘCIA

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Wideo
od 7 lat
JASTRZĘBIE-ZDRÓJ. Galeria Historii Miasta zaprasza na wystawę stałą „Jastrzębie-Zdrój – Perła uzdrowisk śląskich”. To ekspozycja, którą powinien obejrzeć każdy zainteresowany dawnym kurortem. Pamiętajmy przy tym, że wiosną zeszłego roku siedziba GHM zmieniła adres - została przeniesiona z łazienek uzdrowiskowych w Parku Zdrojowym do budynku byłej Spółki Brackiej, przy ul. 1 Maja 61. Jakie atrakcje czekają tam na zwiedzających?

Wystawa w Galerii Historii Miasta z unikalnymi eksponatami

Pierwsza, długo wyczekiwana stała wystawa o historii jastrzębskiego uzdrowiska w Galerii Historii Miasta przenosi zwiedzających w klimat kurortu okresu międzywojennego i lat jeszcze wcześniejszych. Ekspozycja prezentuje eleganckie wnętrze pensjonatu, unikatowe dokumenty, zdjęcia i pamiątki, w tym marmurową wannę z 1862 roku. W przestrzeni multimedialnej zwiedzający mogą poszerzyć swoją wiedzę o ciekawe informacje dotyczące Perły Uzdrowisk Śląskich.

- Wystawa prezentuje historię jastrzębskiego kurortu. Na stosunkowo niewielkiej przestrzeni pokazaliśmy jego dzieje w różnych modułach. Pierwszym jest aranżacja wnętrza pensjonatu, gdzie można zobaczyć różne pamiątki. Jedną z nich jest portret małych chłopców - braci Mikołaja juniora i Józefa Witczaków, późniejszych właścicieli słynnego Dworu na Mendowcu. Autor malowidła jest nieznany – mówi Marcin Boratyn – kierownik Galerii Historii Miasta.

Popiersie księcia Józefa Poniatowskiego

Na liczącym sobie ponad 120 lat obrazie znajduje się także dziewczynka – prawdopodobnie siostra chłopców. Bracia mieli troje rodzeństwa, ale żadne z tych dzieci nie dożyło dorosłego wieku.

Jak zaznacza pan Marcin, w zbiorach znajduje się również bardzo cenna rzecz z willi uzdrowiskowej Boży Dar – popiersie księcia Józefa Poniatowskiego. Unikatowa rzeźba. Zwykle bowiem spotykamy popiersia Józefa Piłsudskiego, Tadeusza Kościuszki, a książę generał Poniatowski rzadko się trafia. Są też meble, stary zegar, zdjęcia archiwalne nadające klimat tej części ekspozycji. W drugiej części znajdziemy pamiątki z uzdrowiska; rzadkie, unikatowe i bardzo drogie.

- Są to jakieś buteleczki, flakony, kieliszki z napisami: Bad-Jastrzemb, Bad Königsdorff, Jastrzębie-Zdrój. Mamy tutaj XIX-wieczne publikacje, a nawet stare widelce sanatoryjne, zestawy stołowe – wylicza szef GHM.

Marmurowa uzdrowiskowa wanna to najcenniejszy eksponat – jedyna taka rzecz w Polsce

Najcenniejszym eksponatem całej wystawy jest marmurowa wanna uzdrowiskowa.

- Waży, bagatela 750 kilogramów… To jedyny taki eksponat w Polsce. Zresztą niewiele uzdrowisk w Europie mogło sobie pozwolić na marmurowe wanny. Ta nasza cudem się zachowała i przypomina czasy świetności jastrzębskiego kurortu – zaznacza Marcin Boratyn.

Dopełnieniem wystawy jest ekran multimedialny. Z wyświetlanych na nim treści możemy zapoznać się ze wszystkimi sanatoryjnymi obiektami, które kiedykolwiek były w Jastrzębiu. Materiał jest bogato ilustrowany zdjęciami. Każdy, kto poszukuje informacji o dawnym kurorcie, na pewno je tutaj znajdzie.

Galeria Historii Miasta czynna jest od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00 - 16, w przyszłości ten czas będzie wydłużony. Wstęp wolny. Lekcje muzealne odbywają się po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto