Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Za siedem miesięcy jastrzębianie będą mogli się podłączyć do sieci szerokopasmowego internetu

KUB
Za siedem miesięcy jastrzębianie będą mogli się podłączyć do sieci szerokopasmowego internetu.

Ponad 15 milionów złotych - tyle wydadzą miejscowi urzędnicy na budowę sieci szerokopasmowego internetu w mieście. Dzięki temu do sieci podłączyć będą mogły się nie tylko lokalne firmy i przedsiębiorstwa, ale skorzystają także mieszkańcy, którzy dziś narzekają na brak dostępu do sieci internetowej, lub też słabą jakość sygnału. Jak podkreślają włodarze miasta, nowa sieć szerokopasmowego internetu umożliwi przesyłanie danych z prędkościami pozwalającymi na transmisję głosu i obrazu.

Umowa już jest, teraz do roboty
- To dobra wiadomość, bo skoro w mieście powstanie ogólnodostępna sieć, do której podłączyć będzie się mogła każda firma dostarczająca internet do domów mieszkańców, to ceny za takie usługi powinny być niższe - mówi nam pan Adam, mieszkaniec jednego z bloków przy ulicy Katowickiej.

Dziś w miejscowym magistracie podpisana zostanie umowa na budowę sieci. To będzie jedna z większych, miejskich inwestycji w tym roku. - Wykonawca jest już wyłoniony. Za najkorzystniejszą uznano ofertę złożoną przez konsorcjum firm: Integrated Solutions Sp. z o.o., Telekomunikacja Polska S.A. i RCI Sp. z o.o. oferujące realizację zamówienia za kwotę ponad 15,2 milionów złotych - mówi Katarzyna Wołczańska, rzeczniczka jastrzębskiego urzędu miasta. Łącznie na terenie miasta powstanie ponad 22 kilometrowa sieć kanalizacji teletechnicznej, a pod ziemią położonych zostanie ponad 31 kilometrów kabli. Centrum zarządzania siecią będzie się mieściło w gmachu miejscowego magistratu.
Od momentu podpisania umowy wykonawca ma dokładnie 7 miesięcy na realizacją inwestycji. Przekazanie placu budowy ma nastąpić niezwłocznie po podpisaniu umowy.

Skorzystają przede wszystkim mieszkańcy
- Wybudowana infrastruktura światłowodowa będzie dzierżawiona dowolnym operatorom telekomunikacyjnym świadczącym usługi na terenie miasta. Dzięki temu operatorzy ci będą mogli świadczyć usługi mieszkańcom i przedsiębiorcom na dużo lepszym poziomie i w nowych obszarach miasta. Efektem powinna być lepsza dostępność i jakość usług oraz ich niższa cena - mówi prezydent miasta Marian Janecki.
Na inwestycji skorzystają więc mieszkańcy, którzy dziś z powodu słabego przesyłu sygnału internetowego nie mogą wysyłać maili zdjęć, oglądać w internecie filmów, czy choćby nawet słuchać radia.

Sieć przyda się także w szkołach
W niewielkim zakresie wybudowana sieć zostanie użyta na potrzeby jednostek organizacyjnych miasta, czyli m.in. szkół. O nową sieć opierać ma się także system miejskiego monitoringu.
Większość kosztów związanych z budową sieci pokryje unijna dotacja. Na ten cel miejscowym urzędnikom udało się pozyskać ponad 11,2 miliona złotych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Barbara Kubica

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto