Zabytkowy budynek Łazienek III w Jastrzębiu znów zapiera dech w piersiach
Jak za najlepszych czasów jastrzębskiego Parku Zdrojowego prezentuje się znajdujący się w nim budynek Łazienki III. Trwający od kilku lat remont zabytkowego obiektu przywrócił mu dawny blask. Prowadzone w budynku prace wkrótce mają się zakończyć.
- Zbliża się ostateczne zakończenie inwestycji. Trwają drobne prace wykończeniowe i aranżacyjne - informuje Małgorzata Krzeszkiewicz, rzecznik prasowa Urzędu Miasta w Jastrzębiu-Zdroju.
W mieście nie kryją radości, że Łazienki wreszcie udało się zrewitalizować. - To historyczne miejsce, upamiętniające czasy świetności uzdrowiska w naszym mieście, zasługiwało na rewitalizację - podkreśla Anna Hetman, prezydent Jastrzębia-Zdroju.
Definitywny koniec remontu ma przypaść na przełom lutego i marca tego roku. Wówczas zaplanowano przeprowadzenie odbiorów budynku. - Nastąpią one z udziałem służb sanitarnych, straży pożarnej, konserwatora zabytków i Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. To czynności niezbędne dla uzyskania decyzji pozwalającej na użytkowanie rozbudowanego budynku - wskazuje Małgorzata Krzeszkiewicz.
Łazienki III będą do dyspozycji mieszkańców. Zyskają funkcję kulturalną
Po oddaniu zabytkowego obiektu do użytku, zostanie on udostępniony mieszkańcom Jastrzębia. Wiadomo już, że będą oni mogli z niego korzystać niemal codziennie.
- Przyjęto, iż zmodernizowany obiekt będzie udostępniony odbiorcom przez 6 dni w tygodniu w godzinach od 8.00 do 16.00 (tj. 8 godzin dziennie). Jedynie w środy obiekt będzie czynny od 12.00 do godz. 20.00 - mówi rzecznik prasowa jastrzębskiego magistratu.
Miasto wybrało już także nowego zarządcę zrewitalizowanych Łazienek III. Będzie nim Miejski Ośrodek Kultury w Jastrzębiu-Zdroju. Wybór na MOK padł nieprzypadkowo. Ma on związek z nową - kulturalną - funkcją budynku w Parku Zdrojowym.
Pomieszczenia zabytkowego budynku zostaną zaaranżowane chociażby na salę wystaw, pracownię, czy obserwatorium. Władze MOK-u mają już plany, jak je wykorzystać.
- Chcemy zaproponować trochę sztuki współczesnej. Pokazać m.in. fotografie, malarstwo, kolaże, instalacje artystyczne, ale i może trochę szkła artystycznego, może ceramikę. Chcielibyśmy żeby były tam pracownie artystyczne. Na pewno będzie pracownia fotograficzna. Przybliżymy niebo, bo będą lunety, będziemy obserwować niebo - zapowiada Janusz Jurczak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Jastrzębiu-Zdroju.
Remont zabytkowego budynku w Parku Zdrojowym trwał prawie cztery lata
Prace remontowe w budynku Łazienek III trwają od marca 2019 roku. Początkowo planowano je zakończyć w niespełna rok, lecz nie udało się tego zrobić. Dlaczego? Jak wyjaśniają w Urzędzie Miasta zarówno pierwsza, jak i druga z podpisanych umów na rewitalizację obiektu - w sumie na jego odbudowę podpisano dwa dokumenty - zawierała błędy projektowe.
- Wszystkie konieczne zmiany w projekcie uzgadniane były z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, co znacznie wpłynęło na czas wykonania prac rewitalizacyjnych - tłumaczy Małgorzata Krzeszkiewicz. Prowadzone prace opierały się na przebudowie budynku wraz z jego rozbudową i zagospodarowaniem przyległych terenów parku - dodaje.
Rewitalizacja Łazienek III pochłonęła ok. 16 milionów złotych brutto. Kosztami remontu podzieliło się miasto oraz województwo, które udzieliło władzom Jastrzębia dofinansowania w wysokości ok. 7 mln zł.
Zabytkowy budynek Łazienek III pochodzi za lat 20. XX wieku
Budynek Łazienek III w Jastrzębiu powstał za czasów funkcjonującego tam uzdrowiska. Obiekt wzniesiono dokładnie w 1920 roku. Wówczas był jego perełką. Zachwycał chociażby znajdującymi się na dachu tarasami, czy murowaną attyką.
- W czasach funkcjonowania uzdrowiska był miejscem terapii leczniczej. Posiadał pomieszczenia do zabiegów wodoleczniczych i elektroleczniczych. To tutaj niegdyś prowadzona była terapia w postaci tzw. "biczów wodnych",
a do kuracji słonecznej służyły dwa tarasy na dachu pawilonu - przypominają w Jastrzębiu.
Niestety, budynkowi nie było dane długo przetrwać. Poważnym zniszczeniom uległ już podczas działań wojennych w trakcie II wojny światowej. W 1947 roku przejęło i odbudowało go Ministerstwo Zdrowia. Było ono jego zarządcą aż do 1994 roku. Później Łazienki III przeszły w posiadanie władz Jastrzębia. Zanim to nastąpiło obiekt udało się wpisać do rejestru zabytków 30 kwietnia 1993 roku. To nie uchroniło go jednak przed ponownym popadnięciem w ruinę, którą pozostał aż do czasu obecnego remontu.
Zabytkowy budynek Łazienki III w Parku Zdrojowym znów będzie...
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Samsung Galaxy Watch5 SM-R900 40mm Złoty
Waga: 28,7 gWymiary: 40,4 x 39,3 x 9,8 mmModel zeg…
kup teraz

Apple Watch 8 Cellular 41mm Grafitowy z bransoletą mediolańską w...
apple watch series 8 olśniewa dużym niegasnącym wy…
kup teraz

HUAWEI Watch Fit 2 Classic Biały
Ekran AMOLED o przekątnej 1.74 cala z ultrawąskimi…
kup teraz

Huawei Watch GT 3 42 mm Active Biały
elegancka 42-milimetrowa tarcza smartwatcha huawei…
kup teraz

Garmin Vivoactive 4S Biały
SmartwatchGARMIN Vivoactive 4s Biały z różowozłoty…
kup teraz

Withings Activite Steel HR Sport Biały
Steel HR Sport to hybrydowy smartwatch specjalnie …
iPolitycznie - Fogiel: bon-moty Korwin-Mikkego nie naprawią ekonomii