Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakończyła się modernizacja szybu wyciągowego w kopalni JSW. KWK Budryk już ma najgłębszy szyb w Europie. Teraz łatwiejszy będzie transport

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Modernizacja szybu w KWK Budryk to część ogromnej inwestycji JSW realizowanej już od 2009 roku.
Modernizacja szybu w KWK Budryk to część ogromnej inwestycji JSW realizowanej już od 2009 roku. Dawid Lach/JSW
Ponad dwa lata trwała modernizacja szybu wyciągowej w należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej, KWK Budryk. Dzięki modyfikacjom szyb jednocześnie może transportować większą ilość górników. Jest również w stanie zabierać większe maszyny i urządzenia. - To w dużym stopniu przełoży się na bardziej efektywny czas pracy - zaznacza Zbigniew Czarnecki, dyrektor kopalni Budryk.

Zakończyła się modernizacja szybu wyciągowego w kopalni JSW. KWK Budryk już ma najgłębszy szyb w Europie. Teraz łatwiejszy będzie transport

To był wyjątkowy barbórkowy prezent. Dokładnie od 4 grudnia, górnicy zatrudnieni w kopalni JSW, KWK Budryk mogą korzystać ze zmodernizowanego szybu wyciągowego w przedziale północnym Szybu VI. Inwestycja była o tyle istotna, że właśnie w tym rejonie prowadzona jest główna działalność kopalni.

- Modernizacja górniczego wyciągu szybowego zabudowanego w przedziale północnym szybu VI polegała na jego przedłużeniu z poziomu 900 do poziomu 1290 wraz z dostosowaniem jego elementów do nowych parametrów pracy - tłumaczy Sławomir Starzyński, rzecznik prasowy Jastrzębskiej Spółki Węglowej, który dodaje, że prace trwały niecałe trzy lata. - Operację rozpoczęto w lutym 2019 roku, a zakończono w listopadzie 2021 - informuje Starzyński.

Jak zauważa Zbigniew Czarnecki, dyrektor kopalni Budryk modernizacja szybu ma w znaczący sposób wpłynąć na pracę górników. - Zmodernizowany wyciąg szybowy usprawni nam logistykę transportu ludzi oraz materiałów - wskazuje szef KWK Budryk.

Po modernizacji, wyciąg szybowy jest w stanie zabrać na najniższy poziom kopalni, najgłębszego szybu w Europie 160 osób w jednym transporcie za sprawą klasycznych czteropiętrowych "klatek". Wcześniej na dół górnicy zjeżdżali kubłem, a następnie specjalnie zaprojektowanym "naczyniem do jazdy ludzi". To naraz było w stanie zabrać jednak zaledwie 34 osoby, a ponadto nie sprawdzało się jeśli chodzi o przewóz materiałów, maszyn i urządzeń.

Co ważne niemal przez cały czas modernizowania szybu, nie kolidowała ona z ich codziennymi obowiązkami. - Do końca maja 2021 roku prace modernizacyjne odbywały się podczas normalnej pracy szybu - przyznaje Sławomir Starzyński, podkreślając, że było to możliwe, dzięki zabudowanemu na poziomie 900 sztucznemu dnu.

Szyb VI KWK Budryk z użytkowania wyłączono jedynie na sześć miesięcy, na końcowym etapie prac. Wówczas dokonano m.in demontażu sztucznego dna, w zamian za które zabudowano nowe urządzenia przyszybowe na poziomach 1050 i 1290 oraz zmodernizowano maszynę wyciągową.

W inwestycji wykorzystano innowacyjne rozwiązania. - Zdecydowaliśmy się na zastosowanie nowoczesnej liny o zwartej konstrukcji, polegającej na pełnym wypełnieniu polimerowym w całym przekroju liny oraz kompaktowanych splotach co w znaczący sposób ogranicza ich sprężystość, co jest bardzo ważne przy takich głębokościach. Natomiast jako liny wyrównawcze ­zastosowano liny płaskie stalowo-gumowe - tłumaczy Michał Karwot, główny mechanik ds. urządzeń szybowych i wyciągowych w KWK Budryk, dodając, że postawiono na takie elementy ze względu na bardzo długie, jak na polskie górnictwo liny.

Prace związane z modernizacją szybu kopalni Budryk objęły też inny zakres. - Na poziomie 1290 wykonano szereg prac górniczych polegających między innymi na wydrążeniu pętli szybu VI oraz innych wyrobisk w rejonie szybu VI, które aktualnie wyposażane są w torowiska i szyny dla kolejek spągowych i podwieszanych - wylicza Starzyński.

Jednocześnie, już teraz wiadomo, że przed kopalnią kolejne inwestycje. Te, na co wszystko wskazuje ponownie mają objąć roboty dotyczące wyciągu szybowego.

- W związku z tym, że szyb VI znajduje się w samym centrum złoża przed kierownictwem kopalni powstają kolejne wyzwania, być może również uruchomienie w przyszłości górniczego wyciągu szybowego w przedziale południowym - wyjaśnia Sławomir Starzyński z JSW.

Wcześniej - bo to prace, które już się rozpoczęły - w KWK Budryk, w sąsiedztwie zmodernizowanego szybu powstaje nowa łaźnia. Ta, podobnie, jak szyb ma pozwolić na korzystanie z niej większej ilości pracowników kopalni.

- W tej chwili znajduje się tam łaźnia dla około 300 osób, docelowo ma być tam miejsce dla 800 pracowników. Inwestycję podzielono na dwa etapy. Pierwszy etap zakłada, że mniej więcej za rok gotowa będzie część łaźni na dodatkowe 300 osób. Po drugim etapie łaźnia zostanie powiększona w sumie do 800 miejsc - tłumaczy rzecznik prasowy JSW, podkreślając, że już po rozbudowaniu łaźni, wciąż będzie możliwość jej dalszego powiększania.

Inwestycja związana z szybem VI KWK Budryk na dobrą sprawę jest częścią innej inwestycji, trwającej w ornontowickiej kopalni już od kilkunastu lat. Chodzi o pogłębienie szybu VI, na co w KWK Budryk zdecydowano się w 2009 roku.

Po ośmiu latach od podpisania umowy z pokładu wydobyto pierwszą tonę węgla. Ten jest o tyle cenny, że jak uważają w kopalni Budryk, to 140 milionów ton najlepszego węgla koksującego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto