Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakończyło się pogłębianie szybu wentylacyjnego w kopalni Pniówek. "Przewietrzanie stanie się bardziej efektywne". Wydobędą więcej węgla

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Pogłębianie szybu na "Pniówku" trwało niespełna cztery lata.
Pogłębianie szybu na "Pniówku" trwało niespełna cztery lata. Dawid Lach/JSW
Zakończyło się pogłębianie szybu wentylacyjnego w kopalni Pniówek. Szyb IV wentylacyjny KWK Pniówek jest teraz głębszy o ponad dwieście metrów. Prace związane z jego pogłębieniem trwały przez blisko cztery lata i zdaniem JSW przyniosą korzyści między innymi w postaci bezpieczeństwa górników. Pozwolą też zaoszczędzić kopalni pieniądze, a w przyszłości wydobywać węgiel z głębszych poziomów.

Zakończyło się pogłębianie szybu wentylacyjnego w kopalni Pniówek. "Przewietrzanie stanie się bardziej efektywne". Wydobędą więcej węgla

O blisko 270 metrów pogłębiony został szyb IV wentylacyjny w należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej KWK Pniówek. W kopalni zakończyły się prace związane z jego rozbudową.

Jak wyjaśniają w JSW, dla kopalni Pniówek pogłębienie szybu wentylacyjnego było jedną z ważniejszych inwestycji przeprowadzonych w kopalni w ostatnim czasie. - Dzięki niej, kopalnia będzie mogła bezpiecznie kontynuować rozbudowę poziomu 1000 jej zachodniej części, a w przyszłości rozpocząć budowę poziomu 1140 - tłumaczą przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Pogłębienie szybu znaczenie będzie miało jednak nie tylko w przeszłości, ale już teraz robi różnicę w codziennej pracy górników pod ziemią.

- Zakończenie drążenia szybu IV oznacza dla kopalni Pniówek bezpieczniejszą i bardziej efektywną eksploatację pokładów węgla koksowego zalegających w zachodniej części kopalni - przyznaje Marcin Mikołajczyk, dyrektor techniczny KWK Pniówek.

Wykonane prace pozwoliły również na zniwelowanie wielu zagrożeń, jakie górnicy spotykają pod ziemią, w tym te związane ze śmiercionośnym metanem. Jeszcze przed zakończeniem prac związanych z pogłębianiem szybu, w kopalni rozpoczęto likwidację wielokilometrowych wyrobisk, którymi odpowietrzano "dół".

- Skrócenie dróg wentylacyjnych przyczyniło się do uproszczenia sieci wentylacyjnej. To w znacznym stopniu przyczyniło się do obniżenia poziomu zagrożenia metanowego oraz klimatycznego w rejonach eksploatowanych ścian - zauważa Marcin Mikołajczyk, który dodaje, że oprócz poprawy bezpieczeństwa, prostsze sieci wentylacyjne oznaczają dla kopalni obniżenie kosztów związanych z utrzymywaniem wyrobisk.

Szyb IV wentylacyjny KWK Pniówek pogłębiano przez niespełna cztery lata. Prace ruszyły jeszcze w 2017 roku. Wykonywano je dwoma etapami. Najpierw, z początkowego poziomu 705 metrów szyb pogłębiono do 855 metrów, a następnie został on pogłębiony o kolejne ponad sto metrów do poziomu 969 metrów.

- Dziękuję wszystkim pracownikom zaangażowanym w tę trudną, specjalistyczną robotę. Udało nam się zakończyć prace zgodnie z planem - zwrócił się do pracujących przy pogłębianiu szybu na Pniówku górników, Marcin Mieszczak, p.o. prezesa zarządu PBSz (Przedsiębiorstwa Budowy Szybów - przyp.red), który podkreślił, że na przeszkodzie nie stanął nawet fakt prowadzenia prac w trudnym czasie pandemii COVID-19.

Zwieńczeniem pogłębiania szybu, który wykonywali przedstawiciele PBSZ S.A i PPG „ROW-JAS” było wydanie dyrektorowi technicznemu "Pniówka" specjalnego meldunku o wykonaniu zadania, który następnie włożono do metalowej tulei i zabetonowano na jego dnie.

Jak informuje JSW, szyb IV wentylacyjny KWK Pniówek jest szybem wydechowym i odprowadzane jest nim powietrze m.in. z partii K-3, C, N-2, N-1, K-1.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto