Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zbliża się 17. Maraton Pisania Listów w Zespole Szkół Nr 5

Bartosz Wojsa
ZS5 w Jastrzębiu: maraton pisania listów
ZS5 w Jastrzębiu: maraton pisania listów Arc.
ZS5 w Jastrzębiu: maraton pisania listów. To będzie już siedemnasta odsłona Maratonu Pisania Listów Amnesty International w Obronie Więźniów Sumienia. Tegoroczni bohaterowie pochodzą z różnych krajów, m.in. z Azerbejdżanu, Kamerunu, Kanady czy Chin.

ZS5 w Jastrzębiu: maraton pisania listów

Już 9 grudnia w Zespole Szkół Nr 5 im. Jana Pawła II przy ul. Stanisława Staszica w Jastrzębiu-Zdroju odbędzie się 17. Maraton Pisania Listów Amnesty International w Obronie Więźniów Sumienia. Każdy może wziąć udział w tej akcji. Wystarczy przyjść i pisać listy według dostępnych wzorów. To nie pierwszy raz, kiedy społeczność ZS5 przypomina o tym, jak niewiele trzeba, by odmienić życie więźniów sumienia, których godność, wolność i życie zostały brutalnie stłamszone.

- Dlaczego wysyłamy tyle listów do przedstawicieli władz krajów, w których prawa człowieka są lekceważone? Dlatego, że takiej ilości listów żadna osoba decyzyjna nie zignoruje. W ich liczebności tkwi największa moc! Wesprzyj nasz szlachetny cel, przyjdź i napisz tyle listów, ile będziesz w stanie i włącz się do walki o prawa człowieka - zachęcają w jastrzębskiej placówce.

Tegoroczni bohaterowie 17. Maratonu Pisania Listów Amnesty International pochodzą z różnych krajów, m. in. z Azerbejdżanu, Kamerunu, Kanady czy Chin. Jest ich aż 11! W ubiegłym roku udało się z Polski, z ponad 600 maratonowych miejsc, wysłać ponad 270 tys. apeli.

- My do tej korespondencji dołączyliśmy naszą cząstkę w liczbie 2700 listów. W tym roku wezwiemy władze Malawi, żeby chroniły osoby z albinizmem. Będziemy domagać się sprawiedliwości dla Ilhama Tohtiego z Chin, który został skazany na karę dożywotniego pozbawienia wolności za rzekome nawoływanie do nienawiści na tle etnicznym. Spróbujemy pomóc społeczności Peace River w Kanadzie, która walczy o ocalenie ziemi przodków - wyliczają w ZS5.

Po ubiegłorocznym Maratonie Pisania Listów uwolniono Yacenię Armento Garciano z Meksyku, która przyznała, że „bez wsparcia to wszystko byłoby prawie niemożliwe”, a wcześniejsze akcje przyczyniły się do wyzwolenia Alesia Bialackiego oraz Alberta Woodfox’a. Jak przekonują w szkole, jest to dowód na to, że słowa zmieniają świat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto