Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Związek Sybiraków z Jastrzębia pamięta o deportowanych na wschód. W rocznicę pierwszych wywózek do ZSRR zapalono znicze przy pomniku

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Kwiaty i znicze złożono pod pomnikiem na cmentarzu przy ul. Okrzei w Jastrzębiu.
Kwiaty i znicze złożono pod pomnikiem na cmentarzu przy ul. Okrzei w Jastrzębiu. Barbara Englender/UM Jastrzębie
Złożono symboliczny wieniec kwiatów z napisem "pamiętamy", a przed pomnikiem zapalono znicze. W taki sposób Związek Sybiraków z Jastrzębia uczcił kolejną rocznicę pierwszych deportacji Polaków do Związku Radzieckiego. - Należy o tym pamiętać, by przyszłe pokolenia nie popełniały tych samych błędów, co nasi przodkowie - mówi Ryszard Czernecki, przewodniczący Koła Związku Sybiraków w Jastrzębiu.

Związek Sybiraków z Jastrzębia pamięta o deportowanych na wschód. W rocznicę pierwszych wywózek do ZSRR zapalono znicze przy pomniku

10 lutego przypadła kolejna rocznica pierwszych deportacji Polaków w głąb Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Wywózki rozpoczęły się w 1940 roku, kilka miesięcy po wejściu do kraju wojsk sowieckich.

Każdego roku obchodzone są rocznice tych dramatycznych wydarzeń. W ich udział włącza się także Związek Sybiraków z Jastrzębia-Zdroju, który nad losem wywiezionych rodaków pochylił się i w tym roku.

Obchody 82. rocznicy pierwszych deportacji do ZSRR w Jastrzębiu odbyły się na cmentarzu komunalnym przy ul. Okrzei, gdzie od lat mieści się pomnik ku czci Sybiraków. W kolejną rocznicę zapalono przed nim znicze, a także złożono kwiaty z napisem "pamiętamy".

Nie zabrakło także istotnych słów. Jak mówił Ryszard Czernecki, przewodniczący Koła Związku Sybiraków w Jastrzębiu-Zdroju, pamięć o tych wydarzeniach jest koniecznością.

- Należy o tym pamiętać, by przyszłe pokolenia nie popełniały tych samych błędów, co nasi przodkowie - zwrócił uwagę Ryszard Czernecki.

Szef związku dbającego o pamięć Sybiraków zwrócił także uwagę, żeby upamiętnianie tych ważnych rocznic i wydarzeń nie przerodziło się w nienawiść do osób i narodu, który za nimi stoi.

- Sztuka życia nie polega na zemście, tylko na szacunku dla drugiego człowieka, pomimo tego, że jest innego wyznania czy rasy. To też jest człowiek i o tym trzeba zawsze pamiętać. Przyszłe pokolenia, pamiętajcie: nigdy zemsty i nienawiści - podkreślał Ryszard Czernecki z jastrzębskiego Koła Związku Sybiraków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto