Związki zawodowe i zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej wypracowały porozumienie w sprawie podwyżek. Pensje w spółce wzrosną o ponad 15%

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Podwyżki będą obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku. Wypłacone pensje zostaną wyrównane.
Podwyżki będą obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku. Wypłacone pensje zostaną wyrównane. arc.
Wzrosną miesięczne wynagrodzenia pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Mogą oni liczyć na dokładnie 15,4% wzrost pensji. Działające w JSW Reprezentatywne Organizacje Związkowe porozumiały się z zarządem spółki co do podwyżki. Rozmowy w tym temacie toczyły się od blisko dwóch miesięcy. Początkowo związkowcy domagali się podwyżki aż o 25%!

Jest porozumienie związków zawodowych i zarządu w Jastrzębskiej Spółce Węglowej w sprawie podwyżek

Podczas kolejnej tury rozmów udało się osiągnąć porozumienie w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Osiągnęły je Reprezentatywne Organizacje Związkowe (ROZ) w skład których wchodzą: NSZZ Solidarność, Federację Związków Zawodowych Górników oraz ZZ "Kadra" oraz zarząd górniczego przedsiębiorstwa. Jak wynika z opublikowanego przez Jastrzębską Spółkę Węglową komunikatu, miesięczne wynagrodzenia wzrosną w niej o ponad 15%.

- Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. informuje, iż w dniu 8 lutego 2023 roku zostało zawarte porozumienie pomiędzy Zarządem JSW a reprezentatywnymi organizacjami związkowymi działającymi w spółce w sprawie wzrostu funduszu płac w 2023 roku. Zgodnie z zawartym Porozumieniem od 1 stycznia 2023 roku fundusz płac dla pracowników Spółki zostanie zwiększony o 15,4% - brzmi treść oficjalnego komunikatu JSW.

Związkowcy JSW: "Uzyskany wzrost wynagrodzeń uznaliśmy na dzień dzisiejszy za w miarę dobry i akceptowalny"

Przypomnijmy, że działające w Jastrzębskiej Spółce Węglowej związki zawodowe początkowo domagały się wzrostu podwyżek aż o 25%. Związkowcy argumentowali to inflacją.

- Inflacja na dzień dzisiejszy wynosi 17,5 procenta, a przewidywana inflacja w pierwszym kwartale 2023 roku ma znacznie przekroczyć poziom 20 procent ze względu na podwyżki cen benzyny, oleju napędowego i opałowego, gazu i prądu, które przełożą się na podwyżki cen innych produktów - przekonywali szefowie związków zawodowych wchodzących w skład ROZ, którzy podkreślali również, że JSW w minionym roku osiągnęła bardzo dobry wynik finansowy.

Ostatecznie związkowcy przyjęli niższą propozycję szefostwa spółki i oceniają ją jako "w miarę dobrą". - Co prawda nie uzyskaliśmy wnioskowanego wzrostu stawek płac zasadniczych o 25%, ale uzyskany wzrost wynagrodzeń w stosunku do poprzednich propozycji zarządu uznaliśmy na dzień dzisiejszy za w miarę dobry i akceptowalny - podkreślają przedstawiciele związków zawodowych.

Spór zbiorowy w JSW trwał ponad miesiąc. Pierwsze rozmowy toczyły się już w połowie grudnia

Podpisanie porozumienia związkowców i władz JSW oznacza, że w spółce zakończył się trwający od niemal początku roku spór dotyczący podwyżek pensji. Jeszcze dłużej, bo od połowy grudnia trwały rozmowy związków zawodowych z szefostwem spółki w tej kwestii.

W tym czasie odbywały się m.in. mediacje. Związkowcy nieustannie pozostawali przy swoim żądaniu podwyżki pensji o 25%. Zarząd z kolei najpierw nie przedstawiał żadnej propozycji. Następnie zaoferował z kolei wypłacenie nagrody i wzrost wynagrodzeń o 12%.

Podczas ostatniego spotkania mediacyjnego związkowcy obniżyli swoje żądania do 16%. Szefostwo JSW zaproponowało natomiast wspomniane 15,4%.

Jednocześnie, osiągnięcie porozumienia w JSW wiąże się z odwołaniem protestu, który związkowcy planowali przeprowadzić w Warszawie, pod siedzibą Ministerstwa Aktywów Państwowych, sprawującym pieczę nad JSW.

- Prawdziwym decydentem jest Ministerstwo Aktywów Państwowych i widać, że kulturalne rozmowy wymagają wsparcia w formie pracowników przed ministerstwem w Warszawie. Chcemy godnie zarabiać, a nasz głos musi zostać usłyszany - podkreślali związkowcy.

W siedzibach związków zawodowych w kopalniach JSW zbierali nawet zapisy na protest. Ten ostatecznie nie dojdzie do skutku, ale w opinii związkowców spore zainteresowanie wyjazdem wywarło presję na zarządzie. - To pomogło w uzyskaniu w miarę dobrego porozumienia - zauważają przedstawiciele ROZ.

JSW wyda na podwyżki ponad 0,5 miliarda. Związkowcy zapowiadają, że będą się domagać spełnienia jeszcze jednego postulatu

Jak wyliczają w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, górnicze przedsiębiorstwo wyda na podwyżki około 580 milionów złotych. I niewykluczone, że nie będą to jedyne koszty związane z żądaniami związkowców.

Ci zapowiadają bowiem, że w najbliższym czasie podniosą również temat wzrostu deputatu węglowego. To postulat, o którym związki zawodowe głośno mówiły już jakiś czas temu.

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto