Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Związki zawodowe i zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej wypracowały porozumienie w sprawie podwyżek. Pensje w spółce wzrosną o ponad 15%

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Podwyżki będą obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku. Wypłacone pensje zostaną wyrównane.
Podwyżki będą obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku. Wypłacone pensje zostaną wyrównane. arc.
Wzrosną miesięczne wynagrodzenia pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Mogą oni liczyć na dokładnie 15,4% wzrost pensji. Działające w JSW Reprezentatywne Organizacje Związkowe porozumiały się z zarządem spółki co do podwyżki. Rozmowy w tym temacie toczyły się od blisko dwóch miesięcy. Początkowo związkowcy domagali się podwyżki aż o 25%!

Jest porozumienie związków zawodowych i zarządu w Jastrzębskiej Spółce Węglowej w sprawie podwyżek

Podczas kolejnej tury rozmów udało się osiągnąć porozumienie w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Osiągnęły je Reprezentatywne Organizacje Związkowe (ROZ) w skład których wchodzą: NSZZ Solidarność, Federację Związków Zawodowych Górników oraz ZZ "Kadra" oraz zarząd górniczego przedsiębiorstwa. Jak wynika z opublikowanego przez Jastrzębską Spółkę Węglową komunikatu, miesięczne wynagrodzenia wzrosną w niej o ponad 15%.

- Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. informuje, iż w dniu 8 lutego 2023 roku zostało zawarte porozumienie pomiędzy Zarządem JSW a reprezentatywnymi organizacjami związkowymi działającymi w spółce w sprawie wzrostu funduszu płac w 2023 roku. Zgodnie z zawartym Porozumieniem od 1 stycznia 2023 roku fundusz płac dla pracowników Spółki zostanie zwiększony o 15,4% - brzmi treść oficjalnego komunikatu JSW.

Związkowcy JSW: "Uzyskany wzrost wynagrodzeń uznaliśmy na dzień dzisiejszy za w miarę dobry i akceptowalny"

Przypomnijmy, że działające w Jastrzębskiej Spółce Węglowej związki zawodowe początkowo domagały się wzrostu podwyżek aż o 25%. Związkowcy argumentowali to inflacją.

- Inflacja na dzień dzisiejszy wynosi 17,5 procenta, a przewidywana inflacja w pierwszym kwartale 2023 roku ma znacznie przekroczyć poziom 20 procent ze względu na podwyżki cen benzyny, oleju napędowego i opałowego, gazu i prądu, które przełożą się na podwyżki cen innych produktów - przekonywali szefowie związków zawodowych wchodzących w skład ROZ, którzy podkreślali również, że JSW w minionym roku osiągnęła bardzo dobry wynik finansowy.

Ostatecznie związkowcy przyjęli niższą propozycję szefostwa spółki i oceniają ją jako "w miarę dobrą". - Co prawda nie uzyskaliśmy wnioskowanego wzrostu stawek płac zasadniczych o 25%, ale uzyskany wzrost wynagrodzeń w stosunku do poprzednich propozycji zarządu uznaliśmy na dzień dzisiejszy za w miarę dobry i akceptowalny - podkreślają przedstawiciele związków zawodowych.

Spór zbiorowy w JSW trwał ponad miesiąc. Pierwsze rozmowy toczyły się już w połowie grudnia

Podpisanie porozumienia związkowców i władz JSW oznacza, że w spółce zakończył się trwający od niemal początku roku spór dotyczący podwyżek pensji. Jeszcze dłużej, bo od połowy grudnia trwały rozmowy związków zawodowych z szefostwem spółki w tej kwestii.

W tym czasie odbywały się m.in. mediacje. Związkowcy nieustannie pozostawali przy swoim żądaniu podwyżki pensji o 25%. Zarząd z kolei najpierw nie przedstawiał żadnej propozycji. Następnie zaoferował z kolei wypłacenie nagrody i wzrost wynagrodzeń o 12%.

Podczas ostatniego spotkania mediacyjnego związkowcy obniżyli swoje żądania do 16%. Szefostwo JSW zaproponowało natomiast wspomniane 15,4%.

Jednocześnie, osiągnięcie porozumienia w JSW wiąże się z odwołaniem protestu, który związkowcy planowali przeprowadzić w Warszawie, pod siedzibą Ministerstwa Aktywów Państwowych, sprawującym pieczę nad JSW.

- Prawdziwym decydentem jest Ministerstwo Aktywów Państwowych i widać, że kulturalne rozmowy wymagają wsparcia w formie pracowników przed ministerstwem w Warszawie. Chcemy godnie zarabiać, a nasz głos musi zostać usłyszany - podkreślali związkowcy.

W siedzibach związków zawodowych w kopalniach JSW zbierali nawet zapisy na protest. Ten ostatecznie nie dojdzie do skutku, ale w opinii związkowców spore zainteresowanie wyjazdem wywarło presję na zarządzie. - To pomogło w uzyskaniu w miarę dobrego porozumienia - zauważają przedstawiciele ROZ.

JSW wyda na podwyżki ponad 0,5 miliarda. Związkowcy zapowiadają, że będą się domagać spełnienia jeszcze jednego postulatu

Jak wyliczają w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, górnicze przedsiębiorstwo wyda na podwyżki około 580 milionów złotych. I niewykluczone, że nie będą to jedyne koszty związane z żądaniami związkowców.

Ci zapowiadają bowiem, że w najbliższym czasie podniosą również temat wzrostu deputatu węglowego. To postulat, o którym związki zawodowe głośno mówiły już jakiś czas temu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto