Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Edukacja domowa. Jednak wróci rejonizacja? „Chcemy ograniczyć obchodzenie obowiązku szkolnego”

OPRAC.:
Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Rejonizacja edukacji domowej w Polsce znowu wraca do dyskusji
Rejonizacja edukacji domowej w Polsce znowu wraca do dyskusji Unsplash
Liczba uczniów w edukacji domowej w Polsce rośnie dynamicznie, przekraczając obecnie ponad 42 tysiące, co stanowi prawie 1 proc. ogółu uczniów. To ponad dwukrotny wzrost w ciągu dwóch lat. Jednakże, Ministerstwo Edukacji i Nauki wyraża zaniepokojenie, zauważając, że nie wszystkie przypadki edukacji domowej są pozytywne. W wywiadzie, który ukazał się w poniedziałek 10 lipca, szef MEiN mówił o zmianach w przepisach, które powinny powrócić, a zostały zawetowane. Chodzi m.in. o rejonizację edukacji domowej.

Spis treści

Ilu jest uczniów w edukacji domowej w Polsce?

Z raportu Ministerstwa Edukacji i Nauki nt. edukacji domowej w Polsce wynika, że dzieci uczących się w domu to grupa prawie 1 proc. wszystkich uczniów (ok. 42 tys.), czyli ponad dwukrotnie więcej niż dwa lata temu.

W wywiadzie dla tygodnika „Do Rzeczy” minister edukacji i nauki wyznał, że obecnie nie jest to powód do zadowolenia. Zdaniem szefa resortu jest „wręcz przeciwnie, ponieważ nie mówimy tu wyłącznie o właściwej edukacji domowej”.

Edukacja domowa, czy patologia? Szef MEiN wyjaśnia

Minister Czarnek dodał, że „gdyby tak było [byłaby to edukacja domowa - przy. red.], to byłby to powód do zadowolenia”.

Świadczyłoby to o tym, że rodzice coraz częściej mają warunki, czas i środki finansowe, by brać bezpośrednio odpowiedzialność za edukację swoich dzieci - zauważył minister.

Jednak jego zdaniem, „te 42 tys. to nie jest niestety tylko właściwa edukacja domowa”. Dopytywany wyjaśnił, że „niestety, w części także patologia, która wyrosła na edukacji domowej, korzystając z przepisów o edukacji domowej (...) Mówimy przede wszystkim o tzw. szkołach w chmurze, które mają po kilkanaście tysięcy uczniów, z których wielu, zwłaszcza w szkołach ponadpodstawowych, omija obowiązek szkolny, korzystając z przepisów o edukacji domowej” - podkreślił szef MEiN.

Trzeba więc rozróżnić te dwie rzeczy. Edukację domową niezwykle szanuję i dlatego na samym początku swojego urzędowania podniosłem finansowanie edukacji domowej z poziomu 0,6 do 0,8. Co więcej, bronię tego poziomu finansowania przed zakusami samorządowców, którzy żądają ode mnie, bym obniżył to finansowanie do poziomu 0,2 lub 0,4. Musimy jednak stworzyć przepisy, które będą ograniczały patologię, i takie przepisy były w ustawie zawetowanej przez prezydenta - wyjaśnił Czarnek

Rozwiązaniem rejonizacja edukacji domowej

W rozmowie szef resortu edukacji ocenił, że rozwiązaniem takich problemów będzie „stacjonarne przeprowadzanie egzaminów klasyfikacyjnych ze zgłoszeniem do kuratorium oświaty, aby mogło ono zaplanować wizytę, oraz rejonizacja do województwa macierzystego i sąsiedniego”. Wówczas, jak wyjaśnił „w Szkole w Chmurze zostaliby klasyczni edukatorzy domowi”.

Przypomnijmy, że w 2023 roku, a także rok wcześniej, na początku 2022 roku prezydent zawetował tzw. ustawę Lex Czarnek, która m.in. zmieniała zasady edukacji domowej (czyli spełniania obowiązku szkolnego poza szkołą) w Polsce. Chodziło wówczas o rejonizację, czyli możliwość bycia zapisanym przez ucznia do szkoły w swoim województwie, a także ograniczenie liczebności uczniów, których dana szkoła mogłaby mieć pod swoją pieczą w ramach edukacji domowej.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Edukacja domowa. Jednak wróci rejonizacja? „Chcemy ograniczyć obchodzenie obowiązku szkolnego” - Strefa Edukacji

Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto