Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia Jastrzębia: 100. rocznica urodzin słynnego lekarza uzdrowiskowego

Dariusz Mazur
Historia Jastrzębia: 100. rocznica urodzin słynnego lekarza uzdrowiskowego. Z tej okazji, sylwetkę dr Heriberta Schmidta przybliża Dariusz Mazur.

Historia Jastrzębia: 100. rocznica urodzin słynnego lekarza uzdrowiskowego

W marcu przypada setna rocznica urodzin Heriberta Schmidta, który w czasie niemieckiej okupacji pełnił funkcję lekarza w jastrzębskim uzdrowisku. Dr Heribert Mattäus Albert Schmidt przyszedł na świat 1 marca 1914 r. w miejscowości Göttelborn. Był synem nauczyciela Nikolausa Aloisa Schmidta i Margarethe z domu Woll. Studiował w Rostoku i Heidelbergu.

Do Jastrzębia trafił jako młody lekarz i tu poznał swoją przyszłą żonę Elvine Schuhmacher, która urodziła się 22 lutego 1912 r. w Reichenbach, w rodzinie Emila i Idy z domu Obert. Byli jednymi z wielu, których połączyła wojenna zawierucha. W Jastrzębiu zamieszkali w opuszczonej willi dra Stanisława Typrowicza.

Tu swój gabinet miał dr Schmidt, natomiast jego przyszła żona urzędowała w należącej do Roberta Malchera willi Anna. Przysięgę małżeńską złożyli w Jastrzębiu 1 maja 1942 r., a niespełna rok później 22 marca 1943 r. na świat przyszedł ich pierwszy syn Klaus Alfred, który poszedł w ślady rodziców i też został lekarzem. Powołując się na matkę podał informację, że jego ojciec uratował przed wywózką do KL Auschwitz swojego kierowcę, a jego nianią była niejaka pani Gabrysia. Niemal dokładnie rok później 16 marca 1944 r. Elvine powiła córkę Irmgard. Poród nastąpił w rodzinnej miejscowości matki pani doktor -Ettlingen. Później dr Schmidt doczekał się jeszcze czwórki dzieci: Gerlinde, Martin, Verena i Ursula (dwoje ostatnich z drugą żoną).

Po zakończeniu wojny dr Schmidt wraz z rodziną osiadł w Schwäbisch Gmünd, gdzie pracował jako lekarz ogólny do 1952 r. W tym czasie zainteresował się wschodnimi metodami leczenia. W 1950 r. pobierał nauki akupunktury u de La Fuye´a w Paryżu, a 18 listopada 1951 r., wraz z Gerhardem Bachmannem i Erichem Stiefvaterem, założył „Gesellschaft für Akupunktur“ (później przemianowany na „Deutsche Ärztegesellschaft für Akupunktur – DÄGfA“), któremu przewodniczył w latach 1967-1970. Aby pogłębić swoją wiedzę przeniósł się do Japonii, gdzie w latach 1953-1954 studiował metody terapii akupunktury i klasycznego ziołolecznictwa. Po powrocie do kraju zamieszkał w Stuttgarcie. W wolnym czasie studiował malarstwo (akwarela była jego ulubioną techniką) na Wyższej Szkole Sztuki (Staatliche Akademie der Bildenden Künste Stuttgart).

Swej pasji oddawał się podczas pobytu w swoim domku letniskowym na Ibizie. W 1954 r. założył Forschungsgemeinschaft für Ostasiatische Medizin (Towarzystwo Badania Medycyny Wschodnioazjatyckiej). W 1979 r. przeprowadził się ze Stuttgartu do Chur w Szwajcarii, gdzie zmarł 7 marca 1995 r. Był cenionym i szanowanym lekarzem oraz nauczycielem. W dorobku dra Schmidta znajduje się szereg publikacji w tym wydana w 1978 r. książka "Akupunkturtherapie nach der Chinesischen Typenlehre”.

Powyższy tekst powstał w dużej mierze dzięki ogromnemu zaangażowaniu pani Britty Wuttke (lekarka, pisarka oraz honorowy obywatel Międzyzdrojów), która poruszyła niebo i ziemię, aby zdobyć jak najwięcej informacji, w tym wspomnienia przyjaciół, studentów i syna dra Schmidta.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto