Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KWK Moszczenica: Co stanie się z budynkami po niedziałającej kopalni?

Katarzyna Spyrka
arc
Niedziałająca od 13 lat KWK Moszczenica może jeszcze zyskać drugie życie. Wprawdzie kilka budynków na terenie niedziałającego zakładu m.in. w cechowni, czy po administracji, dzierżawionych jest przez prywatne firmy, ale kilka obiektów jeszcze nie zostało zagospodarowanych, choć pomysły są ciekawe.

KWK Moszczenica: Co stanie się z budynkami po niedziałającej kopalni?

- Już kilka lat temu proponowaliśmy z grupą radnych, żeby zagospodarować wieżę po byłym szybie kopalni. Był pomysł, żeby powstał tam taras widokowy czy kawiarenka. Widoki z góry byłyby bardzo ładne - przyznaje radny Jerzy Lis. Pomysł wielu się podobał, ale jak się dowiedzieliśmy kilka dni temu, szanse na jego realizację są niestety marne.

- Szyb został sprzedany prywatnej firmie Energo-Eko, która zajmuje się utylizacją odpadów. Firma ta będzie chciała przeznaczyć budynek prawdopodobnie na prowadzenie swojej działalności, więc przekształcanie wieży w miejską atrakcję raczej nie wchodzi w grę - poinformował nas Marian Jarosz, prezes Strefy Aktywności Gospodarczej w Jastrzębiu-Zdroju, która zajmuje się m.in. rewitalizacją terenów po byłej KWK Moszczenica.

- Jedyny obiekt, który jeszcze może się doczekać przekształcenia w miejsce, które będzie służyło wszystkim mieszkańcom jest stara łaźnia - dodaje Jarosz. Nie od dziś jednak wiadomo, że akurat ten budynek jest w stanie opłakanym. Szyby są tu wybite, większa część sprzętu i pozostałości zostały wykradzione. Swego czasu zadomowili się tu bezdomni.

- Łaźnia wymaga bardzo kosztownego remontu. Akurat to pomieszczenie jest własnością miasta i to od włodarzy Jastrzębia zależy, co się z tym miejscem dalej stanie - zastanawia się Marian Jarosz. Władze póki co w łaźnię nie inwestują, choć pomysły na jej zagospodarowanie mają. Miałoby tu powstać Centrum Naukowo - Badawcze i Innowacyjne oraz Wspierania Przedsiębiorczości, Centrum Edukacji Technicznej dla mieszkańców Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego.

Pod długo nazwą kryje się mnóstwo atrakcji. Co konkretnie?
W ramach realizacji projektu w łaźni miałoby mieć siedzibę Centrum Naukowo-Badawcze i Innowacyjne; Klaster Technologiczny związany z węglem, koksem i metanem, pracownie edukacyjne oparte na doświadczeniach fizyczno-chemicznych ( np. wydobywanie węgla, spalanie metanu, koksu, poznanie schematu rozszczepienia światła, waga ciała na różnych planetach, ochrona środowiska).

Działalność edukacyjna centrum ma zachęcić młodzież do obierania w przyszłości ścisłych zawodów inżynierskich, co w dalszej perspektywie ma przygotować wyspecjalizowaną kadrę dla przedsiębiorstw z terenu Subregionu Zachodniego.

Oprócz tego w łaźni mogłoby powstać Muzeum Porozumienia Jastrzębskiego, Solidarności, Węgla i Koksu, Centrum Kongresowo-Hotelowe a nawet ścianka wspinaczkowa
Od pomysłów w głowie się kręci niejednemu jastrzębianinowi, ale póki co, na tym się kończy. Miasto stara się bowiem o dotację z Unii Europejskiej na rewitalizację pokopalnianych terenów z funduszy na lata 2014-2020. Decyzja jednak jeszcze nie zapadła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto