Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wzruszająca podróż po Jastrzębiu-Zdroju. Zdjęcia sprzed 40 laty. Kto pamięta jeszcze takie miasto? Rozpoznasz te ulice? Zobaczcie ZDJĘCIA

RL
Tak wyglądało Jastrzębie-Zdrój w drugiej połowie XX wieku
Tak wyglądało Jastrzębie-Zdrój w drugiej połowie XX wieku NAC, Galeria Historii Miasta
Jastrzębie sprzed lat... Osiedla dopiero co powstawały, szkoły i przedszkola, zaś w 1971 roku oddano do użytku nowoczesną halę sportową. Przybywało mieszkańców, zaś w mieście działało kilka kopalń. Takie było Jastrzębie-Zdrój jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Zobaczcie miasto na starych fotografiach!

Zobaczcie te zdjęcia - kliknijcie TUTAJ!

Sentymentalna podróż po Jastrzębiu-Zdroju

Choć historia Jastrzębia sięga dawnych czasów, miasto już jako Jastrzębie-Zdrój otrzymało prawa miejskie w 1963 roku. Wówczas składało się ze Zdroju i Jastrzębia Dolnego. W 1973 dołączono do miasta sołectwo Jastrzębie Górne. Miasto zaczęło się rozrastać, zaś już kilkanaście lat później, w granicach miasta funkcjonowało aż pięć kopalń: Jastrzębie, Moszczenica, Borynia, Zofiówka i Pniówek.

Budowano nowe osiedla, powstawały kolejne bloki, szkoły i przedszkola. Miasto tętniło życiem i stawało się areną ważnych wydarzeń. 3 września 1980 roku to właśnie w cechowni kopalni Zofiówka (niegdyś Manifest Lipcowy), podpisano tzw. „Porozumienie Jastrzębskie”.

- W wyniku reformy górnictwa, dzięki stworzeniu przedsiębiorcom dobrych warunków do inwestowania, w ostatnim czasie miasto zmieniło swoje oblicze. Nastąpił dynamiczny rozwój sektora prywatnego. Pojawiły się nowe branże m.in. produkcja artykułów spożywczych, materiałów budowlanych, przetwórstwo tworzyw sztucznych - czytamy na stronie miasta.

W mieście rozwijał się handel, powstawały nowe obiekty.

- Jeszcze kilka lat temu mnożyły się w Jastrzębiu skargi na brak sieci handlowo-usługowej, co powodowało trudności w zaopatrzeniu mieszkańców poszczególnych osiedli. W tym zakresie nadrobiono już wiele zaległości i dziś spotykamy się ze skargami handlowców, którzy obawiają się konsekwencji niewykorzystania planów obrotowych. Oczywiście w Jastrzębiu nie ma jeszcze dużych domów handlowych, ale i te powstaną niebawem - pisał w 1973 roku J. Sławik.

W 2023 roku, Jastrzębie-Zdrój obchodzi swoje 60-lecie. Przez te lata w mieście wiele się zmieniło, dlatego zapraszamy Was do sentymentalnej podróży po Jastrzębiu-Zdroju na starych i kolorowych fotografiach!

Tak wyglądało Jastrzębie-Zdrój w drugiej połowie XX wieku

Wzruszająca podróż po Jastrzębiu-Zdroju. Zdjęcia sprzed 40 l...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto