Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ornontowice, Jastrzębie, Suszec: Oddadzą miliony? Podatek od kopalnianych wyrobisk do zwrotu?

Jacek Bombor
Podziemne wyrobiska nie powinny być opodatkowane - uznał sąd
Podziemne wyrobiska nie powinny być opodatkowane - uznał sąd Arkadiusz Gola
Gmina Ornontowice, pod którą fedruje kopalnia Budryk, niesłusznie wyegzekwowała od Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) ponad 8 mln zł z tytułu spornego podatku od nieruchomości za podziemne wyrobiska górnicze.

Takie orzeczenie wydał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. I choć wyrok nie jest prawomocny, po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, który był korzystny dla kopalń w tej materii, Ornontowice jako pierwsze będą najpewniej musiały zwrócić kasę - a to prawie połowa ich rocznego budżetu!

W JSW przyznają, że otwarła się droga do odzyskania łącznie od kilku gmin, m.in. Mszany, Suszca, Jastrzębia, 170 mln podatków, które spółka płaciła z tego tytułu przez ostatnie lata. I nie będą się wahać, by to zrobić, o ile kolejne wyroki sądów będą podobne.

- Po otrzymaniu wezwania do zapłaty pod groźbą egzekucji podatek płaciliśmy, ale od razu kierowaliśmy sprawę do sądu. Teraz, a więc po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, kolejne sprawy będą wznawiane - wyjaśnia Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzecznik JSW. I przyznaje, że Ornontowice zawsze jako pierwsze domagały się pieniędzy i nie godziły się na przyjęcie weksli czy gwarancji bankowych, co ze względu na wątpliwości prawne byłoby bezpieczniejszym dla obu stron rozwiązaniem.

Kazimierz Adamczyk, wójt Ornontowic, nie kryje irytacji i uważa, że podobne rozstrzygnięcia mogą po prostu utopić małe miasteczka górnicze.

- A niech komornik zlicytuje domy kultury, drogi, szkoły, chodniki. Przecież my tych pieniędzy nie przejadaliśmy, służą na co dzień 5800 mieszkańcom. Uważam, że ten podatek naliczono słusznie. Nie zostały jeszcze wyczerpane wszystkie możliwości prawne. Będziemy walczyć - mówi nam wójt.

Największe miasto, Jastrzębie-Zdrój, czeka na wynik sądowych batalii na razie ze spokojem. - Nie znamy szczegółów uchylenia decyzji. Na razie czekamy na nasze rozstrzygnięcia, które są zawieszone w SKO - nie traci zimnej krwi Krzysztof Baradziej, wiceprezydent Jastrzębia-Zdroju.

Atmosfera niepewności panuje w Suszcu. Wójt Marian Pawlas szacuje, że jego gmina w ramach podatku od podziemnej infrastruktury dostała w ostatnich latach 12 mln złotych, to… jedna trzecia budżetu. Razem z odsetkami byłoby do oddania około 16 mln, to tyle, ile wy-noszą roczne wydatki na wynagrodzenia we wszystkich jednostkach budżetowych gminy!

- Nawet sobie nie wyobrażam, żeby mogło dojść do sytuacji, byśmy mieli oddać pieniądze. To nie nasza wina, a ustawodawcy - uważa wójt.


VIA SILESIANA - POPRZYJ NASZA AKCJĘ NADANIA TEJ NAZWY DLA AUTOSTRADY A4
SPIS POWSZECHNY: 400 TYS. OSÓB WPISAŁO NARODOWOŚĆ ŚLĄSKĄ [WYNIKI NIEOFICJALNE]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto