18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W rybnickim teatrze wręczono 13 statuetek Czarnych Diamentów

Katarzyna Śleziona
Dzisiaj w Teatrze Ziemi Rybnickiej wręczono "Czarne Diamenty", jedne z najważniejszych nagród gospodarczych na Śląsku. Prestiżowe statuetki, symbolizujące pracujących ludzi oraz węgiel - bogactwo naszej ziemi, już po raz czternasty przyznała Izba Przemysłowo-Handlowa Rybnickiego Okręgu Przemysłowego.

- "Czarne Diamenty" trafiają tylko do wybranych, którzy potrafią łączyć polski biznes, politykę, gospodarkę, edukację z wielkim światem, a także dbają o pracowników i środowisko naturalne, walczą z bezrobociem, wprowadzają innowacyjne technologie do swoich firm, wspierają inicjatywy kulturalne, sportowe i charytatywne. To wyróżnienie dla firm za wysoką jakość polskich produktów, usług i technologii - mówi Andrzej Żylak, prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Rybnickiego Okręgu Przemysłowego.

W tym roku przyznano trzy Nagrody Specjalne "Czarnego Diamentu". Otrzymali je: Joanna Strzelec-Łobodzińska, prezes Zarządu Kompanii Węglowej S.A., a także Piotr Litwa, prezes Wyższego Urzędu Górniczego i profesor Andrzej Karbownik, rektor Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Na gali wręczono też 10 statuetek "Czarnego Diamentu". Otrzymały je 4 instytucje i 6 firm.

Nagrodzone instytucje to: Fundacja Rodzin Górniczych, Centrum Kształcenia Inżynierów Politechniki Śląskiej w Rybniku, Zespół Tańca Ludowego „PRZYGODA” oraz Wojewódzki Sztab Wojskowy w Katowicach i jego szef płk mgr inż. Krzysztof Radwan, Fundacja Rodzin Górniczych. Nagrodzone firmy to: „ARTECH RYBNIK” Sp. Z o.o. – Rybnik, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. – Jastrzębie-Zdrój, Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe „REMASZ” Sp. z o.o. – Gliwice, Śląskie Centrum Florystyczne „REKPOL” s.c. – Turza Śląska, zakład Usługowo Handlowy TERMOSPEC Sp. z o.o. – Żory i Zakłady Techniki Komunalnej Sp. z o.o. – Żory.

- Cieszymy się z nagrody. To kolejne, po laurze "Lidera Przedsiębiorczości w powiecie wodzi-sławskim", wyróżnienie w tym roku. Receptą na sukces naszego przedsiębiorstwa jest motto "zadowolenie każdego klienta", a także wykwalifikowani pracownicy oraz dobry jakościowo i cenowo towar - powiedział nam Zenon Rek, właściciel Śląskiego Centrum Florystycznego "REKPOL" s.c. z Turzy Śląskiej, jeden z laureatów.

Wszyscy zgodnie podkreślali, że nagrodę "Czarny Diament" zawdzięczają pracy całego zespołu pracowników. - Nie byłoby tego sukcesu, gdyby nie praca całego mojego zespołu. Istotnabyła także współpraca ze środowiskiem samorządowym i górniczym. Udało nam się znaleźć wspólny język, co przez lata przynosiło efekty. W ubiegłym roku na terenie Śląska pozyskaliśmy ponad 900 osób, które zasiliły Narodowe Siły Rezerw. A to jest sukces - powiedział nam płk mgr inż. Krzysztof Radwan, szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach, jeden z nagrodzonych.

Bo sukces ma wiele twarzy i różne drogi do niego prowadzą. - Odnosimy sukcesy, bo przestrzegamy zasad rzetelnego biznesu, funkcjonując w otoczeniu swoich partnerów i wyznając zasadę, że "klient to biznes" - mówi dr inż. Piotr Łuska, prezes Zarządu Zakładu Usługowo-Handlowego TERMOSPEC Sp. z o.o. z Żor. Dodaje, że liczy się także środowisko. - Dlatego staramy się promować przyjazne zachowania wobec otoczenia i przyrody. Stawiamy na technologie energii odnawialnej, bo ekologicznie dziś znaczy również ekonomicznie - dodaje Piotr Łuska.

Jakie rady laureaci Diamentów dają tym, którzy dopiero zaczynają rozkręcać biznes? - Młodym przedsiębiorcom życzę, aby mieli w sobie wiele samozaparcia, aby realizowali się w biznesie i odważnie stawiali czoło problemom. Sukces każdej firmy zależy też od dobrych pracowników. Trzeba w nich stale inwestować - radzi Jolanta Pasierbek, prezes Zakładów Techniki Komunalnej Spółka z o.o. z Żor.

Współgospodarzem gali "Czarnych Diamentów" było miasto Racibórz. Honorowy patronat objęli Ministerstwo Gospodarki i "Dziennik Zachodni".

NAGRODY SPECJALNE DLA NAJLEPSZYCH:

Joanna Strzelec-Łobodzińska, prezes Zarządu Kompanii Węglowej S.A.

W przededniu Barbórki moja nagroda "Czarnego Diamentu" może być dedykowana tylko i wyłącznie wszystkim pracownikom Kompanii Węglowej S.A. - firmy, którą mam zaszczyt kierować. To praca wszystkich pracowników Kompanii Węglowej S.A. - tych 60 tysięcy osób, ciężka i odpowiedzialna, podnosi prestiż etosu polskiego górnictwa. Dlatego to jest nagroda dla ich ciężkiej pracy. W plejadzie moich bardzo znaczących wyróżnień i nagród, "Czarny Diament" zajmie jedno z najważniejszych miejsc. Trochę jestem przerażona tylko wagą nagrody - podobno waży ponad 10 kilogramów.

Piotr Litwa, prezes Wyższego Urzędu Górniczego.
Celem naszej działalności jest budowa pozytywnego wizerunku polskiego górnictwa. To dbałość o warunki pracy, czy ochronę środowiska. "Czarny Diament" to podsumowanie mojej pracy zawodowej w górnictwie, w tym 20-letniej pracy w organach nadzoru górniczego, przechodząc wszystkie szczeble kariery zawodowej, od inspektora po prezesa wyższego urzędu górniczego i łączę to z 90-leciem naszej instytucji. Taki jubileusz obchodzimy w tym roku. W jego ramach promujemy hasło "górnictwo z zasadami", które będzie zapewni zrównoważony rozwój Górnego Śląska i całego kraju.

Profesor Andrzej Karbownik, rektor Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
"Czarny Diament" to dla mnie ogromne wyróżnienie i zaszczyt. Diament to wiadomo węgiel, w najczystszej swojej postaci. Dla mnie osobiście ta nazwa symbolizuje śląski węgiel. Cieszę się, że zostałem nagrodzony tą cząstką śląskiego węgla, wydobywanego w bardzo trudnych warunkach, w zwoju górniczej pracy. Młodym przedsiębiorcom na starcie ich kariery zawodowej chciałby powiedzieć, że mogą znaleźć swoje miejsce w każdej dziedzinie życia, jaką się zajmują. Wymaga to od nich tylko odrobiny talentu, dużego zaangażowania i ogromnej pracy. to wszystko razem przy dużym uporze i wytrwałości zazwyczaj przynosi efekty. KAKA

Wypowiedzi kilku innych laureatów...

Jolanta Pasierbek, Prezes Zakładów Techniki Komunalnej Sp. z o.o. - Żory
Sukcesem naszej firmy jest to, że od wielu lat działamy na rynku. Z jednej strony bazujemy na doświadczeniu i tradycji – początki działalności naszych poprzedników sięgają lat 70. XX wieku. Jako spółka prawa handlowego istniejemy od 1 maja 2008 roku. W stu procentach właścicielem ZTK jest gmina miejska Żory. W związku z tym, że tak długo utrzymujemy się na rynku, mamy wielu pracowników z wieloletnim doświadczeniem, a to procentuje wysoką jakością usług. Z drugiej strony kadra zarządzająca jest wysoko wykwalifikowana. Wszyscy nasi pracownicy mają na bieżąco szkolenia. Każdego roku inwestujemy także w sprzęt.
Od ponad roku działamy też w oparciu o Zintegrowany System Zarządzający Jakością i Zarządzania Środowiskowego. To potwierdzenie prawidłowości procedur, stosowanych u nas od lat. W ubiegłym roku dostaliśmy też nagrodę „Liga 5”, przyznaną przez Żorską Izbę Gospodarczą za szczególne osiągnięcia w 2011 roku i za przestrzeganie obyczajów kupieckich. Poza tym w tym roku lokalna społeczność oddała na ZTK swoje głosy, przyznając jej drugie miejsce w konkursie na „Firmę Przyjazną Mieszkańcom”. W tym roku otrzymaliśmy też tytuł „Jakość Roku” w dziedzinie ekologii w ogólnopolskim konkursie, promowanym przez „Rzeczpospolitą”. Wręczenie nagród odbędzie się na przełomie listopada i grudnia.
Młodym przedsiębiorcom życzę, aby mieli w sobie wiele samozaparcia i aby potrafili stawiać czoło problemom. Młodzi ludzie są bardzo otwarci i nie widzą problemów, jakie stwarza kapitalistyczna rzeczywistość. Wielką barierą do osiągania sukcesów są też często zawiłe przepisy – podatkowe i zamówień publicznych. Ich znajomość wymaga sporej wiedzy i doświadczenia. Każdy młody przedsiębiorca musi też pamiętać, że dobra firma bazuje na dobrych pracownikach, zarówno wykwalifikowanego szefostwa, szczebla średniego pracowników i pozostałych. Jeśli cała załoga pracowników z wielkim zaangażowaniem będzie wykonywać swoje obowiązki, to wytworzy się zysk w firmie, a to zaowocuje sukcesem. KAKA

Zenon Rek, właściciel Śląskie Centrum Florystyczne „REKPOL” s.c. – Turza Śląska

Cieszymy się z nagrody „Czarny Diament”. To kolejna, po laurze „Lidera Przedsiębiorczości w powiecie wodzisławskim”, wyróżnienie w tym roku. Receptą na sukces naszego przedsiębiorstwa jest motto „zadowolenie każdego klienta”, a także wykwalifikowani pracownicy oraz dobry jakościowo i cenowy towar. Jesteśmy firmą rodzinną – pracuję z moimi synami. Ciągle się rozwijamy, uczestniczymy w szkoleniach. Mamy znakomitych pracowników, których chwalimy i odpowiednio wynagradzamy, ale gdy zajdzie potrzeba, to też ganimy. Coraz bardziej otwieramy się na rynek zachodni. Kwiaty i akcesoria florystyczne sprowadzamy z Holandii, ale także z Ameryki i Afryki. Cieszymy się z tego, że nasi klienci chwalą nas za wysoką jakość usług. Młodym przedsiębiorcom życzę, aby mieli w sobie dużo samozaparcia i wytrwale dążyli do postawionego sobie celu. Nie mogą zniechęcać się porażkami i muszą ciągle iść do przodu. Powinni też wprowadzać wiele innowacji w swoich firmach i inwestować w swoich pracowników. KAKA

Piotr Chwołka – Prezes Zarządu i Marcin Szweda, prokurent – „ARTECH RYBNIK" Sp. z o.o.
Osiągnęliśmy sukces…
Udzielamy najbardziej lakonicznej odpowiedzi, ale nade wszystko prawdziwej – bo ciężko pracowaliśmy na tego rodzaju sukces i będziemy dalej ciężko pracowali, aby te sukcesy mogły się powtarzać.
Jesteśmy dobrym przedsiębiorstwem, bo przyświeca nam zasada, że....
Najważniejszym potencjałem firmy są ludzie ją tworzący i pomysł na biznes, dalej zawansowanie techniczne i kapitał.
Młodym przedsiębiorcom, którzy marzą o sukcesie radzilibyśmy...
Aby nie wpisywali się w zasadę: szybko-łatwo-dużo, gdyż źle wróży to im samym i firmie na przyszłość. KUB

Bogdan Ćwięk, prezes Fundacji Rodzin Górniczych
ma jedną żelazną zasadę, dzięki której udaje mu się osiągać sukcesy. - Dużo uśmiechu i sympatii do ludzi i ciepłych słów, to właściwie wystarczy, żeby z sukcesem nie tylko zyskać sobie sympatię podopiecznych fundacji, ale także naszych darczyńców - przyznaje prezes Ćwięk i dodaje, że tylko imając się tej zasady udaje mu się pozyskać 200 darczyńców rocznie. Działamy dopiero 15 lat, a ludzie mają do nas zaufanie, to jest kwestia podtrzymywania wyłącznie pozytywnych relacji. KASIA

Płk. Krzysztof Radwan, szef wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach
Nie byłoby tego sukcesu, gdyby nie praca całego mojego zespołu, a także współpracy ze środowiskiem samorządowym i górniczym. Udało nam się znaleźć wspólny język, co przez lata przynosiło efekty. W ubiegłym roku na terenie Śląska pozyskaliśmy ponad 900 osób, które zasiliły Narodowe Siły Rezerwy. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie promocja, organizowane przez nas festyny i liczne spotkania. ALEK

Piotr Łuska, Prezes Zarządu Zakładu Usługowo Handlowego TERMOSPEC Sp. z o o. z Żor

Osiągamy sukces bo w swojej działalności wdrażamy nowatorskie rozwiązania, promujemy wysoką jakość produktu, usług i serwisu, rzetelnie wywiązujemy się z realizacji zawartych kontraktów. Budujemy dobry klimat współpracy z załogą. W procesie technologicznym i otoczeniu środowiska dbamy o ład, porządek i ekologię.
Staramy się być dobrym poprzez przestrzeganie zasad rzetelnego biznesu, funkcjonując w otoczeniu swoich partnerów wiarygodnie z szacunkiem dla klienta wyznając zasadę, że „klient to biznes”. Na terenie swojej działalności promujemy przyjazne zachowanie wobec otoczenia i środowiska przyrody. Realizujemy dynamicznie technologie energii odnawialnej (pomp ciepła) dając przykład, że ekologicznie może być również ekonomicznie.
Życzę młodym przedsiębiorcom działać rozważnie w oparciu o wiedzę i dobre przykłady, dobrze kalkulować ryzyko biznesowe, cierpliwość w dochodzeniu do swoich celów, otaczać się mądrymi i przyjaznymi ludźmi oraz wyznawać zasadę naszej firmy wg powiedzenia. Antoine de Saint-Exupéry, że „wielkość pracy zawodowej może polegać głównie na tym że łączy ludzi”, co pomaga budować dobry klimat pracy wśród załogi i otoczenia. KAKA

Pomagają rodzinom dotkniętym tragedią
Fundacja Rodzin Górniczych - Bogdan Ćwięk, prezes Zarządu
W tym roku FRG obchodzi 15-lecie swojej działalności. Fundacja wspiera tych, którzy stracili bliskich pracujących w górnictwie. Zapewnia im wsparcie edukacyjne, stypendia dla uczniów i studentów, finansuje wypoczynek dla rodzin górniczych, a także opłaca rehabilitację zdrowotną inwalidów górniczych. Aktualnie pod opieką Fundacji znajduje się około 5 tysięcy osób. Do końca 2011 r. pomoc przekazana rodzinom górniczym wyniosła ok. 15 mln złotych.

Centrum kształci najlepszych inżynierów
Centrum Kształcenia Inżynierów Politechniki Śląskiej w Rybniku - Antoni Motyczka, dyrektor
50 lat temu z inicjatywy władz Politechniki Śląskiej oraz Rybnickiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego powołano w Rybniku Ośrodek Stacjonarno-Zaoczny Politechniki Śląskiej, w którym studia podjęły 162 osoby. Po przeobrażeniach organizacyjnych Ośrodek przyjął nazwę Centrum Kształcenia Inżynierów. Dziś w Centrum kształci się ponad 1800 studentów. Do tej pory mury uczelni opuściło ok. 8500 absolwentów.

Kultywują tradycje ludowe na Górnym Śląsku
Zespół Tańca Ludowego "Przygoda" - Anita Geratowska, dyrektor zespołu
Zespół istnieje od 1972 r., działa jako Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Rybniku. Członkami ponad 600-osobowego zespołu są dzieci i młodzież ziemi rybnicko-wodzisławskiej. W programie kultywują tradycje ludowe Górnego Śląska oraz innych regionów Polski. Zespół posiada dwie grupy reprezentacyjne: dziecięcą i młodzieżową. Występuje w kostiumach zgodnych z tradycją ludową. W skład zespołu wchodzi ceniona kapela ludowa. Zespół koncertuje w kraju i za granicą.

Służba wojskowa przeciw bezrobociu młodych
Wojewódzki Sztab Wojskowy w Katowicach i jego szef płk mgr inż. Krzysztof Radwan
Wojewódzkim Sztabem Wojskowym w Katowicach od grudnia 2010 roku kieruje płk mgr inż. Krzysztof Radwan. Pod jego kierunkiem nastąpił wzrost jakości szkolenia poprzez wprowadzenie zajęć zintegrowanych. WSW i podległe Wojskowe Komendy Uzupełnień prowadzą skuteczne formy pozyskiwania młodych ludzi do Narodowych Sił Rezerwowych oraz służby wojskowej, aktywnie przeciwdziałając formom bezrobocia.

Wytwarzają ciepło dla mieszkańców regionu
Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. - Jastrzębie-Zdrój - Włodzimierz Hereźniak, prezes Zarządu
Przedsiębiorstwo zajmuje się wytwarzaniem ciepła w eksploatowanych przez to przedsiębiorstwo źródłach ciepła, przesyłaniem i dystrybucją oraz sprzedażą ciepła wytworzonego w tych źródłach lub zakupionego od innego przedsiębiorstwa energetycznego. PEC uwzględnia w swoich działaniach zapobieganie zanieczyszczeniu środowiska, wpływowi zanieczyszczeń na zdrowie oraz jakość życia mieszkańców.

Inwestują w nowoczesny park maszynowy
"ARTECH RYBNIK" Sp. z o.o. - Piotr Chwołka, prezes Zarządu
Głównym przedmiotem działalności firmy jest instalowanie, naprawa i konserwacja maszyn dla górnictwa i budownictwa. Ciągle współpracuje z Urzędem Pracy w Rybniku i tworzy nowe miejsca pracy. Inwestuje w najnowocześniejszy park maszynowy, w dużej mierze z własnych, wypracowanych funduszy. Wprowadza innowacyjne rozwiązania techniczne. Poszerza rynek sprzedaży o zagranicę. Współpracuje z radami dzielnic z powiatu.

Remontują maszyny i urządzenia górnicze
Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe "REMASZ" Sp. z o.o. - Gliwice - Włodzimierz Mikoda, prezes
Działalność firmy skupiona jest na świadczeniu usług dla oddziałów Kompanii Węglowej S.A. Wykonuje usługi remontowe maszyn i urządzeń górniczych, tj. pompy, jednostki transportowe, kołowroty, elementy przenośników zgrzebłowych i taśmowych, obudowy zmechanizowane i usługi o charakterze obsługowym.

Kwiaty z akcentem Holandii i Dalekiego Wschodu
Śląskie Centrum Florystyczne "REKPOL" s.c. - Turza Śląska - Zenon Rek, właściciel
Firma szkoli kadrę kierowniczą w zakresie zarządzania, swoich przedstawicieli w zakresie sprzedaży, obsługi klienta i obsługi sprzętu informatycznego. Sprzedaje towar najwyższej jakości. Dla kwiatów żywych ma przedstawiciela na giełdzie w Holandii. Artykuły dekoracyjne importuje z Dalekiego Wschodu. Aby zadowolić klienta, dba o konkurencyjność cen, oferuje codzienną sprzedaż na miejscu u klienta z samochodu chłodni. Zatrudnia 80 osób.

Rozwijają sprzedaż na rynkach Chin i Anglii
Zakład Usługowo-Handlowy TERMOSPEC Sp. z o.o. - Żory - Piotr Łuska, prezes Zarządu
Jest przodującą firmą w kraju i Europie w zakresie projektowania, produkcji, montażu i serwisowania maszyn chłodniczych dla górnictwa podziemnego. Zajmuje się też rozwijającą w kraju działalnością w zakresie energii odnawialnej, tj. projektowanie, montaż i serwis systemów energetycznych opartych o pompy ciepła. Wciąż poszerza ofertę dla klientów w kraju i za granicą.

Dbają o estetyczny wygląd i czystość w mieście
Zakłady Techniki Komunalnej Sp. z o.o. - Żory - Jolanta Pasierbek, prezes Zarządu
ZTK zostały utworzone 1 maja 2008 roku poprzez przekształcenie zakładu budżetowego w spółkę prawa handlowego. ZTK dbają o utrzymanie infrastruktury miejskiej, a w tym: utrzymanie czystości w mieście, pielęgnację zieleni miejskiej oraz remonty dróg i chodników. ZTK od wielu lat współpracują z Powiatowym Urzędem Pracy, pomagając ograniczać bezrobocie.

FOTO: Mikołaj Suchan

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: W rybnickim teatrze wręczono 13 statuetek Czarnych Diamentów - Jastrzębie-Zdrój Nasze Miasto

Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto